baneris leidinys

vasiliauskasAsta GVILDIENĖ

Lapkričio 15 dieną Šakių rajono apylinkės prokuratūroje viešėjo „Varpo“ vidurinės mokyklos devintokai su auklėtoja Regina Mikulienė. Čia juos mielai priėmė ir apie prokuratūros darbą papasakojo vyriausiasis prokuroras  Raimundas Vasiliauskas, šį darbą dirbantis nuo 1992 metų. Per 18  metų šis darbas jam tapo gyvenimo būdu.

Nuotr. Šakių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Raimundas Vasiliauskas.

Prokuroro darbo valandos  

„Prokuroro darbas nesibaigia penktą valandą vakaro. Tenka dirbti ir naktį, ir savaitgalį, todėl laisvas po darbo laikas irgi dažnai būna išbrauktas iš asmeninio gyvenimo. Prokuroras privalo vykti į vietą, kur atliekamas įvykio tyrimas: apklausti žmones, kurie matė arba galėjo matyti įvykį, sulaikyti įtariamuosius, surinkti daiktinius įrodymus. Šis darbas reikalauja ypatingos atsakomybės ir  kruopštumo“, - pasakojo vyriausiasis prokuroras.  
 
Ikiteisminio tyrimo bylos

Pasak R.Vasiliausko, teisėjas gauna prokuratūros paruoštas bylas. Iš 665 šiemet ikiteisminio tyrimo pradėtų bylų, į teismus pateko tik 120. „Bylos tiesiog išrūšiuojamos: vienos nutraukiamos, kitos perduodamos teismui, dalis, pritrūkus įrodymų, lieka neištirtos - tik filmuose išaiškina visas bylas, gyvenime taip nebūna. Kiekviena byla – atskiras detektyvinis romanas. Dviejų vienodų niekada nebūna“, - dalijosi mintimis vyriausiasis prokuroras.

Mantija ir specialiosos priemonės

Susitikimo metu moksleiviai turėjo galimybę pamatyti ir net pasimatuoti prokuroro mantiją, kurią dėvi prokurorai nuo 2003 metų teismo proceso metu, palyginti ją su iki 2003 metų dėvėta žalios spalvos apranga su vyresniojo justicijos patarėjo antpečiais. Labiausiai paauglius, ypač berniukus, sudomino prokurorams išduodamos specialiosios priemonės ir pistoletas, kurį visiems labai knietėjo palaikyti rankose.

Griežčiausia bausmė

Pati griežčiausia bausmė, kurią siūlė Šakių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras -  mirties bausmė žudikui maniakui, buvusiam Gelgaudiškio specialiosios mokyklos auklėtiniui 21 metų amžiaus Antanui Varneliui. Mirties bausmė yra viena seniausių pasaulyje taikomų sankcijų už labai sunkius nusikaltimus. Daugelyje valstybių šiuo metu mirties bausmės taikymas yra apribotas arba apskritai panaikintas. Lygiai prieš 15 metų Vilniaus brigados lyderiui Borisui Dekanidzei buvo įvykdyta paskutinė mirties bausmė nepriklausomoje Lietuvoje. 1998 metų pabaigoje Lietuvoje buvo panaikinta mirties bausmė Konstituciniam teismui pasisakius, kad pagrindiniame šalies įstatyme, garantuojančiame žmogaus teisę gyventi, nėra prielaidų taikyti tokią bausmę.

Detektyvų neskaito

Pasak R.Vasiliausko, namuose detektyvų jis neskaito – užtenka detektyvų darbe. Nei viena istorija nesikartoja. Vyriausiajam prokurorui svarbiausia, kad žmonės jaustųsi saugūs, būtų nubausti ilgapirščiai ir chuliganai. Dažnai tenka bendradarbiauti ir su rajono valdžios atstovais, kad būtų imamasi visų priemonių nusikalstamai veikai sumažinti. Kaip pavyzdį R.Vasiliauskas pateikė prie autobusų stoties tamsiu paros metu padažnėjusius chuliganizmo išpuolius, kurių metu buvo atiminėjami telefonai. Tada rajono savivaldybės mero buvo tiesiogiai paklausta, kodėl nedega apšvietimas autobusų stotyje. Kai pradėjo domėtis, paaiškėjo, kad ten elektros linija nenutiesta. Taigi, šituos dalykus reikia matyti ir spręsti. Prokuratūros funkcijos apima visas sritis, darbo sfera labai plati, kontroliuojamos visos institucijos.

Specialybė populiari

Visais laikais prokuroro specialybė buvo labai populiari. Teisę šiandien studijuoja daugiau nei 2000 jaunuolių. Mokytis reikia daug, mažiausiai penkerius metus, nes reikalingi ir bakalauro, ir magistro studijų baigimo diplomai. Tačiau, kaip informavo R.Vasilauskas, kai šiais metais buvo paskelbta atranka į laisvą darbo vietą, prokuroro iš Šakių rajono jam susirasti nepavyko. Konkurse dalyvavo keturi prokurorai iš Kauno ir vienas iš Marijampolės. Pasak vyriausiojo prokuroro, darbas provincijoje turi daug pliusų: čia viskas vienoje vietoje ir nereikia gaišti laiko automobilių spūstyse važiuojant į teismo procesus, kaip didmiesčiuose, į darbą galima ateiti pėsčiomis, sugrįžti namo papietauti.

Darbo specifika keičiasi

Vyriausiasis prokuroras pabrėžė, kad teisininko darbas labai atsakingas – kiekvienas kablelis turi būti savo vietoje, nes nuo to priklauso žmonių likimai. „Ankstesniais laikais buvo tokie įstatymai, kad suėmimą pasirašydavai net žmogaus nematydamas, tik remdamasis policijos surinktais įkalčiais. Dabar vyksta teismo procesas, dalyvauja ir prokuroras, ir advokatas, ir pats įtariamasis, o teisėjas nusprendžia, ar taikyti kardomąją priemonę – suėmimą, ar ne. Taip pat didelė darbo dalis vyksta internetu: į elektroninį paštą siunčiami raštai, policijos ataskaitos ir kiti dokumentai, kuriuos pakoregavus galima greitai persiųsti atgal.

Rinktųsi tą pačią profesiją

Apie kitą profesiją R.Vasiliauskas negalvoja. Jei reikėtų vėl rinktis profesiją, jis negalvotų. „Manau, kad sėdžiu savo rogėse“, - sako vyriausiasis prokuroras. – „Savo laiku galėjau būti ir teisėju, ir advokatu, bet nenorėjau. Prokuroro profesija visada buvo labiau prie širdies, nes šiame darbe yra ir savotiškos romantikos.“

Comments are now closed for this entry

06

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos