baneris leidinys

saugus eismas 1
Šakių rajono policijos komisariate prie bendro stalo sėdosi įvairių institucijų, bendruomenių atstovai, kurie diskutavo apie saugumo priemonių poreikį ir kultūrą rajono keliuose. D. Pavalkio nuotr.


Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Šakių rajono policijos komisariate rinkosi tie, kuriems rūpi eismo dalyvių saugumas keliuose. Visuomeninių organizacijų atstovai turėjo galimybę atvirai išsakyti, pasiūlyti, kaip pagerinti gausiai Šakių bendruomenės pareigūnės Aušros Mockevičiūtės rajone vykdomų prevencinių priemonių efektyvumą.

Nors kas metai policijos pareigūnai skiria daug dėmesio ne tik patruliavimui, bet ir prevencinei veiklai, švietimui, vykdo įvairias edukacines veiklas, situacija keliuose tampa vis liūdnesnė. Pokalbiui-diskusijai visuomenininkus sukvietusi Šakių bendruomenės pareigūnė A. Mockevičiūtė trumpai apžvelgė pernai metų įvykius keliuose. Statistika liūdna – pernai tarp septynių eismo įvykiuose žuvusiųjų žmonių buvo ir automobilių vairuotojų, ir dviratininkų, ir motociklo vairuotojas.

„Jeigu užpernai keliuose nukentėjo pėstieji, tai pernai metų statistika rodo, kad keliuose nesaugu įvairių amžiaus grupių eismo dalyviams“, – konstatuoja A. Mockevičiūtė.

Baudos didėja, bet nemažėja rajone girtų vairuotojų – pernai prie vairo sėdo 114 girtų vairuotojų, o penki iš jų nevengė praradę teises dar kartą išgėrę sėsti prie vairo. Pasitaiko keliuose ir chuliganiško vairavimo atvejų, už tai pernai buvo nubausta 17 vairuotojų.

Anot A. Mockevičiūtės, pareigūnams sunku ne tik suvaldyti situaciją keliuose, bet sunku ir su vyresnio amžiaus žmonėmis, kurie vaikšto per gatves, kur tik jiems norisi, o sudrausminti pasiteisina, kad „man su sveikata blogai, toli iki perėjos“. Kaip sako pareigūnė, kartais sunku dėl eismo taisyklių laikymosi ir su dviratininkais susitarti, o ką jau kalbėti apie tėvų, kurie vis dar nevengia vežti neprisegtų vaikų automobilinėse kėdutėse, vairavimo kultūrą – vien pernai buvo surašyti 154 protokolai nedrausmingiems tėvams, kurie piktinosi, kad iš ryto pareigūnai trikdo jų ramybę, kai reikia skubėti į darbą. Užpernai keliuose įvyko 138 avarijos, kada ne tik užpildoma eismo įvykio deklaracija, bet kviečiami ir pareigūnai, pernai tokių įvykių išaugo iki 210. Iš viso eismo įvykiuose pernai nukentėjo 50 žmonių (2018 m. sužeisti buvo 36 žmonės).

Kelių direkcijos atstovė Natalija Kvietkauskienė, praėjusią vasarą kartu su Šakių bendruomenės pareigūne dalyvavusi ne vienoje prevencinėje akcijoje, kvietė išsakyti savo mintis, kokių dar priemonių visuomenei reikėtų, kurias būtų galima taikyti „čia ir dabar“, be didelių biurokratinių pasiruošimų. Susitikime dalyvavę vairavimo mokyklų vadovai ir instruktoriai sako, kad kalbant apie vairuotojų elgesį kelyje neužtenka tik vairavimo pažymėjimo – reikia ir įgūdžių, kurie įgaunami tik su patirtimi, praktika. Apie jaunų vairuotojų patirties stoką kalbėjo į susitikimą atėjęs žinomas rajone slalomo varžybų organizatorius iš Liepalotų, bendruomenės „3,5 vožtuvo“ vadovas Gytis Matusevičius. Jis sakė, jog šiuo metu jaunimas tiesiog neturi oficialios aikštelės, kurioje galėtų treniruotis ar rengti varžybas, o kartu įgautų ir vairavimo slidžiame kelyje įgūdžių. Anot jaunuolio, rajone yra trys aerodromai, tačiau nė vienas jų nėra įteisintas tokiems poreikiams, o Bliuviškių aerodrome jaunuoliai renkasi ir praktikuojasi nelegaliai (tiesa, klubas taip pat nėra oficialiai įteisintas), dėl to dažnai sulaukia policijos pareigūnų, kurie išvaiko jaunimą dėl viešosios tvarkos trikdymo. Tarp susirinkusiųjų įsiplieskė diskusija, kad jaunuoliams reikia aikštelės, kurioje jie galėtų treniruotis. Visi pritarė – praktikos nauda nenuginčijama, tokia aikštelė rajone būtina, tačiau niekas nežino, kas turi imtis iniciatyvos ir ją įteisinti. Įteisinus aikštelę oficialiai, atsiras prievolė kažkam ją prižiūrėti. Anot tarybos nario Valdo Stankūno, svarbu, kad jaunuoliai patys pradėtų rengti legalias varžybas, tačiau svarbu ir vietos valdžios požiūris, kad jie suteiktų tiems jaunuoliams galimybę naudotis aikštele oficialiai. Politikas siūlė parašyti šio susirinkimo rezoliuciją ir ją pateikti rajono savivaldybės administracijai, kad geros idėjos neliktų tik idėjomis, o įgautų realų pagrindą.

Susirinkimo metu buvo kalbama ir apie kitas prevencines priemones – Šakių kultūros centro direktorius Raimondas Januševičius siūlė atkreipti dėmesį į vizualią antireklamą, plakatus, iškabas, informuojančias apie skaudžius įvykius keliuose, tai bauginimo būdu drausmina vairuotojus, daro poveikį žmogaus pasąmonei. Tačiau Kelių direkcijos atstovė sako, kad kol kas plakatų tokiomis temomis viešai kabinti nėra galimybės, o ir sudėtinga būtų „iškirpti kažkokį epizodą iš avarijos“ bei jį eksponuoti – kažin, ar ta vizualizacija atspindėtų visą esmę – efektyviau veikia filmuotų kadrų rodymas, pavyzdžiui, paveiki buvo prieš kurį laiką transliuojama reklama televizijoje. Taip pat R. Januševičius sako, kad seniai jam bręsta idėja kažkur rajone įrengti lauko kino teatrą, kur kino filmus jaunimas ir kiti žiūrovai galėtų žiūrėti sėdėdami automobiliuose. Tam jis jau seniai yra nužiūrėjęs Bliuviškių aerodromą, dėl kurio oficialaus įteisinimo ir buvo daug diskutuojama tos dienos susitikime.

Apibendrinusi prevencijos daromą įtaką N. Kvietkauskienė sako, kad „su vaikais situacija yra gan gera“ – jie daug informacijos, kaip saugiai elgtis gatvėse ir keliuose, gauna tiek darželiuose, tiek mokyklose, todėl galima sakyti, kad auga daug sąmoningesnė karta. Tačiau su vyresnio amžiaus žmonėmis sudėtingiau – jie vis dar turi „keistų įpročių“, o saugumas lieka antroje vietoje.

Prieita prie išvados, kad prevencines priemones, vaizdines medžiagas arba netgi realius pavyzdžius, kas lieka iš automobilio po avarijos, galima taikyti įvairių renginių, akcijų metu kaip priemonę, kuri atkreiptų dėmesį ir sudomintų labiau negu sausa paskaita mokykloje, lankstinukas ar skrajutė. Beje, policijos pareigūnai juokauja, kad atšvaitų, liemenių ir kitų priemonių per įvairias akcijas, renginius pridalinę tiek, kad gyventojai atšvaitais galėtų vaikščioti apsiginklavę nuo galvos iki kojų, nors gatvėje situacija, deja, tokia, kad su atšvaitais pamatysime tikrai ne kiekvieną.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos