baneris leidinys

sergalisGintarė MARTINAITIENĖ

Nors apie tautodailininko, buvusio šakiečio, o dabar marijampoliečio Antano Šergalio darbus neteko rasti nė vieno blogo atsiliepimo, jis pats savo kūrybą vertina itin reikliai. „Tokio darbo, kurį pats norėčiau nusipirkti, dar nesukūriau“, - patikino penktadienį Zanavykų krašto muziejuje atidarytos parodos autorius.

Nuotr. A. Šergalis ne tik tapo, drožia, yra prisidėjęs prie daugelio idėjų įgyvendinimo rajone, bet ir vadovavo sugriautos Sintautų bažnyčios atstatymui. Rankose – šios bažnyčios simbolis raktas.

„Ai, čia nieko“, - dažniausiai taip savo darbus apibūdina A. Šergalis, nors 1997 metais būtent jam buvo suteiktas Liongino Šepkos laureato vardas – rimtas liaudies menininko įvertinimas.  

Vos žvilgtelėjus į drožtus A. Šergalio darbus nustembi – kiek daug smulkių, spalvotų detalių, kurios parinktos itin apgalvotai ir preciziškai. Sustoji ir negali atsitraukti nuo išbaigto ir iškalbingo kūrinio. Žvelgdamas iš toliau nelabai ir supranti, ar tai drožtas, ar tapytas žinomo pasaulinio lygio dailininko darbas. Iš kur tiek kruopštumo? „Žmona kažkada pasakė, kad jei droži karvę, tai ji ir turi būti karvė, o nepanaši į kiaulę“, - apie detalių tikroviškumą pasakojo marijampolietis, kurio darbuose svarbios ne tik detalės, bet ir spalvos. Pats autorius nesureikšmina savo darbų, nors pripažįsta, kad prie kai kurių tenka padirbėti ne vieną mėnesį. Be to, kol nepabaigia vieno, Antanas niekuomet nepradeda naujo darbo, tačiau viską daro neskubėdamas, apgalvodamas. Juk ne tik drožyba užsiima, bet ir tapo, mėgsta medžioti.
 
Drožtuose paveiksluose – realistiniai vaizdiniai, peizažai, kaimo, senosios buities elementai, vyrauja religinė tematika. Be to, prie darbų pridedami paaiškinimai, kurie priverčia dar ilgiau susikaupti prie vieno kūrinio. O ir paaiškinimai ne šiaip sau – tai ir ištraukos iš Biblijos, ir konkrečių istorinių įvykių nuotrupos – būtent tai, kas ir vaizduojama drožinyje. Ten, kur nesiremiama jokiais šaltiniais, paaiškinimai nenurodomi. Pavyzdžiui, darbas „Lozoriaus prikėlimas“ susideda iš aštuonių sluoksnių. „Kai kūriau šį darbą, buvo n nežinomųjų ir, kad jį jau galėčiau kabinti ant sienos, užtrukau beveik metus“, - pripažino autorius. Tačiau stebėtina, kiek vaizduotėje reikia sudėlioti ir apskaičiuoti, kad keliuose sluoksniuose esantys personažai neuždengtų vienas kito, tarpusavy derėtų ir sukurtų bendrą vaizdą. „Tikrai, kaip koks trimatis vaizdas“, - žvelgdamos į darbus kalbėjo Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė ir specialistė Aurelija Papievienė.

Parodos pradžioje autorių pristačiusi Marijampolės liaudies menininkų klubo „Mūza“ vadovė Ona Birutė Surdokienė apie kraštietį negailėjo gražiausių žodžių ir tikino, kad marijampoliečiai itin didžiuojasi savo būryje turėdami tokią unikalią ir išskirtinę asmenybę. „Antanas turi gilius, svarbius, daug pasakančius kūrybos bruožus, kurių nelabai su kuo kitu ir sumaišytum. Jis dalyvauja ir bendrose parodose. Mums tikrai pasisekė, kad Marijampolėje turime šį žmogų“, - kalbėjo „Mūzos“ vadovė.

Šakių tautodailininkų sąjungos „Dailius“ vadovas Vidas Cikana, sveikindamas autorių, prisiminė laikus, kai jie kartu dirbo. Jam būnant meru būtent su šiuo žmogumi jis sukūrė ir įgyvendino liepų alėjos viziją Šakiuose, pasinaudojant Antano idėja buvo sukonstruoti laiptai į Šventaduobę Plokščiuose. Buvusios kolegės A. Kasparevičienė ir A. Papievienė pasakojo, kad A. Šergalis visuomet turėjo tvirtą nuomonę ir buvo „su stuburu“, tikras savivaldybės džentelmenas. Ne tik todėl, kad koleges kava pavaišindavo, bet būtent Antano darbo kabinete buvo pastatytas vienas pirmųjų kompiuterių savivaldybėje, kuriuo jis puikiai dirbo bei koleges mokė. Be to, būtent šis žmogus vadovavo atstatant sovietmečiu sugriautą Sintautų bažnyčią, o namuose iki šių dienų užsilikusį simbolinį atstatytos bažnyčios raktą įteikė muziejaus direktoriui Vidmantui Dėdynui.

Nuo vaikystės besidomintis menais Antanas nelabai įsivaizduoja savo gyvenimo be šio užsiėmimo. Ir dabar artimiausiuose planuose kelionė į JAV pas dukrą, kur ne tik su anūkais bendraus, bet ir tapys, įgyvendins tam tikrus kūrybinius sumanymus. Tuo labiau, kad ten ir reikalingi įrankiai, ir sąlygos yra. Šypsodamasis vyriškis pripažįsta, kad jo gyvenimas ir paprastas, ir sėkmingas – ko daugiau bereikia...

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos