dvarasVykdant savivaldybių žinioje esančių dvarų tvarkymo talkas, susumavus praėjusių metų rezultatus paaiškėjo, kad aktyviausiai Lietuvoje prie Dvarų išsaugojimo metų prisidėjo Šakių rajono savivaldybė, Kidulių bei Lekėčių seniūnijos.

Nuotr. Pavilkijo dvaro skaudulys – mediniai dvaro rūmai, kurių dalis sugriuvo 2009 metais, tačiau dvaras ir po to nesulaukia užsieniečio šeimininko dėmesio.

Knygas apie Lietuvą leidžiančios „Algimanto“ leidyklos iniciatyva 2010 – uosius Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga skelbė Dvarų išsaugojimo metais. Tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į dvarų nykimo problemą ir, kiek įmanoma, pristabdyti šio vertingo paveldo griūtį. Organizuojant dvarų tvarkymo darbus, kaip teigia iniciatoriai, nemažai padėjo Šakių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyresnioji specialistė kultūros paveldui Inga Navlickienė.

Konstatuojama, kad Šakių rajono savivaldybė  aktyviausiai Lietuvoje dalyvavo Dvarų išsaugojimo metų talkose. Buvo tvarkomi Kidulių dvaro rūmai ir svirnas, Pavilkijo dvaro kumetynas. Kidulių dvare buvo taisomas rūmų stogas, laiptai. Svarbus remontas atliktas svirne – atstatyta dalis pastato frontono. Kaip teigia šiuos dvaro tvarkymo darbus organizavęs ir prižiūrėjęs Kidulių seniūnas Juozas Valaitis, vien remontui reikalingos medžiagos bei technika atsiėjo apie 800 litų. Juos iš savo biudžeto skyrė pati seniūnija.
 
Tvarkant Pavilkijo dvarą, svarbiausiu laikomas vietinio verslininko Sigito Račkaičio indėlis. Jis savo lėšomis nupirko ir atvežė visą dvaro kumetynui reikalingą medieną. Užsandarinta iki tol 12 atvirų kumetyno langų, ketverios durys. Taip pastatas apsaugotas nuo tolimesnio irimo. Darbų atlikimu rūpinosi Lekėčių seniūnas Valdas Tadas Laukaitis. Talkas prižiūrėjo ir kompetentingais patarimais padėjo Kultūros paveldo departamento Marijampolės teritorinio padalinio vedėjas Algis Milius.

Kidulių ir Pavilkijo dvaruose atlikti būtiniausi einamieji tvarkymo darbai. Tačiau abu šie dvarai turi dar ne vieną opią išlikimo problemą. Kuo skubiau reikia restauruoti Kidulių dvaro svirno stogą, pasirūpinti pastato pritaikymu šiuolaikiniams poreikiams. Tikimasi, kad šiuos darbus parems Europos regioninės plėtros fondas. Pavilkijo dvaro skaudulys – mediniai rūmai, kurių dalis sugriuvo 2009-ųjų metų rudenį. Pastatas vis dar laukia savo šeimininko dėmesio.

Kaip teigia Dvarų išsaugojimo metų sumanytoja ir organizatorė, knygų apie dvarus autorė Ingrida Semaškaitė, dvarai nykstantis ir vis dar prasčiausiai Lietuvoje prižiūrimas paveldas. Per pastaruosius du dešimtmečius praradome daugiau kaip 400 dvarų sodybų. Kasmet vidutiniškai sunyksta per 20 dvarų. Jei nepakeisime šiuo metu vyraujančio požiūrio į kultūros paveldą, po kelių dešimtmečių dvarai Lietuvoje egzistuos tik kaip muziejiniai eksponatai, kurių bus telikę ne daugiau kaip šimtas. „Dvarų išsaugojimo metai – tai tik nedidelis žingsnelis, keičiant visuomenės požiūrį į kultūros paveldą. Tokios dvarų tvarkymo talkos turėtų vykti kasmet. Ir kuo daugiau bus šios gražios iniciatyvos, tuo ilgiau Lietuvos dvarais galės gėrėtis ateinančios kartos“, - sakė I. Semaškaitė.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos