baneris leidinys

ledo plaukai
Praėjusią savaitę rajono miškininkai Plokščių ir Šakių girininkijų miškuose aptiko itin retai pasitaikantį gamtos reiškinį – ledo plaukus, kuriuos gamta dovanoja tik esant tam tikroms oro sąlygoms. VMU nuotr.


Praėjusią savaitę užsukę į Plokščių ir Šakių girininkijų miškus galėjome išvysti unikalų gamtos reiškinį – ledo plaukus. Šį retai pasitaikantį gamtos reiškinį pirmieji pastebėjo Plokščių, o vėliau ir Šakių girininkijos eiguliai, kurie mielai pasidalino informacija su visuomene.
 
Kaip sako Plokščių girininkijos eigulys Audrius Martinkevičius, vaikščiojant po mišką ne kiekvienam gali kilti mintis pasilenkti ir pažiūrėti iš arčiau į baltą pelėsį, kuris formuojasi ant pūvančios medienos. Vis dėlto pasiryžus tai padaryti ir iš arčiau pažiūrėti į baltą dėmę, išvystume unikalų gamtos reiškinį – ledo plaukus, kuris susiformuoja tik esant tam tikroms gamtinėms sąlygoms. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ant žemės nukrito papuvusi medžio šaka, ant kurios užaugo blizgantis baltas perukas.  Anot  A. Martinkevičiaus, į cukraus vatą panašų purų sniego darinį jis pirmą kartą pastebėjo prieš penkerius metus, o mokslininkai šį reiškinį žino jau daugiau kaip šimtmetį. Ledo plaukai formuojasi esant vos kiek žemesnei nei 0 laipsnių oro temperatūrai, o terminą „ledo plaukai“ šiam reiškiniui sugalvojo ir įdėjo patys miškininkai. Tačiau eigulys priduria, kad ledo plaukus gamtoje pastebėti nėra taip paprasta – visų pirma reikia tinkamos oro temperatūros, kad jie formuotųsi, o antra – reikia žinoti, kur dairytis, kad tuos ledo plaukus pastebėtum, nes pats darinys nėra didelis ir formuojasi tik ant pūvančios medienos, dažniausiai ant nukritusių šakų.

Ledo plaukus suformuoja grybas Exidiopsis effusa, kuris susidaro medienai pūvant. Mokslininkai teigia, kad esant minusinei, nuliui artimai temperatūrai ant pūvančių medžių susiformuoja ledo kristalai, kuriuos vėliau minėtasis grybelis išskirdamas drėgmę paverčia plonyčiais, vos 0,01 milimetro skersmenį siekiančiais plaukeliais, kurie „auga“ vienas ant kito ir sudaro ledinę giją, panašią į plaukus. Tokie ledo plaukai paprastai susidaro esant tamsioms ir drėgnoms žiemiškoms sąlygoms, todėl šis reiškinys ir nėra toks dažnas. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad jie gali išaugti iki 2 m ilgio. Visgi jeigu kiltų noras ledo plaukus paliesti, jie iškart ištirptų delne, nes tai tik ledas.  

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos