akcija2024 568px

J. baceviciaus nuotr
Miškininkai skambina pavojaus varpais dėl Gelgaudiškio dvaro parko miške ir toliau plintančio žievėgraužio tipografo, kuris ir toliau naikina egles. (J. Bacevičiaus nuotr.)


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Miškininkai ir gelgaudiškiečiai vėl skambina pavojaus varpais dėl Gelgaudiškio dvaro parko miško, kad ir toliau nyksta eglės, apimtos žievėgraužio tipografo. Savivaldybės atstovė tvirtina, jog ir toliau bus vykdoma miško sanitarinė priežiūra ir atliekami sanitariniai kirtimai.

Paskutinio savivaldybės posėdžio metu tarybos narys Artūras Varankevičius informavo, kad viešojoje erdvėje pasirodė informacija apie tris didelius žievėgraužio tipografo apniktų medžių židinius Gelgaudiškio dvaro parko teritorijoje esančiame miške.

„Ar savivaldai tai yra žinoma ir kokių veiksmų imtasi?“ – teiravosi tarybos narys.

Atsakydamas į tokį tarybos nario paklausimą, savivaldybės meras Raimondas Januševičius neslėpė sarkazmo.

„Šis klausimas mane nustebino. Jūs esate Gelgaudiškio bendruomenės narys ir puikiai žinote tą keturis ar kone šešis metus besitęsiančią istoriją dėl Gelgaudiškio dvaro mišką apnikusių kenkėjų. Mažiausiai keturis metus niekas nesprendė tos problemos. Jei būtų sprendimai padaryti prieš ketverius metus, tai šiandieną 700 kubų nenurašytume į malkas, kai buvo galima parduoti medieną už produktyvią kainą taip pat užkertant kelią kenkėjų plitimui, – kalbėjo meras. – Mes pirmu numeriu šito klausimo ėmėmės. Ir padarėme tuos darbus: iškirsta plynia ir dar laukia kitas etapas – pavieniai kirtimai. Nes jau Aplinkos ministerija atėjo su baudomis ir Gelgaudiškio seniūnas turėjo atsakyti ir susimokėti baudą už keturių metų neveiksmumą.“

Meras stebėjosi, kodėl žinant, jog bus įgyvendinamas projektas ir tvarkomi Gelgaudiškio dvaro parko takai, nebuvo anksčiau padaryti sprendimai dėl miško kirtimo, o dabar reikia verstis per galvas, kaip medžius išpjauti, medieną išvežti, nesugadinat jau įrengtos infrastruktūros Gelgaudiškio pažintiniame take.

Kad dėl Gelgaudiškio dvaro parko eglių gelbėjimo vyksta ypač glaudus bendadarbiavimas su savivalda, pasidžiaugė ir tarybos narė, gelgaudiškietė Ilona Šeflerienė. Kitas tarybos narys Romas Pukinskas taip pat įgėlė kolegai A. Varankevičiui: „Artūras, būdamas keturis metus atsakingo komiteto pirmininku, gyvena pats Gelgaudiškyje ir jeigu būtumėte nemiegoję ir likvidavę židinį, tai kenkėjai nebūtų užsiveisę. Ir nereikia čia labai nustebusio vaidinti...“

Kokia gi išties situacija šiuo metu Gelgaudiškio dvaro parko teritorijoje esančiame miške, teiraujamės Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio miško apsaugos specialisto Jono Bacevičiaus, kuris ir paviešino apie, jo tvirtinimu, Gelgaudiškio miške aptiktus naujus žievėgraužio tipografo pakenkimo židinius. Pasak J. Bacevičiaus, pažeisti eglės medynai iškirsti gerai, belieka tik išvežti iš kirtaviečių šakas ir galima arti.

„Miške lankiausi prieš dvi savaites. Yra didoki trys nauji žievėgraužio tipografo apniktų medžių židiniai. Yra iškirsta 3,8 ha biržė, tačiau jau yra nemažai kenkėjo pažeistų dar žalių eglių, kurias pavasarį reiks kirsti, – kalbėjo J. Bacevičius. – Nudžiūvusios eglės sanitariniu požiūriu yra nepavojingos, tik estetiškai negražiai atrodo. Didžiausias pavojus yra žali medžiai. Didesnė dalis vabalų dabar jau krenta į paklotę žiemojimui, o kovo mėnesį apniks žalius medžius.“

Anot jo, vėl reiktų atlikti apie du hektarus plynų kirtimų bei maždaug tiek pat atrankinių.

„Miške žievėgraužio tipografo plitimas nestabilizuotas. Galėčiau tuos pažeistus medžius pažymėti ir reikia vėl pavasarį operatyviai atlikti plynus kirtimus bei atrankiniu būdu kirsti pavienes žalias egles“, – tikino miškininkas.

Anot J. Bacevičiaus, svarbu jau dabar ruošti kirtavietę pavasariniam medžių sodinimui.

„Išvežus šakas reikia suarti ir tai padaryti dar iki šalčių. Kad pasiruoštume ąžuoliukų ir eglių sodinimui. Jei savivaldybė nesusitvarkys ir nepasodins, turėsime kirtavietės vietoje šipšyną“, – teigė miškininkas.

Pasiteiravus savivaldybės Ūkio ir investicijų skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Juodvalkienės apie tolimesnius darbus gelbstint egles Gelgaudiškio dvaro parko miške, ši patikino, kad ir toliau bus vykdoma miško sanitarinė priežiūra ir atliekami sanitariniai kirtimai.

„Esam užsiprašę Aplinkos ministerijos miško kirtimų normos kitiems metams, vėl samdysim miškininkus, kad šie atmatuotų biržes atlikti plyniems kirtimams, kreipsimės į Valstybinę miškų tarnybą dėl leidimo kirsti mišką, samdysim rangos darbus“, – numatomus darbus vardijo savivaldybės specialistė.

Pasiteiravus jos nuomonės dėl miškininko J. Bacevičiaus siūlymo kirtavietę paruošti rudenį ir atsodinti medžiais jau pavasarį, K. Juodvalkienė atsakė, kad „savivaldybė turi trejus metus miško atsodinimui“, ir plačiau negalėjo pakomentuoti.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos