baneris leidinys

silgaliaiRita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Vasario 5 d. rajono taryba priėmė sprendimą atstatyti Šilgalių sodų 5-osios gatvės atkarpą, kuri, anot savivaldybės administracijos, yra vienintelė galimybė patekti į Šilgalių kaime esančias sodybas. Už šį sprendimo projektą balsavo 13 tarybos narių, prieš – 6.

Nuotr. Ūkio skyriaus duomenimis, Šilgalių kaime yra trys namų valdos ir bus du įvažiavimai.

Kito įvažiavimo nėra?

Dėl Šilgalių gatvės atkarpos atstatymo tarybos posėdyje kilo nemažai diskusijų. Kai kuriems tarybos nariams kilo klausimas, kodėl problema Šilgalių sodų bendrijoje apskritai iškilo, ar nėra kito įvažiavimo į kaimą aplenkiant sodus. Susidomėta, kas leido iškasti sodų teritorijoje valstybinėje žemėje esantį tvenkinį ir kiek gyventojų gyvena tose sodybose, kurios neva neturi įvažiavimo į savo sklypą.

Kaip jau rašėme vasario 5 d. „Draugo“ laikraštyje, kelias per sodų bendriją nėra vienintelis įvažiavimas į Šilgalių kaimo teritoriją. Dar vienas privažiavimas, einantis tiesiai nuo kelio Šakiai–Prūseliai, yra per miškelį. Šiuo metu dėl polaidžio jis sunkiai pravažiuojamas, bet niekuo nesiskiria nuo kai kurių kitų rajone esančių įvažiavimų į atokias kaimo sodybas. Šilgalių sodų bendrijos gyventojai dar ir šiandien turi garso įrašą, kuriame Šilgalių kaimo vienos sodybos šeimininkas Romutis Juozas Antanaitis (miręs) oficialiai teigė, jog įvažiavimas į jų kaimą yra per Šilgalių mišką.

Anot projektą pristačiusio Ūkio skyriaus vedėjo Kęstučio Kuncaičio, per miškelį einantį kelią sutvarkyti būtų labai brangu, nes 450 m iš viso yra nepravažiuojami. Todėl 10 tūkst. eurų mesti į kūdros sutvarkymą – gan padori suma dėl trijų Šilgalių kaimo gyventojų (ir dar vieno nuomininko). Ar tikrai sutvarkyti miško keliuką yra brangiau nei nusausinti kūdrą, užpilti ją žemėmis – niekas šito klausimo išsamiai ir nesvarstė.

Nemažai tarybos narių kritikos Ūkio skyriaus vedėjas sulaukė dėl to, kad sprendimo projektas dar tik teikiamas tarybai, bet jau įvykdyta viešųjų pirkimų apklausa.  Aiškus ir darbų vykdytojas – UAB „Parama“. Anot Ūkio skyriaus vedėjo, tai reikėjo padaryti, norint parodyti tarybos nariams, kiek reikės pinigų tos gatvės atstatymui.

Kas iškasė kūdrą?

Tarybos nariams kilo klausimas, kas ir kada leido sodininkams išsikasti tvenkinį valstybinėje žemėje. Dabartinių sodininkų bendrijos gyventojų teigimu, tas 4 arų tvenkinys galėjo būti iškastas kokiais 1987–1988 metais bendru sodininkų sutarimu leidus tuometiniam bendrijos pirmininkui. Apžėlusio 4 arų sodų sklypo niekas tais laikais pirkti neketino. Kad netvarkinga teritorija taptų naudinga, sodininkai išsikasė tvenkinį. Kaip sakė tarybos narys Romas Pukinskas (jis nuo balsavimo šiuo klausimu nusišalino, nes pats turi sodų bendrijose sklypą), dabar į šį klausimą nebent šernas pamiškėje galėtų atsakyti, mat gyvų, menančių šiuos įvykius, jau beveik nelikę.

Kelius tvarkosi patys

Niekam nė motais ir tai, kad sodininkai patys tvarkosi savo teritorijoje esančius kelius. Kaip sakė dabartinis sodų bendrijos pirmininkas Mindaugas Didžbalis, pernai visi gyventojai dėjo pinigus, kad būtų šiek tiek patvarkyti sodų bendrijos teritorijoje esantys vietinės reikšmės keliai ir gatvės. Sodo nario mokestis, kuris skaičiuojamas nuo sodo sklypo, vienam bendrijos nariui vidutiniškai atsiėjo 10 eurų ir daugiau. Už tuos pinigus buvo tvarkomas pagrindinis įvažiavimas į sodų bendrijas (jis eina nuo kelio Šakiai–Prūseliai). 2014 m. sodininkai taip pat rinko pinigus savo bendrijos gatvių tvarkymui. Nei pernai, nei užpernai prie šio mokesčio neprisidėjo Šilgalių kaimo gyventojai, nors jie sodų bendrijos keliais visada naudojosi.

Sodininkams pasiteiravus, kodėl savivaldybė tvarkosi soduose it savo kieme, Ūkio skyriaus vedėjas K. Kuncaitis paaiškino, kad Šilgalių sodų bendrija yra atleista nuo mokesčio (nuo 2015 m. liepos mėnesio) už bendro naudojimo sodų teritorijos žemę, į kurią įeina visi sodininkams nepriklausantys sklypai bei gatvės.

Tiesa, svarstant šį klausimą, tarybos posėdyje nebuvo nė vieno sodų bendrijos interesus atstovavusio žmogaus.

Šilgaliai – išskirtinis rajono kampelis?

Svarstant šį sprendimo projektą dėl Šilgalių soduose esančios gatvės atstatymo, kyla dar vienas klausimas – nejaugi tai vienintelis mūsų rajono teritorijoje esantis kaimas, į kurį sunku patekti specialiosioms tarnyboms? Nejaugi visi atokiuose kaimuose gyvenantys rajono gyventojai turi puikius privažiavimus, kur gali be jokių kliūčių tiek ugniagesiai gelbėtojai, tiek medikai patekti bet kuriuo metų laiku? Pateikiau šį klausimą kai kuriems rajono seniūnams. Pasirodo, kone kiekvienoje seniūnijoje rastume ne po vieną tokią sodybą.

Prieš gerą mėnesį su Šakių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Priežiūros poskyrio vyresniuoju inspektoriumi Rolandu Pavalkiu vykome į Barzdų seniūnijoje esančias atokias socialinės rizikos daugiavaikes šeimas dalinti dūmų signalizatorius. Kartu vyko ir Barzdų seniūnijos seniūnas Remigijus Naujokaitis bei socialinė darbuotoja Deimantė Keidošytė. Anot D. Keidošytės, patekti pas kai kurias jos prižiūrimas šeimas lietingą rudenį ar polaidžio metu itin sudėtinga. Į Gražiškių ir Buktiškių kaime esančias atokias sodybas kartais net pašto darbuotoja nepribrenda ir korespondenciją palieka pas giminaičius, gyvenančius arčiau kelio. Apie privažiavimą į tokias vietas, kaip sako seniūnas, nėra nė kalbos. Praktiškai kelio į tas valdas ir nėra, tik ūkininkų ir pačių gyventojų nuvažinėti keliukai. Beje, minėtų kaimų sodybose gyvena ir nepilnamečių vaikų.

Unikalią situaciją turime ir Šakių seniūnijos Paspirgėlių kaime. Netoli miško tame kaime esančioje sodyboje gyvena broliai Balčiūnai. Vienas jų – Juozas – turi pirmos grupės neįgalumą, yra aklas ir sėdi neįgaliojo vežimėlyje. Privažiavimo į šią sodybą tiesiog nėra, nors galima būtų patekti per Gulbinų ir Pariebių kaimus. Tačiau tiek Gulbinų, tiek Pariebių kaime kelias pasibaigia ten, kur prasideda ūkininkų laukai. Per dirbamą žemę, kad matytųsi įvažiavimas į minėtą sodybą, jokie planai nėra nubraižyti, todėl nuo seno tos sodybos gyventojai turi tik numintą siaurą keliuką – išėjimą link Gulbinų kaimo. Niekas niekada nėra dėl to, jog neturi įvažiavimo į savo namų valdas, jokių pretenzijų kėlęs ir nežada kelti. Tad lieka atviras klausimas: kokiu būdu ir kokiu keliu ten patektų specialiosios tarnybos, jeigu atsitiktų nelaimė?

Tačiau, kaip sako liaudies išmintis, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Galbūt dabar, kai Šilgalių kaimo gyventojams bus įrengtas prestižinis įvažiavimas į savo valdas, ten lengviau galės patekti visų specialiųjų tarnybų automobiliai, ne tik anksčiau minėti ugniagesiai gelbėtojai ar greitoji medicinos pagalba, bet ir policijos, aplinkosaugos, urėdijos ir kt. tarnybos, kurioms būtų pravartu pasidomėti ten gyvenančių piliečių kasdiene veikla...

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos