baneris leidinys

kudirkos_naumiestisGiedrė PLEČKAITYTĖ

Paskutiniu metu Kudirkos Naumiesčio gyventojai, neapsikentę nuolatinių sprogdinimų Kaliningrados srities kariniame poligone, vis garsiau kalba apie patiriamus nepatogumus. „Draugo“ redakciją pasiekė net kelių žmonių pranešimai apie tai, kad sprogdinimai  tampa opia naumiestiečių problema.

Nuotr. Jau kuris laikas Kudirkos Naumiesčio gyventojus baugina sprogdinimai Kaliningrado srityje esančiame kariniame poligone.

Gyvena neramiai

Kudirkos Naumiestyje, pasienyje su Kaliningrado sritimi, gyvenantys žmonės jau daugelį metų girdi ir jaučia pasekmes dėl nuolat kaimyninėje valstybėje, Rusijoje, vykdomų sprogdinimų. Paskutiniu metu, gyventojų pastebėjimu, sprogdinimai suintensyvėjo ir tampa didele vietos gyventojų problema. „Sprogdinimai - labai didelė ir sena problema. Mes jau visas mėnuo kaip kovojame su tuo. Rašėme, rinkome parašus. Važiavome pas administracijos direktorių J. Puodžiukaitį. Jam įteikėme parašus ir prašėme imtis priemonių“, - teigė Kudirkos Naumiesčio seniūnas Vincas Alfredas Puida. Jo tikinimu, nuo sprogdinimų namuose šokinėja indai, dreba sienos, grindys. „Nuo sprogdinimų atsidaro lauko durys. Baugu, kad pastatai nesugriūtų. Baugoka žiūrėti į pastatą, kai jis dreba. Gyvenam neramiai“,- teigė seniūnas. Apie esamą padėtį aiškinęs Vinco Kudirkos gimnazijos direktorius Romas Eikevičius kalbėjo: „Dreba mano namo sienos, langai. Nelabai smagu būti namuose, kai jauti, kad pastato sienos sudreba. Šiandien, kai pūtė stiprus vėjas, netgi išsigando vaikai per vieną pamoką. Dėl vėjo garso banga dar stipresnė. Mokiniai irgi nerimą jaučia. Jausmas tikrai nelabai malonus“.
 
Liudininkų teigimu, kaimyninėje valstybėje sprogdinama beveik kasdien. Pasak seniūno, praėjusį audringą antradienį sprogdinimo bangos Kudirkos Naumiestį drebino nuo vidurdienio. Paprastai, pasak vietos gyventojų, sprogdinimai vykdomi pavakare, apie penktą valandą. „Vieną penktadienį pradėjo, tai per visas poilsio dienas sprogdino. Ten jie nežiūri, koks paros laikas“, - pasakojo V. A. Puida.

Kreipėsi  į rajono valdžią

Dar praeitų metų lapkričio mėnesį Kudirkos Naumiesčio seniūnija, neapsikentusi esama padėtimi, iniciavo gyventojų parašų rinkimą. Buvo surinkta apie šimtas parašų, kurie, kartu su prašymu padėti išspręsti problemą, įteikti Šakių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Juozui Puodžiukaičiui. Apie tai, kas yra daroma, kad pagaliau gyventojai gautų nors elementarių žinių, kas jų laukia, teiravomės administracijos direktoriaus J. Puodžiukaičio. Jis tikino, kad naumiestiečių kreipimasis prieš du mėnesius buvo išsiųstas į Rusijos ambasadą Lietuvoje. „Kol kas atsako jokio negavome“, - teigė direktorius. Jis tikino, kad šiuo klausimu iš savivaldybės pusės padaryta viskas. Tačiau direktorius pažadėjo, kad žmonių kreipimasis dar kartą bus nusiųstas į ambasadą.

Savivaldybės administracijos vyresnysis specialistas civilinei saugai Robertas Čiulkinys teigė, kad lapkričio 29 dieną parašytas administracijos direktoriaus raštas buvo išsiųstas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyriui. „Iš departamento gavome atsaką, kad jie yra kalbėję su Rusijos Federacijos ekstremalių situacijų valdymo specialistų skyriumi. Jie paaiškino, kad kariniame poligone, prie Lietuvos sienos su Rusija, vykdomi sprogmenų naikinimo darbai“, - teigė R. Čiulkinys. Konkrečios informacijos apie darbų pabaigą nebuvo pateikta. Kadangi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas neįgaliotas spręsti tokius reikalus, tai naumiestiečių pateiktą medžiagą pateikė LR Užsienio reikalų ministerijai. Pasak R. Čiulkinio, jokio atsako iki šiol negauta.

Praėjusį antradienį Lietuvos radijo laidoje „Ant svarstyklių“ lankėsi LR krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Laidos metu Kudirkos Naumiesčio seniūnas bandė prisiskambinti į laidą ir išsakyti miestelio problemą, tačiau dėl techninių priežasčių to nepavyko padaryti.

Poveikis sveikatai

Kad nuolatinis sprogdinimo garsas, pasiekiantis Kudirkos Naumiestį kenkia žmonių sveikatai, tai patvirtino ir Šakių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus Viktoras Lebedžinskas. Pasak jo, žiūrint iš psichologinės pusės, dėl tokio poveikio žmonės gali patirti stresą, neužtikrintumą, baimę. „Ką gali žinoti, kada užkris kokia bomba“, - svarstė V. Lebedžinskas. Kitas aspektas – garso poveikis žmonių sveikatai. „Yra vykdoma valstybinė triukšmo poveikio sveikatai programa. Yra nustatytos normos, kurių negalima viršyti. Jeigu ten vyksta sprogdinimai, tai visko gali būti, kad jie viršija nustatytas normas“, - teigė V. Lebedžinskas. Tai, kaip žinia, gali turėti įtakos klausos sutrikimui. Yra ir netikėtumo faktorius, kai garsiai sugriaudi, žmogus krūpteli. Pasak visuomenės sveikatos specialisto, iki penkerių metų išgąsdinti vaikai gali susirgti tiku. Tai neurologinis sutrikimas, kai nevalingai susitraukinėja raumenys. Sprogdinimų garsai gali turėti pačių įvairiausių pasekmių žmonių sveikatai.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos