Žaislus iškeitusioms į vystyklus ne visuomet lengva

Jaunystę saugo įstatymais

Pastarosiomis savaitėmis ne tik Šakių rajoną, bet ir nemažą dalį Lietuvos visuomenės sutrikdė esą problemiški vienos rajono nepilnametės, su žymiai vyresniu vyru auginančios jau porą vaikų, gyvenimo vingiai. Nemalonėn pateko rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistės, tikras ar netikras nepilnametės merginos gyvenimo vingrybes ėmėsi narplioti valdiškos institucijos ir visuomenė.

Didžiausias šio mini skandalo argumentas: rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus moterys nepilnametei esą neleido tuoktis su gerokai vyresniu, tačiau mylimu ir esą ją mylinčiu vyru. Pagal įstatymus Lietuvoje gali tuoktis tik pilnametystės sulaukę piliečiai. Tačiau kartais tenka daryti ir išimtis, kai norą tuoktis pareiškia nepilnamečiai. Tokių santuokų dažniausia priežastis - nepilnamečių merginų nėštumas. Itin dažni atvejai, kai besilaukiančių nepilnamečių vaiko tėvai pasirodo esą gerokai už jas vyresni.

Nusprendę tuoktis nepilnamečiai pirmiausiai turi kreiptis Į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, kur tarnybos specialistai rengia išvadą dėl galimos santuokos ir ją pateikia rajono apylinkės teismui. Į Šakių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrių per metus kreipiasi 1 – 2 nepilnametės dėl santuokos. Dažniausiai skyriaus išvados būna palankios potencialiems sutuoktiniams. Tačiau galutinį sprendimą, leisti tuoktis ar ne, priima teismas. Daugeliu atvejų teismo sprendimas dažniausiai taip pat būna palankus pareiškėjams.

Nepilnamečių santuokų mažėja

Šiais metais rajone civilinės metrikacijos skyriuje neįregistruota nė viena nepilnamečių santuoka. 2006 metais įregistruotos keturios santuokos, 2007 metais trys. Tai rodo, kad nepilnamečių santuokų mažėja. 2006 metais Šakių rajono apylinkės teisme buvo nagrinėjamos penkios civilinės bylos dėl santuokinio amžiaus sumažinimo, 2007 metais - trys. Šiais metais pateiktas tik vienas prašymas dėl leidimo sumažinti santuokinį amžių ir leisti įregistruoti santuoką nesulaukus 18 metų.

Per pastaruosius trejus metus Šakių rajono apylinkės teismas netenkino tik vieno prašymo leisti sumažinti sutuoktinio amžių ir įregistruoti santuoką nesulaukus pilnametystės. Šiuo atveju nepilnametė nebuvo sulaukusi net penkiolikos metų, nes kilo įtarimų, jog išrinktojo veiksmuose galėjo būti nusikaltimo, numatyto LR Baudžiamojo kodekso 21 skyriuje (nusikaltimai ir nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui). Šakių rajono apylinkės teismo pirmininkas Arturas Rauktys pastebėjo, kad nepilnamečių santuokų skaičius mažėja, todėl galima daryti išvadą, jog gerėja lytinis švietimas bei auklėjimas.

Rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Bronė Valaitienė mano, jog ištekėjusi nepilnametė įgauna daugiau teisių, nes tampa įstatymiškai suaugusia, emancipuota. Ji jau gali būti įstatyminiu atstovu savo vaikams ir atsako už savo veiksmus. „Tikriausiai kiekviena mama nori, kad pirmiausia jos vaikai mokytųsi, o šeimyninį gyvenimą pradėtų sulaukę pilnametystės, kuomet patys galės atsakyti už vaikus ir rūpintis jais. Tačiau būna ir kitaip“, - apie nepilnametes mamas kalbėjo B. Valaitienė.

Svarbiausia vaikui laiku paaiškinti

B.Valaitienė pastebėjo, kad, nors nepilnamečių santuokų sumažėjo, nepilnamečių, auginančių vaikus, kuriems yra įsteigta globa, skaičius nemažėja. Šiuo metu rajone yra trys tokie atvejai. Anot B. Valaitienės, nepilnametės, auginančios vaikus, gyvena ne tik tose šeimose, kurios įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašus.

Psichologai pastebi, kad pagrindiniai paauglių, pradedančių lytinį gyvenimą, motyvai taip elgtis aprasti: norisi įgyti fizinio patrauklumo jausmą, subrendusio žmogaus statusą, autonomiškumo jausmą, pasitikrinti intymumo sugebėjimus ir kitos priežastys.

Tačiau pernelyg ankstyvas netvarkingas lytinis gyvenimas dažnai baigiasi ankstyva motinyste ir tėvyste. O tėvais tapę paaugliai susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Tapę jaunais tėvais paaugliai neretai meta mokslus. Mėgindami įsidarbinti, jauni tėvai dažniausiai gauna tik nekvalifikuotą, menkai apmokamą darbą. Psichologai, kaip ir vaiko teisių apsaugos specialistai, tiki, kad lytinis nepilnamečio gyvenimas ir jo pasekmės priklauso tik nuo savalaikio ir kokybiško lytinio švietimo. Todėl pastaruoju metu jie nuolat akcentuoja: informaciją apie lytinius santykius, kontracepciją ir šeimos planavimą vaikams suprantamai reikėtų pateikti dar iki paauglystės.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pakanka sporto infrastruktūros rajone?

klausimelis 04 19Arūnė iš Griškabūdžio:

Ne. Griškabūdyje nieko nėra. Mokyklos stadionui reikėtų labai didelio remonto. Ten yra krepšinio aikštelė, bet aš krepšinio nežaidžiu. Atvykdavau pasportuoti į Šakius. Lankiausi baseine ir treniruoklių salėje. Šakiuose reikėtų daugiau dviračių takų, nes nelabai yra kur važiuoti. 

klausimelis 04 19 2

Milda iš Šakių:

Nepakanka. G alėtų būti daugiau. Labai trūksta dviračių takų. Daug metų laukiam dviračių tako Šakiai–Lukšiai. Girdėjau apie Šakių „Varpo“ mokyklos stadiono rekonstrukciją. Tikrai reikalingas ir futbolo aikštynas, ir lengvosios atletikos treniruotės, nes kuo daugiau sportuosim, tuo bus geriau.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.