baneris leidinys

Darius Juodaitis
Juristas

Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Sunkmečiu vis dažniau pasitaiko klientų, dažniausiai vaikus auginančių mamų, klausiančių, ar galima padidinti priteistą vaikų išlaikymo sumą, liaudyje vadinamus alimentus. Tikrai galima, galimybę padidinti, o ir sumažinti priteistą išlaikymo sumą numato Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas.

Anksčiau šalies teismai vaikų išlaikymui neretai priteisdavo 1 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio išlaikymą. 1 MGL lygus 130 Lt. Turbūt kiekvienam aišku, kad ši suma šiuo metu yra juokingai maža. Vaiko išlaikymas per mėnesį kainuoja keliskart daugiau. Dėl to išlaikymo sumą, teismo keliu, klientams patariu pasididinti.

Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.201 straipsnis reglamentuoja vaikų išlaikymo dydžio ir formos pakeitimą. Įtvirtinta, jog teismas gali pagal vaiko, jo tėvo (motinos) arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ar prokuroro ieškinį sumažinti arba padidinti priteisto išlaikymo dydį. Išlaikymo suma gali būti keičiama, jeigu po teismo sprendimo pasikeitė vaiko tėvų turtinė padėtis.

Išlaikymo suma padidinama tokiais atvejais: gerokai pagerėja skolininko turtinė padėtis (skolininkas pradeda gauti papildomų pinigų, sumažėja, ar visai išnyksta kreditorių reikalavimai ir pan.); gerokai pablogėja to iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas, turtinė padėtis; vaikas pradeda lankyti mokyklą, padidėja jo poreikiai ir panašiai.  

Priteisto išlaikymo dydis gali būti padidintas atsiradus papildomoms vaiko priežiūros išlaidoms. Tarkime vaikas suserga, yra sužalojamas ir panašiai.

Kai išlaikymas buvo mokamas pagal abiejų tėvų sudarytą sutartį, iš esmės pasikeitus turtinei padėčiai, jie gali kreiptis į teismą su bendru prašymu arba bet kuris iš jų skyrium.

Pagrindas, reikalauti keisti priteisto išlaikymo dydį jį mažinant, yra svarbios aplinkybės, patvirtinančios skolininko turtinės padėties pablogėjimą ar pagėrėjimą arba vaiko interesų pasikeitimą. Pavyzdžiui, priėmus sprendimą, skolininkas sudaro naują santuoką ir jam gimsta vaikas, atsiranda skolininko pareiga išlaikyti kitus asmenis – nedarbingus tėvus, sutuoktinį ar pan.; sumažėja skolininko pajamos, tampa bedarbis ir pan. Visgi, ir tokiais atvejais, reikia atsižvelgti į tai, dėl kokių priežasčių pablogėjo skolininko finansinė padėtis. Gal jis paprasčiausiai prasilošė, pinigus prarado vartodamas alkoholį ir kt.

Jei vaikas pradeda dirbti, ar žymiai pagerėja vieno iš tėvų, su kuriuo jis gyvena finansinė padėtis, išlaikymo suma taip pat gali būti sumažinta.

Visgi dažniausiai žmonės kreipiasi dėl išlaikymo sumos padidinimo. Į teismą kreipiamasi su pareiškimu, kuris privalo atitikti procesiniams dokumentams keliamus reikalavimus. Teismai dažniausiai tokius pareiškimus patenkina, ir atsižvelgdami į bylos šalių turtinę padėtį, priteisia didesnę (jei kreipiamasi dėl sumos padidinimo) išlaikymo sumą. Suma dažnai būna net kelis kartus didesnė nei 1 MGL.

Nepilnamečiams vaikams priteistas išlaikymas išieškomas iš privalančio jį mokėti tėvo (motinos) darbo užmokesčio, taip pat iš visų kitų pajamų rūšių. Todėl, netgi jei šiuo metu vaiko tėvas (motina) nedirba ir išlaikymo savo vaikui nemoka, nors ir teismo yra priteista, skola niekur nedings. Galbūt skolininkas kada nors gaus neįgaliojo pensiją, ar dar kitas oficialias pajamas, galbūt, kada nors paveldės turto, laimės loterijoje, o tada antstolis iš jų ir pradės išskaičiuoti skolą vaiką auginančiam asmeniui. Belieka tik ryžtis ginti savo teises.
Primenu, jog išlaikymo suma privalo būti naudojama išskirtinai tik vaiko interesams. Naudojant pinigus neatsakingai, galima susilaukti nemalonumų.

Comments are now closed for this entry


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos