Kviečia į senovinių eglutės žaisliukų parodą

Zanavykų muziejaus darbuotojai kviečia įkvėpti gurkšnelį nostalgijos ir apsilankyti kalėdinių (naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje, kuri veiks iki sausio 7 d.

Muziejininkai teigia, kad Kalėdų eglutės puošimas – palyginti nesenas reiškinys. Vokiečių rašytiniuose šaltiniuose papuošta eglutė pirmą kartą minima 1605 m. Lietuviškuose raštuose kalėdinė eglutė pirmą kartą paminėta 1853 m. Ją jaunystėje matęs būsimasis poetas ir vyskupas Antanas Baranauskas caro valdininko-vachmistro namuose Vainute.
 
Eglutės buvo puošiamos namų darbo papuošimais ir gamtinėmis medžiagomis: šiaudinukais, dirbiniais iš kiaušinio lukšto, kankorėžiais, riešutais, karpiniais, saldainiais, sausainiais. O trečiojo dešimtmečio pabaigoje pradėjo plisti pirktiniai eglučių papuošimai.

Zanavykų muziejaus kalėdinių (naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje eksponuojami XX a. 6–8 dešimtmečio masinės gamybos žaisliukai, kurie dažnai atspindi sovietinį laikotarpį ir jo aktualijas. Muziejininkai pasakoja, kad, pavyzdžiui, 6-ajame dešimtmetyje buvo populiarus žaisliukas-laikrodis su be penkių minučių vidurnaktį rodančiomis rodyklėmis. Tuomet pasirodė žinomas rusų filmas „Karnavalinė naktis“ su dar jaunute aktore Liudmila Gurčenko, tad vienas iš jo epizodų su „užstrigusiu“ laikrodžiu pasitarnavo sovietinių žaislų gamintojams, kuriant žaisliukus-laikrodukus.

Visi ekspozicijoje esantys žaisliukai yra iš muziejaus fondų, atnešti muziejaus lankytojų ir darbuotojų. Muziejininkai prašo senų ir nebenaudojamų žaisliukų neišmesti, padovanoti juos Zanavykų muziejui ir tokiu būdu prisidėti prie fondų kolekcijos didinimo.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Miškasodis: kiek tai prasminga ir reikalinga?

klausimelis 04 23Rimas iš Gelgaudiškio:

Nemažai esu medžių per gyvenimą pasodinęs, nors ne miškininkystėje dirbu. Esu gelgaudiškietis, todėl rūpi Gelgaudiškio miško likimas. Mačiau, kaip žūsta miškas. Bet toks gyvenimas. Mums gal ir atrodė, kad reikėjo anksčiau sergančius medžius pjauti. Faktas, kad yra išnykę didžiuliai miško plotai, bet tam yra specialistai. Nuomonės gelgaudiškiečių išsiskyrė: vieni šaukia, kodėl mišką išpjovė, bet jau miškas buvo miręs. 

klausimelis 04 23 2

Danutė iš Gelgaudiškio:

Džiaugiuosi, kad vyko miškasodžio akcija. Nesu anksčiau dalyvavusi ir medžių ne itin daug pasodinusi. Dėl miškų kirtimo išties daug nuomonių, yra prieštaraujančių plyniems miško kirtimams. Manau, jeigu jau medžius kokios kirvarpos graužia, būtina šalinti, bet po to reikia ir atsodinti. Dalyvavau, nes man rūpi, kad vaikai ir proanūkiai turėtų kur žemuogių ar grybų pasirinkti, augtų kuo sveikesnėje aplinkoje.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.