baneris leidinys

steponavicius p
Šakių regioninio padalinio l.e.p. vadovas Povilas Steponavičius sako, kad per dešimt jo darbo praktikos metų šįmet miškų kenkėjų išplitę daugiausiai. D. Pavalkio nuotr.


Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Miškininkai skambina pavojaus varpais – besikeičiantis klimatas ir šiltėjantys orai itin palankūs miško kenkėjo žievėgraužio tipografo plitimui. Situacija kasmet prastėja ir šalyje, ir Šakių rajone – pastaraisiais metais fiksuojamas didėjantis kenkėjo išplitimas.

Žievėgraužis tipografas – itin pavojingas medžių liemenų kenkėjas, kuris, esant palankioms klimato sąlygoms, ima sparčiai daugintis. Sparčiausiai ir gausiausiai žievėgraužis tipografas vystosi karštomis ir sausomis vasaromis, kai oro temperatūra pasiekia apie 29 laipsnius, todėl šiais metais jam vystytis buvo itin tinkamos sąlygos.

Nerimą miškininkams kelia tai, kad jeigu anksčiau Lietuvoje susiformuodavo dvi šio medžių kenkėjo generacijos, tai šiais metais jų susiformavo ir dar viena seserinė generacija – to neprisimena net ilgamečiai miškininkai, todėl šiandien yra dideli šio kenkėjo apniktų eglių plotai. Kadangi žievėgraužio tipografo apniktų medžių išgelbėti neįmanoma, miškininkams lieka vienintelis būdas stabdyti šio pavojingo Lietuvos spygliuočiams kenkėjo plitimą – nukirsti ir iš miško išvežti jau apniktus medžius. Laiku neatlikus kirtimų ir nepašalinus kenkėjų apniktų medžių, kitais metais kenkėjų sunaikintų medžių bus kelis kartus daugiau.

Didžiausi užpultų eglių plotai aptikti Rokiškio, Ukmergės, Trakų, Telšių, Nemenčinės ir Anykščių, Varėnos regioniniuose padaliniuose. Šio medžių kenkėjo žvalgymą apsunkina ir tai, kad žievėgraužis tipografas medžius pradėjo pulti viršūnėse, todėl tapo sunkiau pastebimas. 2019–2020 m. Lenkija, Vokietija ir Čekija turėjo iškirsti milijonus kubinių metrų medžių, kad sustabdytų klimatui šiltėjant vis daugiau žalos Europos miškams darantį kenkėją. Kenkėjas plinta ir Šakių rajone.

„Problema yra. Matome didėjimo tendenciją. Bet padėtis dar nėra mūsų krašte kritinė ar nevaldoma. Randame vis daugiau pažeistų kenkėjo vietų miškuose, vis daugiau židinių, bet juos aptikę iš karto imamės veiksmų – sanitarinių kirtimų. Nėra masiškai dideli tie židiniai, bet, kalbant apie šio kenkėjo paplitimą, tai per mano dešimties metų darbo stažą šįmet jo išplitimas yra gausiausias“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Šakių regioninio padalinio l.e.p. vadovas Povilas Steponavičius.

Anot vadovo, dėl šio kenkėjo šįmet teko imtis ir kirsti 50 proc. daugiau nei anksčiau plynų sanitarinių kirtimų rajono miškuose. Vienintelis būdas sustabdyti kenkėjo plitimą – pažeistus medžius nukirsti.

„Šis kenkėjas jau yra antrinis padarinys – per kelis sausros metus galimai pasilpę medžiai, o tada jie yra lengviau pažeidžiami, užpuolami kenkėjų. Tačiau vos tik pastebėję židinuką, stengiamės jį sutvarkyti, kad neplistų“, – aiškina P. Steponavičius.

Pasak pašnekovo, šis medžių kenkėjas labiausiai puola grynus eglynus, mišriame miške didelio pavojaus nėra. Rajone šis kenkėjas yra išplitęs Kidulių, Šilagirio, Lekėčių, Baltkojų, Šakių girininkijose. Grynų eglynų yra daugiausiai Baltkojų ir Šakių girininkijose, o kitur jau eglynai susimaišę su pušynais. Tiesa, vadovas pastebi, kad pušis taip pat puola kenkėjas, tačiau šioms jis pradeda kenkti nuo viršūnių, tad ne visada paprasta pastebėti pažeistus medžius.

Šiais metais Šakių regioninio padalinio teritorijoje iškirsta plynais sanitariniais kirtimais 6,8 ha ploto ir 800 kub. m medienos, o atrankiniai sanitariniai kirtimai (neplyni kirtimai) vykdyti 523 ha plote ir iškirsta 5 tūkst. 400 kub. metrai medienos. Miškininkai, vykdydami miško priežiūros ir apsaugos darbus, visoje šalyje išžvalgė net 113 tūkst. hektarų pagal amžių ir rūšinę sudėtį atrinktų miškų ir beveik 70 tūkst. ha aptiko žievėgraužio tipografo apniktų medžių židinius.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos