baneris leidinys

gelgaudiskio parodaSima KAZARIAN

Šių metų liepos 6 d. Gelgaudiškio dvare atidaryta Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“. Ji skirta Lietuvos Valstybės dienai.

Nuotr. Parodą praskaidrinę (iš kairės) eigulys Petras Dabrišius, rašytojas Gintaras Dabrišius su fotografijų autoriumi Albertu Švenčioniu.

Lietuvoje galima suskaičiuoti daugiau nei 800 piliakalnių, kurie yra pasklidę po visą šalį, tad, norint pamatyti bent didžiąją jų dalį, reikėtų skirti nemažai laiko ir jėgų. Fotomenininkas Albertas Švenčionis nepagailėjo kone dešimtmečio ir sukūrė fotografijos darbų ciklą „Lietuvos piliakalniai“.

„Ciklas išskirtinis ne tik Lietuvos fotografijos meno kontekste, bet ir paties menininko kūrybinėje biografijoje – iki šiol jo darbuose buvo ryškūs reportažinės fotografijos principai, tam tikro judėjimo, veiksmo fiksavimas. Čia skiriamas dėmesys kompozicijai, darbuose vyrauja gamtos motyvai, juntama ramybė ir susikaupimas“, – teigė menotyrininkė Miglė Morkūnaitė.

Menotyrininkė pasakoja, jog pavieniai ar grupėmis, apgaubti rūko, nušviesti saulės, įvairiais metų laikais įamžinti piliakalniai A. Švenčionio fotografijose rodo savo didybę ir dvasią, kurios daugelis iki šiol nepraradę: „Kadaise atlikę svarbias funkcijas – ritualines, karinės paskirties – šiandien jie yra daugiau estetinio pasigėrėjimo objektai, Lietuvos kraštovaizdžio formuotojai, praėjusių epochų simboliai. Jų paveikslas priklauso nuo metų ar paros laiko, oro sąlygų, fotografo asmeninės būsenos.“

Albertas Švenčionis (g. 1955 m.) yra Fotomenininkų sąjungos narys, daugelio parodų dalyvis ir rengėjas. „Vedęs, turi vaikų, darbštus, aktyvus naktį, ypač per pilnatį. Nes dar netolimoj senovėj būdavo taip – ką dieną už uodegos pagauni, tą naktį mažam tamsiam kambariuke užsidaręs turi dar kartą pastvert už ausų – tai juostų ryškinimas ir kiti naktiniai užsiėmimai“, – šmaikščiai parodoje apibūdintas fotografo darbas.

Parodos atidaryme dalyvavo du įdomūs svečiai. Rašytojas Gintaras Dabrišius ir eigulys Petras Dabrišius. Pastarasis – Viktoro Bergo ordino kavalierius (2009 m. – už žvėrių globą), knygos „Vilko kailyje“ autorius. Dainuojantis ir šokantis aplink šventus akmenis, kuriuos, beje, pats ir pašventino, jis savo ritualais pritraukia ne tik žmones ir žvėris, bet ir paukščius, tupinčius aukštuose medžiuose. Petras savo būgno garsais šaukia ir ragina visus gyvus padarus burtis po žalia miškų vėliava.

Poetinių tekstų autorius – Gintaras Dabrišius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, 2006 metų „Poezijos pavasario“ laureatas, išleidęs septynias eilėraščių knygas. Parodos atidarymo metu jis skaitė eilėraščius iš savo knygos „Joju vienas“.

Paroda veiks iki rugpjūčio 6 dienos.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos