Lakštingalos pranašauja turtingą muzikinę vasarą

beatrices vasaros griskabudyje
XIII „Beatričės vasaros“ festivalis tradiciškai bus atidarytas Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčioje skambant Nacionalinės filharmonijos simfoninio orkestro muzikai.

Kai pragysta lakštingalos, ženklas aiškus ir viltingas – netruks prasidėti ir muzikos festivalis „Beatričės vasaros“. Šiemet jau tryliktasis profesionaliosios muzikos renginių ciklas išliks ištikimas savo kertinei idėjai – nuo birželio iki pat vėlyvo rugpjūčio skleisti muzikos žanrų įvairovę, pristatyti išskirtinius šalies ir užsienio atlikėjus bei pasisvečiuoti ypatingose rajono vietose, neaplenkiant Ilguvos dvaro, kur ant aukšto Nemuno kranto prabėgo mūsų krašto lakštingalos Beatričės Grincevičiūtės vaikystė.
 
Šiemet programoje – devyni koncertai, pakviesiantys užsukti į Ilguvos bei Zyplių dvarus, Sudargą, Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo ir Šakių evangelikų liuteronų bažnyčias. Festivalio programa įvairi savo žanrine tematika, todėl peno sielai ras įvairios muzikos mėgėjai. O tiems, kurie neabejingi muzikos ir gastronomijos duetui – išskirtinė galimybė vasaros sekmadienio popietę pasinerti į dvaro virtuvės receptų interpretacijas „Beatričės piknike“ Ilguvoje.

Festivalis tradiciškai prasidės simfonine muzika Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčioje. Birželio 10 d. festivalio pradžią iškilmingai skelbs Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir mecosopranas Ieva Prudnikovaitė-Pitrėne. Orkestrui diriguos Modestas Barkauskas – vienas ryškiausių jaunosios kartos talentų, bendradarbiaujantis su daugeliu svarbiausių Lietuvos orkestrų. Jo profesionalumas yra įvertintas ne vienu svariu apdovanojimu. I. Prudnikovaitės-Pitrėnės žiūrovams pristatyti nebereikia – tai solistė, kurioje talentas ir charizma susitinka aukščiausiame taške. Ji kuria sudėtingiausius mecosoprano vaidmenis Eseno, Braunšveigo, Vienos, Sent Galeno, Rygos ir kt. operos teatruose, nuolat ieško naujų iššūkių ir puikiai save atskleidžia ne tik operos žanre. Programoje skambės G. Bizet, G. Gimenez, M. De Fall, A. Lara, A. Anderson, J. M.Cano kūriniai.

Kuriančių moterų klubas pakvies pakeliauti laiku ir Zyplių dvaro erdves pripildys žymių XX amžiaus moterų gyvenimo prabangos. Koncertas-performansas „Concert No.5”, skirtas operos žvaigždės Maria Callas ir mados imperijos įkūrėjos Coco Chanel jubiliejams, atskleis savarankiškų, kuriančių, drąsių ir fatališkų asmenybių likimus, kurie dėl savo dramatizmo nepalieka abejingų.

Karo metais sugriautos senosios Sudargo bažnyčios erdvė savo ypatinga aura visuomet pritraukia festivalio lankytojus. Šiemet čia skambės Artūro Noviko džiazo mokyklos auklėtinių „Jazz Island“ atliekami kūriniai. Kolektyvo repertuare novatoriškai ir netikėtai atsiskleidžia įvairaus žanro muzika – daugiabalse a cappella dainuojantis kolektyvas pasiūlys pasiklausyti nuo įvairių tautų liaudies muzikos iki klasikinių kūrinių ar Lietuvoje bei visame pasaulyje populiarių dainų.

Išskirtinė ir kartu edukacinė programa šiemet, kaip ir pernai, laukia Ilguvoje. „Beatričės piknikas“ turėtų pamaloninti kiekvieno lankytojo skonį: ekskursija, susitikimas su muzikologe Zita Kelmickaite, įgarsinti prisiminimai apie Beatričę, užburiantys apylinkių vaizdai ir Zyplių dvaro virtuvės restorano „Kuchmistrai“ ruošiamos vaišės skambant visada nustebinti pasiruošusio pučiamųjų instrumentų virtuozo, multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio atliekamiems kūriniams.

Po pertraukos festivalio lankytojams vėl duris atvers ir Šakių evangelikų liuteronų bažnyčia. Čia laukia dviejų svečių iš Kanados koncertas. Vienas jų – daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus Kanadoje apsigyvenęs smuikininkas Atis Bankas, kuris laimėjęs milžinišką atranką pradėjo groti Toronto nacionaliniame simfoniniame orkestre, kita – Victoria Kogan – garsių smuikininkų Leonid Kogan ir Elizabeth Gilels anūkė, pradėjusi groti penkerių. Patyrę scenos meistrai – įsimintinas duetas: smuikininkas, dažnai atsiskleidžia kaip tikras muzikos filosofas, ir pianistė, žavinti savitomis kūrinių interpretacijomis.

Dar vienas jausmingas susitikimas, į kurį pakvies Lietuvos jaunosios kartos operos solistų kvartetas „Il senso“, suplanuotas Zyplių dvare. Susibūrę vos prieš trejetą metų sopranai Indrė Anankaitė, Ieva Barbora Juozapaitytė bei tenorai Laimonas Bendaravičius ir Kasparas Damulis turėjo bendrų tikslų: eiti pirmyn, nesustoti ir puoselėti bei skleisti muzikos grožį.

Po lengvesnio repertuaro laukia tikrai neeilinis prisilietimas prie labiau „šiaurietiškos“ atmosferos. Griškabūdžio bažnyčioje koncertuosiantis tarptautinio pripažinimo sulaukęs Norvegijos džiazo pianistas Tord Gustavsen yra svarbi šios šalies džiazo scenos dalis, jis kūriniuose meistriškai supina džiazo istoriją ir lyrišką grožį, viską praturtindamas impresionistiniais peizažais ir meditacine atmosfera – tuo jis išsiskiria ir įsimena šiuolaikinės muzikos scenoje. Neabejojame – jo muzika liks ilgam ir „Beatričės vasaros“ klausytojų širdyse.

Su pianistu Jean‘as-Marc‘as Luisada iš Prancūzijos festivalio gerbėjai jau turėjo progą susipažinti pernai ir įsitikinti, kad jis groja žiūrovų sieloms. Dažnai fortepijono poetu vadinamas J. M. Luisada šiemet Griškabūdyje koncertuos su Čekijos Talich styginių kvartetu, kuris pripažįstamas vienu geriausiu pasaulyje ir puikiai įkūnija Čekijos muzikos tradicijas. Tikrai verta tai patirti.

Jau tampa kone tradicija, kad vasara palydima ir festivalis uždaromas Zypliuose. Baigiamuosius akordus dovanos NIKO – naujų idėjų kamerinis orkestras. Jį kompozitorius ir dirigentas Gediminas Gelgota įkūrė 2016 metais, kolektyvas yra Vilniaus miesto Rotušės rezidentas, nuolatos atstovaujantis Vilniaus ir Lietuvos vardui svarbių diplomatinių misijų metu, bendradarbiaujantis su pasaulinio lygio atlikėjais. Sakoma, kad NIKO geriausiai apibūdina žodžiai: muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė.

Už galimybę surengti festivalį organizatoriai dėkingi Lietuvos kultūros tarybai, Šakių rajono savivaldybei, Šakių krašto verslo įmonėms ir atskiriems žmonėms, kurie lieka ištikimi profesionalaus meno rėmėjai ir supranta šio festivalio svarbą gimtajam kraštui. Ir, žinoma, šis festivalis netektų prasmės be auditorijos – dėkojame visiems – ir tiems, kurie jau tapo ištikimais gerbėjais, ir tiems, kurie „Beatričės vasaras“ dar tik atranda.

Tebūna ateinanti vasara dosni šilumos, įsimintinų akimirkų ir dvasią praturtinančių potyrių!

beatrices2023


Festivalio organizatoriai

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Miškasodis: kiek tai prasminga ir reikalinga?

klausimelis 04 23Rimas iš Gelgaudiškio:

Nemažai esu medžių per gyvenimą pasodinęs, nors ne miškininkystėje dirbu. Esu gelgaudiškietis, todėl rūpi Gelgaudiškio miško likimas. Mačiau, kaip žūsta miškas. Bet toks gyvenimas. Mums gal ir atrodė, kad reikėjo anksčiau sergančius medžius pjauti. Faktas, kad yra išnykę didžiuliai miško plotai, bet tam yra specialistai. Nuomonės gelgaudiškiečių išsiskyrė: vieni šaukia, kodėl mišką išpjovė, bet jau miškas buvo miręs. 

klausimelis 04 23 2

Danutė iš Gelgaudiškio:

Džiaugiuosi, kad vyko miškasodžio akcija. Nesu anksčiau dalyvavusi ir medžių ne itin daug pasodinusi. Dėl miškų kirtimo išties daug nuomonių, yra prieštaraujančių plyniems miško kirtimams. Manau, jeigu jau medžius kokios kirvarpos graužia, būtina šalinti, bet po to reikia ir atsodinti. Dalyvavau, nes man rūpi, kad vaikai ir proanūkiai turėtų kur žemuogių ar grybų pasirinkti, augtų kuo sveikesnėje aplinkoje.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.