akcija2024 568px

margintoju svente
Pasak tautodailininkės Liudos Liaudanskaitės, Velykų stalą puošiantis margutis nuo seno simbolizuoja gyvybę, stiprybę, derlingumą – tai būdavo užkoduojama dabinant margutį tradiciniais raštais. Zanavykų muziejaus nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Nors iki šv. Velykų liko daugiau nei dvi savaitės, tačiau Zanavykų muziejuje susirinkusios margučių margintojos tvirtino, kad pats laikas marginti neatsiejamą šios šventės simbolį – Velykų margutį. Tad jau vienuoliktoje „Tradicinių margučių margintojų šventėje“ tiek mūsų krašto margintojos, tiek viešnios iš Kauno, Šilutės pamokė įvairiausių kiaušinių marginimo būdų.

Tik atvykus į Zanavykų muziejų akį traukė jo prieigose muziejininkų ir muziejaus bičiulių įrengtas Margučių sodas, išpuoštas įvairiaspalviais, tradiciniais raštais išdabintais margučiais.

O pačiame muziejuje virė darbas: muziejininkai ruošė kiaušinius marginimui, maišė dažų spalvas, margintojos kaitino vašką, sugužėjo ir šventės dalyviai, moksleiviai iš Šakių, Sintautų bei Gelgaudiškio mokyklų.

Velykinio margučio simboliką priminusi muziejaus etnografė Renata Kutkienė kalbėjo, jog šiųmetė šventė yra muziejaus projekto „Margi aruodai“, iš dalies finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, dalis.

Tradicinių margučių marginimo subtilybėmis šiemet atvyko pasidalinti ir vienintelio Lietuvoje margučių muziejaus „Buities ir margučių palėpė“ įkūrėja Angelė Rauktienė. Ji pasakojo, kad kiaušinius margina apie 65 metus, yra sukūrusi margučių kalendorių, skirtą Kristijono Donelaičio metams paminėti, margučių rinkinius minint šalies rašytojų, tokių kaip Pauliaus Širvio, Julijos Žymantienės-Žemaitės, Ievos Simonaitytės bei kitų, jubiliejus.

Ilgametė šventės dalyvė – panoviškė Teresė Stravinskienė, ji kiaušinius skutinėja ir sako, kad čia svarbiausia kantrybė.

„Man išskutinėti kiaušinį užtrunka. Ir ranka pavargsta, tad aš paskutinėju kiaušinį ir padedu į šalį. Tėvai skutinėjo kiaušinius, tėtis buvo labai meniškas, rišdavo knygas, – pasakojo jau garbaus amžiaus T. Stravinskienė. – Marginu ir po Velykų, tuomet ir skutinėjasi geriau, kai ranka išdirbta. Šitas darbas man toks dūšios.“

Dar viena mūsų krašto margintoja iš Gelgaudiškio Rimutė Grušienė kiaušinių puošybai naudoja akrilo dažus, sako, toks marginimo būdas tiesiog greitesnis. Tad Rimutė planuoja numarginti apie 300 margučių bei juos išdalinti. Džiugu, kad margučių marginimo tradiciją ji perdavė savo dukroms Mantvydai ir Robertai.

Skaistgirių kaime (Sintautų sen.) gyvenanti Elena Kudirkienė margučius ir vašku margina, ir skutinėja, jos nuostabių margučių kolekcija yra saugoma muziejaus fonduose. Elena džiaugiasi, kad puikiai margina kiaušinius ir jos anūkės.

„Jau kai vištos padeda kiaušinių vasarą ir matau, kad kietas, geras lukštas, aš tik kiaušinio turinį ištraukiu ir jau dažau. Oi, kaip tinka graikiškų riešutų luobelės (gaunasi tokia sodri ruda spalva) arba alksnagrybių nuoviras. Kai vasarą kiaušinius pasiruošiu, kokiam vasarį pradedu skutinėti. Šiemet kiaušinių dažymui iš anksto prisiruošiau juodalksnio žievių, įdėjau geležų, įpyliau likusių nuo raugintų kopūstų sulčių. Tai kone visus metus marginu“, – šypsosi pasakodama E. Kudirkienė pridurdama, kad Velykų išvakarėse svogūnų lukštuose išsiverda kiaušinių valgyti.

Iš Jankų krašto atvykusi Genutė Bučiūnienė kiaušinius taip pat skutinėja išmokusi iš tėvelio. Sako, kad kai baigėsi snaigių karpymas, neilgai trukus pradėjo marginti kiaušinius. G. Bučiūnienė su margučiais dalyvauja įvairiose parodose, pelnė ne vieną apdovanojimą.  

Tradicine vaško technika margučius margina lekėtiškė Aušra Kriauzienė.

„Marginti kiaušinius išmokau iš mamytės būdama septynerių. Mamytė išmoko iš vienos kaimo moters, kuri kiaušinius margino avies lajumi. Žinau porą raštų, kuriems jau kokie trys šimtai metų, tai žalčiukas ir žvaigždė. Norėčiau, kad jie išliktų“, – pasakojo A. Kriauzienė pripažindama, kad jai gražiausi kiaušiniai yra juodi, dažyti juodalksnio dažuose, kuriuos ji puikiai mokanti pasigaminti.

Į šventę atvykusi tautodailininkė Liuda Liaudanskaitė iš Zapyškio sen. (Kauno r.) sako, margučių skutinėjimo paslapčių išmokusi iš savo močiutės, o vieną kiaušinį išskutinėti užtrunka apie valandą. Margučius ji išdalina. Mokinius L. Liaudanskaitė pirmiausiai pamokė, kaip taisyklingai laikyti skutinėjimo instrumentą ir išmokti skobimo judesį, o visus šventės dalyvius supažindino su ornamentų simbolika.

„Anksčiau Velykos buvo visų darbų ir kartu Naujųjų metų pradžia. Žinodami simbolių prasmę ir margindami kiaušinį, galime pavaizduoti tokį simbolį, kurio reikia žmogui, kuriam kiaušinį padovanosim. Jei vyresnis žmogus ir jam reikia gyvybinės jėgos, nupieškit žalčiuką, o jei matot, koks draugas nubliedęs, sauleles nupieškit. Marginkim margučius, dovanokim vienas kitam ir linkėkim – ridenkit ir susidaužkit. Tada gyvybė atsiranda ir gamta prisikelia“, – pasakojo tautodailininkė.

Į šiųmetę šventę marginimo paslapčių pasimokyti atvyko ir Šakių neįgaliųjų draugijos klubas „Bitutės“, margino dekupažo, aplikacijos technikomis.

Šventės dalyviams neprailgo laikas, aidėjo liaudiškos dainos, smagiai trypė šokėjai, vyko žaidimai, kuriuos dovanojo Kauno r. Domeikavos gimnazijos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Serbentėlė“ (vadovai Daiva Bradauskienė, Vilius Marma, Kamilė Jurelevičiūtė).

Renginio metu buvo atidaryta Gelgaudiškio „Šaltinio“ specialiojo ugdymo centro mokinių pjaustinių paroda „Tai mūsų Lietuva“.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos