akcija2024 568px

biblioteka ziniakove
Šakių viešoji biblioteka suvadino miestelėnus paminėti Knygnešio dieną – vyko edukacija „Zanavykiškų žodžių mugė“, kurią ruošė bibliotekos savanorė Ona Jasinskienė ir skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Eringienė. Susirinko net 11 komandų iš Šakių „Žiburio“ gimnazijos, Šakių kultūros centro folkloro ansamblio „Šakija“ narių, Šakių TAU, bibliotekos skaitytojų.

Renginį pradėjusi L. Eringienė paminėjo svarbiausius rajono knygnešius, kurių rajone apie 300. Jie – „Sietyno“ ir „Artojų“ draugijos Zanavykų kuopos nariai, už lietuviškos spaudos gabenimą ir platinimą ne kartą smarkiai nukentėję: mokėjo pinigines baudas, neteko ūkių, buvo kalinami, ištremti, net gyvybę paaukojo...
 
„Stabtelėję prie knygnešių tėvu zanavykuose vadinamo Martyno Sederevičiaus paminklo Sudarge, prie atminties ženklų Slavikuose, Kiduliuose, Kudirkos Naumiestyje, Barzduose, Lukšiuose, pajaučiame – čia knygnešių žemė. Jų indėlio dėka Lietuvių kalbos žodyne turime daugiau kaip 11 milijonų žodžių. Manoma, kad jaunojo lietuvio žodyno dydis svyruoja nuo 32 iki 64 tūkstančių žodžių“, – kalbėjo L.Eringienė.

Kalbėdami tarmiškai turtiname savo kalbą, vaizdingiau reiškiame mintis. Tarmės grožį puikiai iliustravo mokytoja O. Jasinskienė, perskaičiusi tekstą „Šventoji versmė“.

Edukacijos dalyviai susipažino su jau išnykusiais zanavykiškais žodžiais, svetimžodžiais, paplitusiais mūsų krašte, ir Antano Tatarės sudarytais neologizmais – skyrybos ženklais. Užduotyse reikėjo atrasti rajono knygnešių slapyvardžius, išvardyti vietovardžių pavadinimus pagal augalus, vandenvardžius, pabaigti zanavykiškas patarles, paaiškinti žodžių reikšmes (kurka, kernezas, žąstipytis, tobytis) ir kt.

„Visokių paaiškinimų išgirdome: ir teisingų ir šmaikščių. Supratome, kad tokių edukacijų reikia ne tik jaunimui, bet ir vyresniems zanavykams, nes kurka – tai ne striukė, o kalakutė, kernezas – tai paauglys, o ne užuolaida. Turtinkime savąjį žodyną, savąją kalbą, kurią taip uoliai saugojo knygnešiai“, – jau po renginio kalbėjo L. Eringienė ir pridūrė, kad „Zanavykiškų žodžių mugėje“ nugalėjo visi dalyvavusieji. Bibliotekos prizus gavo gimnazistų komanda „Zbitkavonė“, suaugusiųjų grupė „Burliungiai“.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos