baneris leidinys

seimynos2Asta GVILDIENĖ
 
Kovo 21 dieną savivaldybėje vykusiame Kontrolės komiteto posėdyje buvo aptartos mūsų rajone įsikūrusių šeimynų problemos. Tarybos nariai domėjosi, kiek pinigų skiriama vaiko globai ir ar jų užtenka vaiko išlaikymui. Be to, buvo aiškintasi, ar kas kontroliuoja pinigines šeimynų išlaidas, ar jos kam nors atsiskaito.
 
Nuotr. Šeimynų mamos patikino, kad per mėnesį skiriamų 520 litų užtenka tik sveikam jaunesnio amžiaus vaikui.
 
Pinigų niekas nekontroliuoja
 
Tarybos narys Kęstutis Gudelevičius domėjosi, kiek vaikui skiriama pinigų? Ar jie nėra panaudojami kitoms, ne vaiko reikmėms? Ar numatytos lėšos būsto gerinimui? Ar kas nors kontroliuoja, kur išleidžiami pinigai?  Šeimyną įsteigusios Genovaitės Dobilevičiūtės teigimu, globojamam vaikui valstybė skiria 1040 litų: 520 litų vaiko ir 520 litų šeimynos reikmėms patenkinti, t.y. mokesčiams, draudimui, ilgalaikiam turtui, vaiko gyvenimo sąlygų pagerinimui, globėjo atlyginimui. Pasak savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Rūtos Lebedžinskienės, yra formos, kuriose šeimynos turi parodyti per metus panaudotas lėšas. Čia yra grafa ir ilgalaikio turto įsigijimui, ir būsto remontui. „Pagal šeimynų nuostatus šeimynos kiekvienais metais savivaldybės administracijai turi teikti ataskaitą apie panaudotas lėšas. Tačiau paradoksas tas, kad šeimynos su ataskaitomis apėjo visus skyrius ir nei vienas iš jų nejautė pareigos jų priimti, - konstatavo faktą R.Lebedžinskienė. - Tada Vaiko teisių apsaugos skyriuje susegėme ataskaitas į atskirą segtuvą. Tačiau mes finansinių šeimynų reikalų nekontroliuojame, nes ir piniginių lėšų joms neskiriame.“  Kyla klausimas, kas turi priimti ir kontroliuoti šeimynų finansines ataskaitas, kuriose jos nurodo savo metines išlaidas?  Kontrolės komiteto pirmininkas Edmundas Rinkevičius stebėjosi, kodėl šių pareigų nesiėmė savivaldybės Socialinės paramos skyrius, kodėl moterys buvo siuntinėjamos iš kabineto į kabinetą?

Visiems pinigų neužtenka

 E.Rinkevičiui pasidomėjus, ar vaikui užtenka jam skiriamų 520 litų, šeimynų steigėjos patikino, kad jų užtenka tik mažesniems vaikams, jei šie neturi sveikatos problemų. Pasak G.Dobilevičiūtės, galime paskaičiuoti: 60 litų pietums mokykloje, 40 litų Meno mokyklai, 80 litų dailės priemonėms nusipirkti... „Mano šeimyna įkurta 2008 metais ir nuo to laiko pinigai vaikams nedidėjo, tačiau patys žinome, kaip augo visų prekių ir kuro kainos“, - teigė ji. „Jau keletą metų kalbame apie nemokamo maitinimo skyrimą globojamiems vaikams, tačiau tik visai neseniai išgirdome, jog tam pritaria naujoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, - kalbėjo R.Lebedžinskienė. – Manau, jie buvo šiek tiek diskriminuojami, nes jų gaunamos lėšos nesiekė minimalios 525 litų sumos.“ Kontrolės komiteto pirmininkas stebėjosi, kodėl anksčiau nebuvo surasta galimybių nemokamai maitinti 33 šeimynose globojamus vaikus. Kontrolės komiteto nariai įpareigojo Socialinės paramos skyriaus vedėją Leonorą Pocevičiūtę,  pasitarus su Švietimo ir sporto skyriumi, surasti sprendimo būdą, kaip šeimynoms padengti vaikų maitinimo išlaidas ir sumažinti mokesčius Meno mokykloje.

Neatstumia ir suaugusių globotinių

Šeimynos mama Ilona Leleivienė globoja 11 vaikų. Tarp jų viena mergina aštuoniolikmetė, dvi – septyniolikmetės, dvi – penkiolikmetės, po vieną keturiolikos ir trylikos metų. „Šeimos auginančios tokios amžiaus mergaites žino, kiek joms visko reikia. Jei septynerių metų vaikui užtenka 520 litų per mėnesį, tai septyniolikmetei merginai tikrai ne. Jai mėnesiui reikia išleisti maždaug 750 litų. Be to, pas mane savaitgaliais ir per atostogas sugrįžta globotinė, kuri mokosi Vytauto Didžiojo universitete. Tai mūsų dvyliktas vaikas, - atviravo ji. – Šiuo metu baigiame įrengti antrą namą, kuriame galės prisiglausti tie vaikai, kuriems oficialiai globa jau baigėsi, tačiau jie neturi kur prisiglausti. Kur jauniems žmonėms eiti? Mes turime galvoti ir apie jų ateitį.“ Tačiau I.Leleivienė patikino, kad namas įrengtas tikrai ne iš vaikams skirtų pinigų, o iš jos asmeninių lėšų. „Kreipiausi į vicemerę Rimą Rauktienę dėl paramos įsirengiant vietinę kanalizaciją. Be to, reikalingos lėšos ir globojamos studentės išlaikymui, nes tenka Kaune nuomoti kambarį, vaikų vasaros atostogų kelionėms, nes kai norime kur nors išvažiuoti, jau reikia trijų mašinų, - kalbėjo šeimynos mama. – Tad jei kreipiamės į savivaldybę pagalbos, tai prašome ne sau, o vaikų gerovei.“ E.Rinkevičius klausė L.Pocevičiūtės, ar būtų įmanoma tvirtinant biudžetą pagalvoti apie papildomus pinigus šeimynose globojamų vaikų poreikiams patenkinti? Socialinės paramos skyriaus vedėja patikino, kad tai įmanoma - šeimynų mamos turi pateikti prašymus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos