akcija2024 568px

vorevicius a
Paminklą Liorentams patikėta sukurti menininkui Algimantui Vorevičiui. Jis aiškino, kad skulptūra vaizduoja paukštį-lėktuvą, kuris tarsi pasiruošęs skrydžiui, o prie jo priėjus reikės pakelti akis į dangų, kad būtų galima perskaityti ant sparno iškaltą tekstą. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Žvirgždaičių bendruomenė nutarė rinkti lėšas lakūnų Antaninos ir Jono Liorentų atminties įprasminimui gimtuosiuose Žvirgždaičiuose. Žmonės tikisi, kad garsių lakūnų atminties įprasminimo idėją palaikys kraštiečiai iš viso pasaulio.

„Žvirgždaičiai padovanojo Lietuvai du žymius lakūnus: pirmąją lietuvių moterį lakūnę ir parašiutininkę Antaniną Liorentaitę ir karo lakūną, pulkininką leitenantą Joną Liorentą. Didžiuojamės savo krašto šviesuoliais, kūrusiais Lietuvos aviacijos istoriją, ir norime jų atminimą įamžinti menininko Algimanto Vorevičiaus skulptūrine kompozicija. Jos pastatymas gimtajame lakūnų miestelyje Žvirgždaičiuose taptų dar vienu turistų traukos objektu, skatintų domėtis krašto ir šalies istorija per edukacines ir kultūrines veiklas bei ekskursijas, padėtų skleisti Liorentų žinomumą“, – rašoma Žvirgždaičių miestelio bendruomenės kreipimesi.

Kaip žinia, 2021-ieji metai buvo paskelbti lakūnų A ir J. Liorentų metais, rajone nuvilnijo gausybė renginių, kuriuose buvo prisiminti ir pagerbti mūsų kraštiečiai. Liorentų metus vainikavo Šakių rajono viešosios bibliotekos parengtas leidinys „Liorentų būtasis laikas“.

vorevicius a2
„Kad reikia pradėti rinkti lėšas paminklui, toks įkvėpimas kilo po knygos pristatymo Šakių bibliotekoje. Ant jos viršelio jau įamžintas paminklo projektas. Knygos pristatymas ir žmonių, renginyje kalbėjusių apie Liorentus, pasisakymai buvo atspirties taškas imti ir rinkti lėšas paminklui“, – pasakojo Žvirgždaičių seniūnė Giedrė Snudaitienė.

„A. Vorevičiaus skulptūrinė kompozicija simbolizuoja paukštį-lėktuvą. Žvelgiant į kompoziciją iš paukščio skrydžio matytųsi du paukščio-lėktuvo sparnai, o prie objekto vedantys takai simbolizuotų besisukantį lėktuvo propelerį. Objekto lankytojai, pakėlę akis į viršų, išvystų A. Liorentaitės žodžius, išpjaustytus ant ilgesniojo skulptūrinės kompozicijos sparno: „Skridau, nes neaprėpiama toluma, aukštybių giluma, laisvų debesų skraiste pasipuošusi Lietuvos padangė kaip magnetas traukė...“ Ant trumpesniojo puikuotųsi kiaurai išpjautas dvigubas Jogailos kryžius (tarpukario Lietuvos karinių oro pajėgų ženklas), kuris simbolizuotų J. Liorento nuopelnus Lietuvos karo aviacijai.

Paukštis-lėktuvas vaizduojamas tarsi judantis, bandantis atsiplėšti nuo žemės ir pakilti į dangų. Pasvirusi skulptūros centrinė ašis ir skirtingo dydžio sparnai simbolizuoja dviejų Lietuvai nusipelniusių žmonių likimus: laisvą pasirinkimą, svaiginančius skrydžius, įvertinimą, tarnystę Tėvynei iki 1940 m. ir okupaciją, karą, gyvenimo lūžį, emigraciją, visko netekimą, atsisveikinimą su aviacija, skraidymo laisvės praradimą iki pat gyvenimo pabaigos“, – taip apibūdinama paminklo idėja.

Kaip pasakojo seniūnė, vieta kompozicijai numatyta Žvirgždaičių seniūnijos teritorijoje prie pagrindinės miestelio gatvės, kuri 2004 m. pavadinta A. Liorentaitės vardu. Ši vieta reikšminga ir tuo, kad yra pusiaukelėje tarp Liorentų sodybvietės ir Žvirgždaičių kapinių, kur palaidota Antanina.

Skulptūrinė kompozicija bus daugiau kaip keturių metrų aukščio. Pasak seniūnės, be aikštės paruošimo, skulptūros sąmata yra apie 10 tūkstančių eurų, nuo surinktos sumos priklausytų, iš kokio metalo būtų gaminama skulptūra.

Kada galėtų paminklas atsirasti Žvirgždaičiuose, seniūnė nedrįsta prognozuoti.

„Susieksime ir su Čikagoje gyvenančiomis bendruomenėmis, kur Liorentaitė praleido paskutinius savo gyvenimo metus. Mūsų idėją palaiko ir rajone gyvenanti lakūnų dukterėčia. Skleisime informaciją, kad kraštiečių atminimą galėtume įamžinti visi kartu“, – kalbėjo seniūnė.

aukoti liorentams
Žvirgždaitiškiai kviečia tapti šios iniciatyvos dalimi ir paremti garsių lakūnų atminties įprasminimo idėją pasirinkto dydžio pinigine auka.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos