baneris leidinys

kudikisGintarė MARTINAITIENĖ

Prieš keletą metų plūstelėjusi ypač įmantrių vardų banga užleidžia vietą tradicijoms. Vėl grįžta paprastesni vardai, o mažiau girdėtų vardų tarp gyvenančių ne emigracijoje pasitaiko rečiau. Tokios tendencijos išryškėja stebint Šakių civilinės metrikacijos skyriaus duomenis.

Tarp 2012 metais rajone registruotų berniukų daugiausiai pavadintų Gusto vardu - jis suteiktas septyniems vaikams. Galima atkreipti dėmesį, kad vardas lyderis nėra toks ryškus kaip ankstesniais metais. Pavyzdžiui, pernai populiariausias Mato vardas buvo išrinktas net 17 kartų, tad šių metų TOP vardas gerokai nusileidžia populiarumu. Matas, net kelerius metus buvęs populiariausias, 2012 metais pagal populiarumą liko antroje vietoje – penki berniukai pavadinti minėtu vardu, reiškiančiu „Dievo dovana“. Tiesa, po penkis kartus išrinkti ir Augusto, Beno, Manto vardai. Nojaus, Emiliaus, Pijaus vardais registruota po keturis mažylius. Tėvai nevengia savo mažylių pavadinti ir senoviškesniais vardais. Tarp tokių - Arvydas, Vincentas, Vidas, Jurgis, Jonas, Laimutis, Liudas, Stanislovas, Algirdas. Tarp ne tokių įprastų vardų rajone išrinkti ir Ato, Milgaudo, Dangiro, Rašimo, Eivino, Tonio, Rėjaus vardai. Visgi ne berniukams, o mergaitėms dažniausiai suteikiami įvairesni vardai, nors, lyginant kelerius paskutinius metus, tokių vardų rajone, kaip ir šalyje, po truputį mažėja. Kaip jau tapo įprasta, ne vienas mažylis pavadintas jokių sąsajų su lietuvybe neturinčiais vardais, tačiau iš pavardės aišku, kad tokie vardai dažniausiai suteikiami emigravusių lietuvaičių, ištekėjusių už kitataučių, mažyliams. Tiesa, išimčių yra. Keletas vardų, nors ir lietuviška pavarde, registruota nelietuviška rašyba – Eiden, Damian. Pasitaiko atvejų, kai tiek berniukams, tiek mergaitėms suteikiami dvigubi vardai. Čia taisyklių nėra. Kartais abu iš jų nelietuviški, kitais atvejais - vienas lietuviškas, kitas ne. Pavyzdžiui, Nikas Jonas ar Kris Augustin.
 
Tarp mergaičių pernai buvo populiariausi ugnies deivės Gabijos bei Urtės vardai. Jie parinkti po septynis kartus. Šeši tėvai savo mažyles pavadino Augustės, penki – Austėjos vardais. Po keturis kartus parinkti ir Miglės bei Ugnės vardai. Tarp populiarių išlieka ir trumpi Emos, Evos, ir ilgesni, lietuviams įprasti Kotrynos, Barboros, Žemynos, Gerdos, Godos, Liepos vardai. Jie dažniausiai registruoti po tris kartus. Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, pernai registruoti ir tokie moteriški vardai kaip Eila, Elinga, Amėja, Eimantė, Deina, Dija, Ida, Meina, Karilė, Tautė. Lyginant su vyriškais vardais, moteriškų vardų variacijų šiek tiek daugiau nei vyriškų. Be to, čia rečiau pasitaiko senoviškesnių vardų. Viena mažylė registruota Irenos, vienai suteiktas dvigubas Alisos Valentinos vardas. Tarp nelietuviškų galima išskirti net dvi mergytes pavadintas Ninos vardais, registruota ir Nella, Klea, tačiau jų pavardės nelietuviškos.

Vardo parinkimas – atsakingas tėvų sprendimas. Ne vienas specialistas aiškina, kad vardas netgi lemia žmogaus likimą, tad nepatariama remtis tik mada. Kaip bebūtų, tik tėvai sprendžia dovana, ar bausmė jų atžalai bus išrinktas vardas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos