baneris leidinys

svarstyklesVasario 19 dieną Seimo narys Algirdas Patackas kartu su Etninės kultūros globos taryba (EKGT)  Seimo Europos informacijos biure vykdė diskusiją „Regioninė politika Lietuvoje: Suvalkija ar Sūduva?“. Diskusija šia tema buvo labai įvairi. Kaip vadinti mūsų regioną, diskusijos dalyviai nepriėjo vieningos nuomonės.  
 
Diskusijoje apie ne vienuerius metus Sūduva vadinamą Suvalkijos kraštą kalbėjo Suvalkijos (Sūduvos) regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Zigmas Kalesinskas, Etninės kultūros globos tarybos atstovai – pirmininkė dr. Dalia Urbanavičienė, pirmininko pavaduotojas dr. Vytautas Tumėnas, narys J. Vaiškūnas, Lietuvių kalbos instituto habil. dr. K. Garšva. Renginyje taip pat dalyvavo istorikai, etnologai, etnografinio regiono ir Etninės kultūros globos tarybos atstovai bei kiti suinteresuoti asmenys.

Diskusiją apie mūsų krašto pavadinimą inspiravo ne viena priežastis. Viena jų - 2001 metais,  įkuriant Etninės kultūros globos tarybos padalinius etnografiniuose regionuose, buvo patvirtintas Suvalkijos (Sūduvos) regiono pavadinimas ir tų pačių metų spalio 31 dieną buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp EKGT ir etnografinių - istorinių regionų atstovų.

Šio regiono atstovai nuolat siekė, kad regionas būtų vadinamas ne Suvalkija. Beje, šis pavadinimas kilo nuo Suvalkų gubernijos, kuri gyvavo nuo 1867 metų iki I-ojo Pasaulinio karo, kai Lietuva priklausė carinei Rusijai. Tuo tarpu Sūduvos pavadinimas turi seną kilmę ir buvo ypač populiarus Nepriklausomos Lietuvos tarpukario laikotarpiu, vėliau išeivijos istorikų darbuose, tačiau sovietmečiu palaipsniui buvo išstumtas iš vartosenos. Taip nuo 8-ojo dešimtmečio etnologijoje įsitvirtino Suvalkijos pavadinimas. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį Sūduvos pavadinimas vėl išpopuliarėjo tarp regiono gyventojų ir įsivyravo net buitinėje kalboje.

Galutinai apsispręsti dėl etnografinio regiono pavadinimo paskatino Aplinkos ministerijos inicijuota idėja prie Lietuvos magistralinių kelių pastatyti ženklus, žyminčius etnografinius regionus. EKGT paraginta, Suvalkijos (Sūduvos) regioninė etninės kultūros globos taryba šiemet sausio 23 dieną svarstė šį klausimą ir nutarė siūlyti ant ženklo rašyti Sūduvos pavadinimą. Siūlymas sausio 31 dieną buvo pateiktas Aplinkos ministerijai ir EKGT.

Be to, diskusijos kilo ir dėl būsimos šių metų Kaziuko mugės, kuri skirta būtent šiam regionui – jo atstovai reikalauja mugės informaciniuose stenduose bei pranešimuose įrašyti Sūduvos pavadinimą, atsisakant Suvalkijos.

Pasak Seimo nario A. Patacko padėjėjos Nijolės Balčiūnienės, kaip buvo planuota, vieningos nuomonės dėl pavadinimo rašymo diskusijų nariai nepriėjo. Mat visų dalyvių pasisakymai buvo argumentuoti ir įtaigūs. Pranešėjų įdomiais faktais apipintą diskusiją nuspręsta pratęsti.  Kaip teigė padėjėja N. Balčiūnienė, diskusiją galvojama perkelti į Suvalkijos kraštą, kur galbūt vietiniai gyventojai  dar aiškiau pareikštų savo nuomonę. Mat pavadinimai Suvalkija ir Sūduva negali būti nepamiršti.   
 
„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos