baneris leidinys

smetonaBirželio 16 dieną Šakiuose vyko tradicinė Kalbos diena. Šiemet kalbininkai, gimtojo žodžio mylėtojai, puoselėtojai ir visi, kam brangi kalba, rinkosi jau 41-ąjį kartą. Šiųmetė Kalbos diena buvo skirta Tarmių metams.
 
Nuotr. Kalbininkas dr. Antanas Smetona, kalbėdamas apie bendrinės kalbos ypatumus, pabrėžė, jog nereikia bijoti natūralios kalbos kaitos.
 
Po šventųjų Mišių už kalbininkus bei inteligentiją Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, šventės dalyviai sugužėjo į Šakių „Žiburio“ gimnaziją. Kalbos dieną pradėjo Šakių „Varpo“ vidurinės mokyklos dramos studijos skaitovai, į susirinkusius prakalbę mūsų kraštiečio Albino Bernoto poetiniu žodžiu. Apie zanavykus, jų tarmę įtaigiai kalbėjo Seimo narys, dr. Arvydas Vidžiūnas, apie bendrinę kalbą, atėjusią iš šnektos, įdomiai samprotavo kalbininkas dr. Antanas Smetona, pabrėžęs, jog nereikia bijoti kalbos kaitos, jos neįmanoma apsaugoti nuo išorinių veiksnių.

 Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojos Vilija Sakalauskienė ir Rima Bacevičiūtė-Bakšienė apžvelgė Zanavykų šnektos tyrimų rezultatus. Bandyta  bent iš dalies atsakyti į klausimą - kam priklauso šakiečių šnekta: zanavykams ar veliuoniškiams? Mūsų tarmėje gausu svetimybių, savo šnekoje ypač daug jų turėjo mūsų tėvai, seneliai, proseneliai. Šakietė mokytoja Ona Jasinskienė savo pranešime  priminė svetimybių pėdsakus pašešupių krašte.

Kalbos dieną pagyvino mažųjų pasakotojų tarmiškas žodis. Šakietės Gustė Tamašauskaitė, Sandra Tarutytė, pasakotojos ir dainininkės iš Patašinės Liepa Gicevičiūtė ir Raimonda Černevičiūtė savo gražia šnekta, linksma daina sujaudino ne vieną širdį. Įdomu buvo sužinoti, kaip jauni žmonės supranta patarles, priežodžius. Tai labai puikiai savo piešiniais įrodė šakietė dailininkė Greta Unguvaitytė.

Kalbos dienoje svečiavosi Šiaulių dramos teatro aktoriai Nomeda Bėčiūtė ir Juozas Bindokas, susirinkusius pasveikino rajono meras Juozas Bertašius ir jo pavaduotoja Rima Rauktienė. Kalbos dienos dalyviai aplankė „Žiburio“ gimnazijos istorijos muziejų.  
 
„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos