
Nuotr. Pusšimtis Šakių rajono bendruomenių narių lankėsi Lenkijoje ir Slovakijoje.
Pagrindinis šakiečių tikslas buvo susitikti su Slovakijos Maly Slavkov bendruomene, jo vadovu pirmininku Ludovit‘u Svocak‘u. Tatru regiono VVG, pavadinimu Spiš, jungia 14 bendruomenių. Kraštiečiams buvo įdomu bendrauti abiem pusėms naudingais ir suprantamais klausimais.
„Mus ypač domino slovakų pasiekimai per LEADER metodo programą, o juos – mūsų veiklos. Sužinojome, kam jie skiria daugiausia dėmesio. Pastebėjome, kad didžiausios lėšos buvo skiriamos ypač rimtiems darbams“, – sakė Šakių bendruomenės centrų asociacijos narė Aldona Narkūnienė. Maly Slavkov gyventojai gali pasidžiaugti rekonstruotais kultūros namais, šiuo metu pagal projektą įrenginėjama Multifikacine sporto aikštele ir daugeliu kitų gyvenimo kokybę pagerinančių darbų.
Slovakai, kaip ir Sūduvos VVG, dalyvauja tarptautiniame projekte ,,Regioninis turizmas“. Pažintis su projektu ,,Gyventojų tradicijos Tatrų papėdėje“ lietuviams davė naujų impulsų.
„Šis projektas patraukė mūsų dėmesį. Pamatėme, kad projektinės lėšos naudojamos universalesnių projektų įgyvendinimui. Tokie projektai tarnauja ne mažoms, o didesnėms ar didelėms gyventojų grupėms arba integruojasi į tarptautinius projektus“, – sakė A. Narkūnienė.
Tačiau ir Tartu regiono VVG vadovas bėdojo, kad bendruomenė stokoja aktyvių žmonių. Kaip ir dažnoje Šakių rajono bendruomenėje, taip ir slovakų bendruomenių branduolius susidaro nedidelis aktyvistų skaičius. Tas mažas aktyvistų branduolėlis ir tempia visą veiklų naštą, kitiems tik stebint iš šalies.
„Bet ar ne tą patį galėtų sakyti ir dažnas mūsų bendruomenių vadovas?“ – klausia A. Narkūnienė.
Be artimesnio slovakų bendruomeninio gyvenimo pažinimo, šakiečiai gėrėjosi šio krašto gamta, nuostabiais Tatrų kalnais. Ne mažiau akį traukė tvarkingos, patrauklios architektūrinės raiškos ir turtingos slovakų gyvenvietės. Kraštiečiai žavėjosi sumaniai vystoma žemdirbių produkcijos smulkiąja prekyba.
„Prie sodybų daug kur stovi informaciniai stendai, nukreipiantys, kur galima gauti nakvynę ar išgerti kavos, arbatos. Tai vietiniai nedideli versliukai, bet gausiai turistų lankomame krašte jie turi pasisekimą. Slovakams garbė, kad jie taip paprastai, bet patraukliai pristato savo krašto vietos gyventojų darbštumą, verslumą, sumanumą“, – gėrėjosi A. Narkūnienė.
Be Slovakijos, pusšimtis Šakių bendruomenės centrų asociacijos narių aplankė didingą Lenkijos miestą Krokuvą. Čia laukė Krokuvos senamiesčio apžvalga: Turgaus aikštė, Šv. Mergelės Marijos bažnyčia, paminklas Adomui Mickevičiui, paminklas Žalgirio mūšiui ir kitos karalių miesto įdomybės.
„Draugo“ inf.