baneris leidinys

jablonskio_gimtineGiedrė PLEČKAITYTĖ

2010 metais šalyje buvo paminėtos kalbininko, lietuvių kalbos tėvo Jono Jablonskio 150-osios gimimo metinės. Šia proga jo asmenybės įamžinimui rajone atlikta daug svarbių darbų. Pasinaudojus europine parama, rekonstruota jo tėviškė Rygiškiuose, Griškabūdžio seniūnijoje. Griškabūdžio miestelyje vasarą bus atidengtas paminklas žymiam kalbininkui. Tačiau skiriant tiek daug dėmesio kalbos puoselėtojo įamžinimui, vis sunkiau pasiekiamas nuostabaus grožio kampelyje esantis jo gimtinės sodžius, kuris, rodos, nyksta akyse?

Nuotr. Kadaise J. Jablonskio tėvams priklausiusi sodyba esti benykstanti, čia raunami sodyboje buvę medžiai. Nusimato, jog ateityje beliks tik memorialinis paminklas.  

Situacija nesikeičia

Lietuvių kalbininkas, literatūrinės lietuvių kalbos normintojas Jonas Jablonskis nebus pamirštas ir birželį vyksiančios 40-osios Kalbos dienos metu. Šia proga Griškabūdžio miestelyje bus atidengtas kalbininkui skirtas dalinai už geros valios žmonių aukas pastatytas memorialinis paminklas. Be to, dar pernai šioje seniūnijoje, Rygiškiuose, buvo baigti rekonstruoti jo tėviškės sodybos pastatai, kur įkurtas kalbininkui skirtas muziejus. Rodos, dėmesio rajone garsiai istorinei asmenybei nestinga. Tačiau berods labiausiai liko užmiršta J. Jablonskio gimtinė, esanti įstabaus lietuviškos gamtos grožio kampelyje – Kubilėliuose, Kudirkos Naumiesčio seniūnijoje. Jau ne vienerius metus privažiuoti automobiliu ar dviračiu prie šio kultūros objekto tampa vis sudėtingiau. Šį klausimą viešumon kėlė rajono tarybos Ūkio komiteto narys Kęstutis Gudelevičius, besipiktindamas beveik neišvažiuojamu, šunkelio vardo tevertu keliu, vedančiu į kalbininko tėviškę. Beje, apie šio kelio būklę kiek daugiau nei prieš metus „XXI amžius“ skaitytojams pasakojo žurnalistas Vykintas Skimundris: „Važiuojant iš Kudirkos Naumiesčio Kidulių link, už 2 kilometrų, yra nuoroda „J. Jablonskio gimtinė – 1 km“. Pasukus šiuo keliu ir pavažiavus apie pusę kilometro teko išlipti ir klampoti pėsčiomis paprastu lauko keleliu su giliomis provėžomis ir duobėmis. Nors lietingasis sezonas dar buvo neprasidėjęs ir negailestingai kaitino saulė, vietomis buvo labai klampu. O kaip šis kelias atrodo rudenį?“. Deja, ir šiandien situacija nė kiek nepasikeitusi.
 
„J. Jablonskio gimtinę žymi kuklus paminklinis akmuo. Ši vieta yra lankytina, tik ji šiek tiek probleminė. Yra rodyklė, yra kelio ženklas, keliukas, einantis per privačią teritoriją dažnai būna išmaltas“,- sakė Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė.

Ir šiuo metu kelyje akivaizdžiai matomos traktorių vėžės. Prieš dvejus metus J. Jablonskio sodybą, kurioje paskutinieji šeimininkavo Vaičiakauskai, su jai priklausančia žeme nupirko UAB „Šaka“. Iš buvusios J. Jablonskio gimtinės sodybos teliko vieno aro  valdiškos žemės lopinėlis, kuriame stūkso prieš beveik keturis dešimtmečius pastatytas atminimo akmuo su užrašu: „Šioje sodyboje gimė lietuvių kalbininkas J. Jablonskis (1860–1930).  Paminklinis akmuo pastatytas 1974 metais“. Tad aplinkui sodybą dabar ūkinę veiklą vykdančios UAB „Šaka“ bendrasavininkis Jonas Valaitis atmetė kaltinimus dėl kelio gadinimo. „Tai yra netiesa. Tai yra lauko keliukas, kuriuo naudojasi UAB „Šaka“ ir kiti ūkininkai. Mes jį visuomet pataisome. Į duobes privežame visokio gruzo, daugiau niekas nieko ten netvarko“,- sakė J. Valaitis.

Tačiau Kudirkos Naumiesčio seniūnas patikino, kad kelelį, vedantį prie atminimo paminklo, pavesta prižiūrėti seniūnijai ir be jos niekas nieko netvarko. Pasak seniūno, norint turėti kokybišką kelią, pirmiausiai, jį reikia nužvyruoti, o tam, kaip žinia reikalingos didelės investicijos.

Pasak Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos A. Kasparevičienės, ruošiant turizmo trasą Šešupe, planuojama padaryti išlipimą prie Kubilėlių, kad turistai galėtų aplankyti atminimo paminklą.

Ragina atstatyti gimtojo sodžiaus pastatus

Kraštiečio J. Valaičio nuomone, Kubilėliai, kur gimė J. Jablonskis, yra svarbesni nei jo tėviškė Rygiškiuose,  todėl jo atminimą reikėtų įamžinti kur kas prasmingiau nei tik atminimo akmeniu „Ši vieta svarbesnė už tėviškę. Bet niekas nieko nedaro. Reikia suformuoti vietą ant senųjų namų pamatų, kuri žymėtų, kad ten gimė J. Jablonskis. Man tai kelia susirūpinimą. Kiek dabar visokių projektų ruošiama, ar negalėtų padaryti padoraus privažiavimo, kad bet kuriuo metų laiku būtų galima atvažiuoti“, - svarstė J. Valaitis. Tuo tarpu A. Kasparevičienė teigė, jog reikėtų  peržiūrėti pačios vietovės koncepciją. „Pastatus ar dar kažką atstatinėti mes tikrai neplanuojame ir todėl, kad jau ten ir žemė ne valdiška. Tačiau turime minčių sutvarkyti paminklą“,- sakė vedėja. Beje, pačią sodybą, kol ji dar nebuvo privatininkų rankose, kartkartėmis aptvarkydavo seniūnija. Dabar joje raunami medžiai ir kas žino, ar toje vietoje neliks tik senas memorialinis akmuo. Tad, ar verta investuoti į kelią, kuris veda tik į vieno aro plotą, kuriame stovi paminklas? „Mes naikiname sodą. Reikia nustatyti, ko mes norime ir nuspręsti, ką ten palikti“, - pridūrė J. Valaitis.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos