akcija2024 568px

novaraistyje daugiabutis
Šiame dvylikos butų name dar prieš pusmetį gyveno žmonės, pastatą pripažinus netinkamu naudoti, nutarta nugriauti. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Daugelis į Novaraisčio ornitologinį draustinį važiuojančių stebėti išskrendančių gervių net nesusimąsto, kad vos už kelių šimtų metrų – Kurynės kaimas, tiesa, jau Jankų sen. Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje. Čia stovi ir daugiabutis, kuriame dar neseniai taip pat virė gyvenimas. Tačiau metams bėgant žmonių gyvenimas apaugo problemomis, dvylikos butų pastatas nyko ir pakibo tarp dangaus ir žemės, mat pastatai yra Lukšių seniūnijos balanse, tačiau stovi Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje, būstus žmonės nuomojosi ir iš Šakių savivaldybės, bet registruoti Jankų sen. Ko gero, kad šio vienišo daugiabučio istorija baigsis – pastatas bus nugriautas.

Novaraisčio daugiabutis statytas 1966 m. durpyno darbininkams. Novaraisčio durpyno pastatų istoriją priminusi savivaldybės Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė pasakojo, kad dar 1994 m. iš tuometinės Kauno rajono agentūros (LR Aplinkos apsaugos departamento) du daugiabučiai namai, dirbtuvės, garažas, vandens gręžinys, tinklai ir 110 metrų Novaraisčio gatvės buvo perduoti tuometinei Šakių rajono valdybai. Tuomet Lukšių seniūnija tikėjosi pastatus panaudoti savo poreikiams. Vienas daugiabutis buvo sunaikintas, kitame gyveno žmonės. 2000-aisiais Novaraistis po administracinio perskirstymo atiteko Kazlų Rūdos savivaldybei, tačiau pastatai ir liko Šakių savivaldybės žinioje.

Nuo tada ir čia gyvenantys žmonės pakibo tarp dangaus ir žemės: pastatas yra Lukšių seniūnijos balanse, tačiau stovi Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje, o socialinius būstus žmonės nuomojosi iš Šakių savivaldybės, tačiau buvo registruoti Jankų sen., tad visais socialiniais klausimais (pagal deklaruojamą vietą) vykdavo į Jankus.

Neliko tuomet ir tikrojo daugiabučio šeimininko, kuris būtų atsakingas už pastatą. Pasak E. Grigaitienės, savivaldybė į gyvenamąjį pastatą negalėjo investuoti, kadangi jis daugiau nei dešimtmetį buvo kitos savivaldybės teritorijoje, tačiau stogą ant dalies pastato uždengė. Nežiūrint visko, žmonės čia gyveno, būstus tvarkėsi, turėjo daržiukus.

Ne vienerius metus tarp Šakių ir Kazlų Rūdos savivaldybės vyko susirašinėjimas: Šakių savivaldybė ir 2020, ir 2021 m. ne kartą raštu kreipėsi į kaimynus, kad šie pastatus perimtų.  2021 m. birželį abiejų savivaldybių atstovai buvo net susirinkę prie minėto daugiabučio, tuomet dvylikos būstų pastate buvo gyvenama tik viena laiptinė.

„Tuomet Kazlų Rūda nenorėjo perimti pastato, įvertinę jo būklę. Suprantami jų motyvai – dalis pastato jau buvo neeksploatuojama. 2021m. gruodžio 17 d. Kazlų Rūdos taryba priėmė sprendimą neperimti savo nuosavybėn mūsų savivaldybei nuosavybės teise priklausančių pastatų – gyvenamąjį dvylikos butų namą ir du sandėlius, esančių Kurynės kaime“, – patikslino E. Grigaitienė ir toliau aiškino, kad 2022 m. kovo 18 d. Šakių savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu minėti pastatai buvo pripažinti netinkami naudoti, nors vis dar buvo sudarytos trys sutartys su būsto nuomininkais. Paskutiniai gyventojai išsikraustė praeitų metų pabaigoje, o šių metų Šakių rajono tarybos sausio 31 d. sprendimu nuspręsta nurašyti pripažintą netinkamu (negalimu) naudoti Šakių r. savivaldybei nuosavybės teise priklausantį ir šiuo metu savivaldybės administracijos patikėjimo teise valdomą, savivaldybės administracijos balanse apskaitomą Lukšių seniūnijos naudojamą ilgalaikį materialųjį turtą, esantį Kazlų Rūdos sav., Jankų sen., Kurynės k. 10 (12 butų ir du sandėlius). Priežastys, dėl kurių turtas tapo netinkamas naudoti, yra šios: dalies pastato stogo danga suirus, medinės konstrukcijos supuvusios. Vanduo bėga tiesiai ant pastato konstrukcijų. Laikančiosios dalies pastato konstrukcijos yra ardomos atmosferos poveikio (vandens, šalčio). Jos tampa avarinės būklės.

Apie Novaraisčio daugiabučio problemas Lukšių seniūnas Vytautas Andziulevičius nuolat užsimindavo seniūnų pasitarimų metu. Birželio 6 d. prie šio klausimo vėl buvo sugrįžta.

„Kalbėjau su Kazlų Rūdos meru tuo klausimu. Pasidarom susitarimą su Kazlų Rūdos sav. ir tą pastatą nugriaunam. Jie apsiimtų nusigriauti patys, bet kaštai kokie. Jie paskaičiuos rinkos kaina griovimo darbus, tai mums atsieis brangiau“, – kalbėjo meras Raimondas Januševičius pridurdamas, kad, jo nuomone, „čia tas Novaraisčio daugiabutis buvo nupieštas kaip neišsprendžiama problema. Viskas išsprendžiama“.

E. Grigaitienė pridūrė, kad reikia savivaldybei parengti susitarimą su Kazlų Rūda, kad jų teritorijoje esantys pastatai bus griaunami, o seniūnui dar kartą priminė, kad yra tarybos sprendimas ir seniūnas yra atsakingas už nurašomo turto išardymą ir likvidavimą, bei ragino paskaičiuoti, kiek galėtų atsieiti griovimo darbai. Pinigai galėtų būti numatyti kitų metų biudžete.

Lukšių seniūnas neslėpė, kad pastatų nugriovimas bus nemenkas iššūkis.

„Ne savo teritorijoje turim griauti pastatą… Geriau būtų, kad jie patys nusigriautų. Didelis pastatas. Manau, griovimui reiks nemažai pastangų, lėšų, nes bus reikalingi ir kranai perdangoms nukelti“, – seniūnų pasitarimo metu svarstė V. Andziulevičius.

Šiuo metu apsilankius Kurynės kaime prie minėtų pastatų vaizdas išties nedžiugina, primena Černobylį: išdaužyti gyvenamojo pastato langai, išplėštos durys, aplinkoje mėtosi buitinė technika, daug šiukšlių. Tik likę šiltnamiai, krepšinio stovas, gėlių darželiai byloja, kad ir čia kažkada gyveno žmonės.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos