baneris leidinys

sudargas1Gintarė MARTINAITIENĖ

Kurį laiką Sudarge planuojamų bendruomenės ar kultūros namų statybų klausimas buvo nurimęs. Praėjusį antradienį į merą kreipėsi penki Sudargo pastoracinės tarybos nariai ir bendruomenės centro pirmininkė Alberta Dragūnaitienė, planuojantys surinkti parašus ir kreiptis į rajono tarybą, kad kultūros židinys būtų statomas diskusijas keliančioje parapijai priklausančioje žemėje.

Nuotr. A. Dragūnaitienė ir Pastoracinės tarybos nariai tikino sieksiantys, jog kultūros namai ar bendruomenės centras būtų statomas parapijai priklausančioje žemėje. Tam pritaria ir Vyskupija, ir Bažnyčia.

Statys, kur sakė nestatys?

Kovo pabaigoje vykusio Sudargo bendruomenės centro ataskaitinio susirinkimo metu rajono meras Juozas Bertašius pareiškė, kad kultūros namai bus statomi prie mokyklos ir į parapijos žemę nebus kišama koja. Atrodė, kad viskas ir nurimo. Dabar, kaip aiškėja, situacija gali keistis. Į merą kreipėsi Pastoracinės tarybos nariai ir bendruomenės centro pirmininkė A. Dragūnaitienė. Jie planuoja surinkti sudargiečių parašus ir siekti, kad naujasis statinys iškiltų parapijai priklausančioje žemėje, už bažnyčios, viršukalnėje. Tam neprieštarauja ir Vilkaviškio vyskupija. Pasak rajono vadovo, šie planai realiausi, nes pastačius statinį būtų sutvarkyta ir aplinka, ateityje būtų siekiama per projektus pritraukti lėšų ir bažnyčios statybai. Pats Sudargo parapijos klebonas Pastoracinės tarybos iniciatyvos nekomentuoja, teigdamas, kad šioje situacijoje jau viskas aišku. „Nereikia knaisiotis ten, kur nereikia. Viskas seniai pasakyta. Aiški ir bažnyčios, ir vyskupijos nuomonė. Ačiū, tuo pokalbis ir baigtas“, - komentavo D. Sruoginis.
 
Kultūros paveldas siūlymų neatsisako

Viskas būtų gerai, jei ne įsikūrusi Sudargo Knygnešystės muziejaus kūrimo iniciatyvinė grupė, nuolat drumsčianti vandenį minėtiems sumanymams ir nepritarianti statyboms parapijos žemėje.   Būtent jie pradėjo kelti versijas, kad viename iš parapijai priklausančių statinių gyveno knygnešys Martynas Sederevičius ir jie nori tame pastate įkurti muziejų. Kiek šie planai realūs, diskutuotinas klausimas. Bet būtent dėl šių versijų prieš porą mėnesių Sudarge lankėsi ir Kultūros paveldo departamento Marijampolės padalinio specialistai. Ir dabar padalinio vedėjas Algis Milius sako neatsisakantis siūlymų ne tik minėtą, bet ir dar du toje teritorijoje esančius pastatus įrašyti į Kultūros vertybių registrą. „Pusė liudijimų, kuriuos esame surinkę, liudija, kad tame pastate gyveno žymus knygnešys, kita pusė - kad ne. Iš tikrųjų čia viskas labai supainiota. Visgi jeigu tame pastate M. Sederevičius negyveno, jis jame lankėsi. Be to, tai senas, XIX amžiaus pastatas, o tokių medinio paveldo objektų Suvalkijoje mažiausiai“, - kalbėjo Marijampolės kultūros paveldo departamento padalinio vedėjas. Jis mano, kad jeigu minėta teritorija, kaip jie planuoja, bus įtraukta į Kultūros vertybių registrą, jokia statyba toje vietoje negalima. „Taip, būtent toje vietoje statyti nebūtų galima, nebent ant per karą sugriautos bažnyčios pamatų“, - teigė A. Milius. Kalbėdamas apie Iniciatyvinės grupės norą pastate steigti knygnešių muziejų, vedėjas pabrėžė, kad šie klausimai turi būti derinami su savininku, tai yra su bažnyčia.

Spręs taryba

Rajono vadovas kalbėjo, kad niekuomet, kad ir ką bedarytum, nebus taip, jog visiems viskas būtų gerai. „Kol kas nėra ten jokių kultūros objektų. Kad taip būtų, turi būti pagrindas, o jo, kiek žinau, nėra. Nereikėtų remtis nepagrįstais šaltiniais“, - teigė J. Bertašius. Pasak jo, turi būti paisoma ne kelių, o daugelio žmonių nuomonės. Meras minėjo, kad už statybą viršukalnėje pasisako apie 80 procentų sudargiečių. Be to, jis tikino neprieštaraujantis Iniciatyvinės grupės užmojams steigti muziejų. „Mums tas pastatėlis netrukdys. Tegul, jeigu tik nori, steigia jie tą savo muziejų“, - sakė J. Bertašius. Kaip bebūtų, surinkus ir pristačius parašus, bendrą verdiktą šioje situacijoje skelbs ne kas nors kitas, o rajono taryba.

Comments are now closed for this entry


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos