baneris leidinys

rinkimaiMindaugas ŠIMKŪNAS

Seimui priėmus ilgai tobulinto Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, jau kitų metų pavasarį įvyksiančiuose rinkimuose galės dalyvauti ne tik partijos, bet ir nepartiniai piliečiai, jei šias įstatymo pataisas pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Nuotr. Gali būti, kad jau kitų metų pavasarį įvyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose galės dalyvauti ne tik partijos, bet ir nepartiniai piliečiai.

Kuo labiau pasitiki

Pasak Liberalų ir centro sąjungos frakcijos nario Algio Čapliko, kuris vadovavo specialiajai Seimo komisijai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisoms rengti, rinkimuose bus daugiau konkurencijos, daugiau demokratijos, o rinkėjai balsavimu galės parodyti, kuo labiau pasitiki - partijomis ar nepartiniais piliečiais.
 
Nors buvo siūlyta rinkimuose leisti dalyvauti ir visuomeniniams judėjimams, Seimas tokios teisės neįtvirtino. Įstatyme taip pat numatyta, kad piliečiai, kurie rinkimuose iškels save patys, po registracijos galės jungtis į sąrašus ir taip sudaryti didesnę konkurenciją partijoms.

Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narys Vytautas Kurpuvesas mano, kad visuomeninėms organizacijoms leidus kelti kandidatus, gali būti išrinktos labai margos savivaldybių tarybos. Tačiau V. Kurpuvesas gynė visuomeninių organizacijų teisę tai daryti, tvirtindamas, kad tokia išeitis yra geriau negu kai kurių parlamentarų pasiūlytas variantas kandidatus leisti kelti tik partijoms ir pavieniams asmenims. Pastarojo parlamentaro vadovaujamo komiteto parengtas savivaldos rinkimų modelis Seime sulaukė gana aštrios kritikos. Pasak jo, partijoms turi būti sudarytos vienodos sąlygos dalyvauti rinkimų procese.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Saulius  Stoma teigė, jog organizuotos bendruomenės, kurios geriausiai žino vietos reikalus, kandidatuoti į savivaldą negalės, o pavieniai žmonės galės. Seimo narys teigė, jog taip bandoma gelbėti tik dabartinę sustabarėjusią partinę nomenklatūrą.

Ragina vetuoti

Tačiau grupė Seimo narių ragina prezidentę vetuoti Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą.

Prezidentei Daliai Grybauskaitei liepos 7 dieną  buvo išsiųstas Seimo narių grupės kreipimasis dėl Seime priimtų Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimų. Parlamentarai prezidentės D. Grybauskaitės prašo nepasirašyti Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisų, kurios nesuteiks galimybės tokiuose rinkimuose dalyvauti visuomeninėms organizacijoms.

Po kreipimosi tekstu pasirašė 20 Seimo narių, atstovaujančių skirtingoms parlamento frakcijoms. Kreipimesi teigiama, jog, svarstant šį įstatymo projektą, Seimas neatsižvelgė į įvairius Seimo narių pasiūlymus ir paskutinę įstatymo projekto redakciją, ignoruojančią pasyvią visuomeninių organizacijų rinkimų teisę vietos savivaldoje. Seimas taip pat apsunkino pavienių nepartinių kandidatų galimybes dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose, neleisdamas jiems iš karto sudaryti rinkimų sąrašų ir išvengti sunkmečio sąlygomis ypač didelio kandidato mokesčio užstatų (1 VMDU).

Seimo narių grupės nuomone, toks Seimo patvirtintas įstatymo projektas realiai neįgyvendina nei Konstitucijos, nei 2007 m. vasario 9 d. Konstitucinio Teismo sprendimo dėl Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatų atitikties Konstitucijai esmės. Konstitucinė pasyvioji asmens savivaldos rinkimų teisė įgyvendinama tik formaliai.

Prezidentė raginama vetuoti minėtą įstatymo projektą ir grąžinti jį svarstyti Seimui kartu su pasiūlymais, įtvirtinančiais ne fiktyvią, o realią nepartinių kandidatų ir organizacijų teisę.

Pagal priimtą įstatymą įtvirtinta, kad asmuo pats gali išsikelti kandidatu, jeigu jo išsikėlimą parašais paremia ne mažiau kaip dešimt procentų skaičiuojant vienam savivaldybės tarybos nario mandatui, bet ne mažiau kaip 100 tos savivaldybės rinkėjų. Išsikėlę kandidatai galės jungtis į išsikėlusių kandidatų jungtinius sąrašus, kuriuose turės būti ne mažiau kaip 2 išsikėlę kandidatai.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos