baneris leidinys

puodu svente zypliai
Molinių švilpinių meistras Algirdas Štreimikis iš Alytaus mugės lankytojus viliojo švilpynėmis, vazelėmis, gaideliais, arkliukais ir kitais tautinių motyvų dirbiniais. (L. Poškevičiūtės nuotr.)


Šeštadienį Lukšių kultūros centro sukviesti Zyplių dvare šurmuliavo keramikai. Kiekvienas čia užsukęs galėjo įsigyti norimą molinį indą, papuošalą ar stebėti, kaip žiedžiama puodynė ar krosnyje degami moliniai dirbiniai.
 
Rugpjūčio pabaigoje keramikos šventė-mugė „Pirksiu molio puodynėlę“ tradiciškai sukviečia į Zyplių dvarą molio meistrus iš visos Lietuvos. Šįkart jų atvyko vienuolika. Puodynių, ąsočių, dubenėlių kasmet į Zyplius atveža Asta Pigulevičienė ir Rolandas Grunskis iš Kuršėnų. Lankytojus ypač domino Astos rankų darbo puodynės, skirtos daržovėms raugti. Archajišku grožiu traukė kauniškio Sauliaus Bobino raugo keramikos dirbiniai.

Šiemet pirmą kartą mugėje sukosi alytiškis Algirdas Štreimikis, molinių švilpukų meistras, savo švilpynių melodijomis viliodamas pirkėjus. Šį liaudišką instrumentą buvo galima įsigyti už du tris eurus.

„Jau penkiametį mane močiutė, tautodailininkė Julija Baranauskienė, išmokė švilpynę pasidaryti. Dabar švilpynę pagaminti užtrunka iki dviejų minučių“, – sako A. Štreimikis.

Akį traukė ir juodosios keramikos meistrės iš Jiezno Skirmantės Bagdanskienės dirbiniai, kuriami jau 55-erius metus. Menininkė išduoda paslaptį, kad pati skaniausia kava – keraminiame puodelyje.

Šiemet pirmą kartą mugėje papuošalus bei kitus molio dirbinius siūlė ir šakiečiai: Morta Ugianskaitė, studijos „Broliai moliai“ įkūrėja Ugnė Runienė, keramikas Linas Jasulevičius. Jis, beje, mugės lankytojams demonstravo, kaip specialiomis staklėmis žiedžiama puodynė.

Jau iš tolo buvo matyti, kaip aplink liepalotiškį, Lukšių kultūros centro dailininką-keramiką Andrių Janulaitį būriavosi smalsuoliai, mat jis užkūręs krosnį demonstravo, kaip išdegami moliniai dirbiniai.

„Supažindinu su raku keramikos degimo paslaptimis, darbai yra sudėti į krosnį, kurioje degimo temperatūra apie tūkstantis laipsnių, kai išsilydys glazūra, trauksim darbus“, – pasakojo meistras Andrius.

Netrukus iki raudonumo įkaitusius dirbinius keramikas replėmis ištraukė ir sudėjo į talpas su pjuvenomis. Teks palaukti, kol jie įgaus ypatingų spalvų.

Visą dieną Zyplių dvaro prieigose mugės „Pirksiu molio puodynėlę“ lankytojai mėgavosi puikiu oru, menininkų draugija. Kas įsigijo praktišką puodynę, kas grojančią švilpynę, o kas tiesiog vienokį ar kitokį molinį suvenyrą. Muzikinę programą dovanojo Briedžių ir Slavikų krašto muzikantai.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos