baneris leidinys

Birželio naktys – pačios trumpiausios ir šviesiausios. Astronomai sako, kad tai pats netinkamiausias laikas dangaus stebėjimams, nes nebūna visiškos tamsos, tačiau birželio 15 dieną, jei tik bus giedras dangus, galėsime pasimėgauti pilnu Mėnulio užtemimu, kuris matysis visoje Lietuvoje.

Tiesa, Mėnulis Lietuvoje jau patekės dalinai užtemęs, todėl vertėtų paieškoti tokios vietos, kur niekas neužstoja pietryčių horizonto. Astologai pranašauja, kad Žemės šešėlis palies Mėnulio kraštą 21 val. 23 min. Lietuvos laiku, o pilnas raudonis Žemės palydovą užlies 22 val. 22 min.

Mėnulis paraudonuoja dėl Žemės atmosferoje užlinkusių Saulės spindulių, atsispindinčių nuo Mėnulio paviršiaus. Užtemęs Mėnulis itin tamsiai ir kraupiai atrodo tada, kai Žemės atmosferoje gausu dulkių. Taip buvo 1992 ir 1993 metais, kai Žemę juosė Pinatubo ugnikalnio Filipinuose išmestų dulkių debesys. Jei Žemės atmosfera švari - užtemęs Mėnulis nusidažo švelniu raudoniu.

Net jei oro sąlygos sutrukdys stebėti šį užtemimą - ne viskas bus prarasta. Po pusmečio vėl įvyks visiškas Mėnulio užtemimas. Tiesa, gruodžio 10 dieną – bus jau kur kas mažiau giedras dangus, todėl galimybės pamatyti užtemimą gali būti dar mažesnės.
 
Šį mėnesį dėl šviesaus dangaus fono didesnės meteorų srautų dalies tiesiog nesimatytų, tačiau astrologai sako, kad vis tik gali pavykti pamatyti birželio Bootidus. Šis srautas pasieks maksimumą birželio 27-ąją, nors jam priklausančius meteorus galima pamatyti ir keliomis paromis anksčiau. Nors įprastai galima tikėtis ne daugiau kaip keleto meteorų per valandą, tačiau kai kuriais metais Bootidai pateikia staigmenų. Kaip antai 1998 ar 2004 metais, kai srauto maksimumo metu krito iki 100 meteorų per valandą.

Kitas gražus birželio mėnesio reiškinys - prasidėjęs sidabriškųjų debesų sezonas. Nors jie neretai pasirodo dar gegužę, labiau pastebimi tampa birželio pirmoje pusėje. Šie debesys nepaprasti tuo, kad būdami labai aukštai ir apšviesti žemiau horizonto esančios Saulės, nusidažo elektriškai mėlyna spalva. Tad giedromis naktimis verta pasižvalgyti į šiaurinę dangaus pusę ir jais pasigrožėti.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

05

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos