baneris leidinys

snirpunienePrieš porą savaičių net 48 Lietuvos kaimo bendruomenių atstovai dalyvavo tarptautiniame  susitikime „Prancūzijos ir Lietuvos kaimų judėjimų gerosios patirties sklaida bei jų galimybės įgyvendinant kaimo plėtros programą“. Mūsų rajonui jame atstovavo Šakių bendruomenių centrų asociacijos pirmininkė Grina Šnirpūnienė, iš kelionės grįžusi su daug įspūdžių ir naudingų patarimų.

Nuotr. Šakių bendruomenių centrų asociacijos pirmininkė G.Šnirpūnienė turėjo galimybę pamatyti, kaip Prancūzijoje įgyvendinami VVG projektai.

Pasak G.Šnirpūnienės, šio vizito tikslas – susipažinti su Prancūzijos kaimo bendruomenėmis, Vietos veiklos grupių veikla bei LEADER programos įgyvendinimu. Susitikimo dalyviai  turėjo galimybę pamatyti, kaip tame pačiame šalies regione įgyvendinami labai inovatyvūs, bet skirtingi projektai.

Pirmasis projektas - dar 1946 metais  įkurtas Villevenar kaimo bendruomenės vynuogių augintojų kooperatyvas, su Europos Sąjungos parama išplėtęs savo veiklą ir gaminamos produkcijos realizavimą. Kooperatyvo įkūrėjo anūkas lietuvių delegacijai pristatė ne tik projekto įgyvendinimą, bet ir papasakojo apie šio kaimo žmonių kasdienybę, sukauptą patirtį ir ateities svajones.
 
Antrasis - jauno ūkininko sugalvotas ir įgyvendinamas projektas - alternatyvios energijos gamyba ir jos panaudojimas ūkyje, kurį parėmė vietinė kredito unija. G.Šnirpūnienės teigimu, lietuvaičių delegaciją nustebino jauno žmogaus entuziazmas, drąsios idėjos ir tikėjimas savo ateitimi. „Kai prancūzo sužadėtinė – lietuvaitė nuo Pasvalio ištarė mums „labas“, bendravimas pasikeitė, - pasakojo asociacijos pirmininkė. – Klausimai, kaip iš gausybės rago, pasipylė tiesiogiai jai. Šeimininkai mielai mums aprodė ne tik alternatyvios energetikos gamybos įrenginį, bet ir atstatytą savo šeimos paveldą - XVI amžiaus vandens malūną, kuris čia turėtų pritraukti daugiau turistų.“

Pasak G.Šnirpūnienės, senajame karalių mieste Blua jie susitiko su Kaimo šeimos asociacijos atstovais, susipažino su kilnia jų veikla  - socialine pagalba kaimo šeimai, taip pat naujai rengiamais ir įgyvendinamais projektais. Lietuvaičiai galėjo ne tik pasidžiaugti, bet ir šiek tiek pavydėti, išgirdę, kiek valstybė skiria lėšų asociacijos veiklai. Tačiau lietuvių delegacijos visai nenustebino prancūzų išvardinti sunkumai: jaunimo bėgimas į miestus, kaimo vietovių nykimas ir visuomenės senėjimas - su tokiomis pat problemomis susiduriame ir savo šalyje.

Bene didžiausią įspūdį, asociacijos pirmininkės teigimu, paliko viešnagės metu aplankytas modernus sodininkystės ūkis, kuriame visi darbai atliekami mechanizuotai. „Pirmą kartą išvydome visiškai rankų darbo nereikalaujančią techniką obuoliams skinti, - pasakojo G.Šnirpūnienė. - Ėjome paskui kaimo verslininką ne vieną kilometrą jo sodu ir aikčiojome iš nuostabos, o pastarasis su pasididžiavimu demonstravo naujausią techniką ir su meile pasakojo apie savo kraštą, siekius ir ateitį.“

Lietuvaičių delegacijos kelionė po Prancūziją baigėsi susitikimu su Žemės ūkio, maisto ir kaimo plėtros ministerijos darbuotojais. Už LEADER programos įgyvendinimą Prancūzijoje atsakinga p. Allani papasakojo, kaip jų šalyje buvo kuriamos Vietos veiklos grupės, kokie atrankos kriterijai buvo taikomi atskiruose regionuose. Ji trumpai supažindino su 224 vietos veiklos grupių veikla ir jų įgyvendinamais projektais.

G.Šnirpūnienės teigimu, Prancūzijos VVG veikla turi daug panašumų, tačiau čia daugiau dėmesio skiriama bendradarbiavimo ir kooperacijos projektams, susijusiems su žemės ūkiu, kaimo turizmu, kulinariniu paveldu, ypač remiami aplinkosaugos ir įvairūs inovatyvūs projektai. Jiems skiriama nuo 1,5 iki 3 mln. eurų. Mūsų kaimo bendruomenių asociacijų atstovai įsitikino, kad bendriems projektams prancūzai yra rimti partneriai.

Pasak asociacijos pirmininkės, idėjų iš kelionės po Prancūziją jie parsivežė „pilnas kišenes“,  prancūzų žinias ir gerąją patirtį bus galima puikiai pritaikyti ir mūsų kaimo bendruomenių veikloje.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos