baneris leidinys

zvaigzdesVis labiau rudenėjant žvaigždėtas dangus kiekvieną naktį atrodys vis įspūdingiau. Per visą dangų iš šiaurės į pietus drieksis itin išryškėjęs Paukščių takas. Jame bus nesunku atrasti vienas paskui kitą besirikiuojančius ryškiausius Vežėjo, Persėjo, Kasiopėjos, Gulbės, Lyros, Erelio ir  Šaulio žvaigždynus. Didieji Grįžulo Ratai riedės žemai šiaurėje, o iš už rytų horizonto pasirodys Tauro žvaigždynas su įsidėmėtinu žvaigždžių spiečiumi – Sietynu, dar vadinamu Plejadomis.

Nuotr. Šio mėnesio dangaus puošmena - Hartlio kometa, judanti per Driežo, Andromedos ir Kasiopėjos žvaigždynus. Tai ryškiausia metų kometa, ją bus galima stebėti per teleskopus ir labai aiškiai matyti jos nuostabią žalią uodegą.


Jupiteris spalio danguje ryškiai švies visą naktį ties Žuvų ir Vandenio žvaigždynų riba ir savo padėtimi vienvaldžiaus tarp spalio žvaigždžių ir planetų. Marsas, Venera ir Merkurijus bus nematomi ir tik Saturnas spalio pabaigoje rytais spės pasirodyti Mergelės žvaigždyne. Pasitelkus žiūronus už kelių laipsnių nuo Jupiterio dar bus galima paieškoti ir kelis tūkstančius kartų už jį blyškesnio Urano.
 
Spalio 4 – lapkričio 14 naktimis bus galima stebėti Orionidų (Šienpjovių žvaigždyne) meteorų srautus. Daugiausiai meteorų tikimasi sulaukti naktį iš spalio 20 į 21. Tuomet per valandą tikimasi pamatyti apie 20 gelsvų bei žalsvų meteorų. Orionidai yra siejami su Halio kometos kosmose paskleistomis dalelėmis, į Žemės atmosferą įlekiančiomis apie 41 kilometrą per sekundę greičiu. Spalio 8 - 13 naktimis prie Orionidų meteorų dar prisidės ir Drakonidų „krentančios  žvaigždės“ (Drakono žvaigždyne). Jas galėsite stebėti tarp Mažųjų ir Didžiųjų Grįžulo Ratų besidriekiančiame Slibino žvaigždyne.

Šio mėnesio dangaus puošmena - Hartlio kometa, judanti per Driežo, Andromedos ir Kasiopėjos žvaigždynus. Tai ryškiausia metų kometa, ją bus galima stebėti per teleskopus ir labai aiškiai matyti jos nuostabią žalią uodegą. Spalio pradžioje, kai dar netrukdys Mėnulio šviesa, ji taps puikiu taikiniu žvaigždėto dangaus fotografams. Kometa kiekvieną naktį vis ryškės ir tikimasi, jog pasieks net 4 ryškį. Galbūt spalio 20 – osios naktį, kai kometa bus ryškiausia, ją bus galima stebėti plika akimi.  Tai ketvirtasis ir pats ryškiausias Hartlio kometos sugrįžimas nuo jos atradimo 1986 m. Arčiau Saulės ši kometa atskrieja kas 6,5 metų. Įdomu dar ir tai, kad daug kam žinomas Deep Impact kosminis aparatas, kuris paleido torpedą į Tempelio kometą 2005-aisiais, lapkričio 4 dieną praskris kaip tik pro Hartlio kometą. Taigi, jei viskas klostysis gerai, turėsime galimybę pamatyti šią kometą iš arti.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos