akcija2024 568px

Visi žinome, kad be maisto galima gyventi savaites ir net mėnesius, be vandens – kelias dienas, o be oro neišbūtume nei kelių minučių. Mes gyvename tol, kol kvėpuojame. Su pirmuoju įkvėpimu gimstame, o su paskutiniuoju atodūsiu – mirštame. Visa mūsų organizmo veikla priklauso nuo kvėpavimo, nuo to, kaip mes jį aprūpiname deguonimi, tačiau mes apie tai net nepagalvojame, nesusimąstome. Gilus kvėpavimas žmogui svarbiau nei maistas, nes deguonis skatina visus organizmo procesus: greičiau virškinimas maistas, šalinami toksinai ir šlakai.

Mokslininkai nustatė, kad mūsų civilizuotame pasaulyje taisyklingai kvėpuoja tik kūdikiai. Ne veltui sakoma, kas kvėpuoja ne pilna krūtine, tas gyvena nepilnavertį gyvenimą.

Kūdikiai viską daro teisingai – kai jie kvėpuoja, kilnojasi pilvukai. Augdami vaikai patiria stresų, baimių, todėl jų kvėpavimas greitėja, tampa negilus, neramus, paviršutiniškas. Daug laiko praleisdami nepritaikytuose jų ūgiui suoluose, nešiodami sunkias kuprines, vaikai kūprinasi. Susikūprinus, taisyklingai kvėpuoti neįmanoma. Paviršutinis kvėpavimas yra daugelio fizinių ir psichinių ligų priežastis, pradedant peršalimu ir baigiant nervų sistemos sutrikimais. Tuo tarpu gilus kvėpavimas ne tik maitina organizmą, bet ir valo jį.

Kvėpavimas yra gyvybė. Taisyklingas kvėpavimas - sveikata. Norint išsaugoti fizinį ir protinį aktyvumą, turime pradėti nuo paties svarbiausio dalyko – taisyklingo kvėpavimo. Tai ypatingas būdas visiškai pripildyti ir visiškai išlaisvinti plaučius. Jogai, kaip niekas kitas, suvokdami milžinišką kvėpavimo reikšmę, dar senų senovėje sukūrė taisyklingo kvėpavimo techniką, kuri prasideda paprasčiausiu sveikatą gerininčiu pratimu ir baigiasi sudėtingu kvėpavimu, skirtu pažadinti žmogaus viduje slypinčias jėgas. Ypatingas jogų kvėpavimo pratybas sudaro įkvėpimai, iškvėpimai ir kvėpavimo sulaikymai.
 
Taisyklingas kvėpavimas dar yra vadinamas diafragminiu - relaksaciniu, su derama širdies - kvėpavimo aritmija. Paprastai tariant tai kvėpavimas pilvu, kai iškvėpimas yra ilgesnis už įkvėpimą. Esant taisyklingam kvėpavimui: įkvėpimo metu yra  atveriami bronchai, iškvėpimo metu jie susitraukia, susiaurėja. Pulso susitraukimų skirtumas vykstant įkvėpimui ir iškvėpimui yra vadinamas širdies-kvėpavimo aritmija. Nustatyta, kad pulso intensyvumas yra skirtingas kvėpimo ir iškvėpimo metu.  Įkvepiant pulso dažnis yra greitesnis, o iškvepiant - lėtesnis.

Gilus ritminis kvėpavimas maitina organizmą ir padeda įgyti imunitetą. Jis nuramina nervus ir emocijas. Dvasinė pusiausvyra, gera atmintis, šviesios mintys – štai ką pelno tie, kurie išmoksta taisyklingai kvėpuoti. Rytiečių išmintis sako, kad toks kvėpavimas ne tik maitina mūsų organizmą ir padeda pašalinti atliekų ir riebalų sankaupas, bet ir įtraukia žmogų į bendrą Visatos ritmą, be kurio negalėtume harmoningai gyventi.  „Išsimušę“ iš ritmo, mes prarandame pusiausvyrą, susinerviname ir persitempiame. Ritminio kvėpavimo dėka mes galime išmokti valdyti savo ritmą ir pasipriešinti įtakoms, galinčioms jį sutrikdyti, nugalėti savo baimes. Taisyklingas kvėpavimas – tai ne tik ryšys tarp kūno ir proto, tai ir dvasios stiprinimas. Jis padeda įgyti pasitikėjimą savimi ir atsiskleisti naujiems saviraiškos bruožams.

Pabandykite giliai pakvėpuoti per nosį kasdien po tris – penkias minutes. Tai galite daryti ryte, tik atsikėlę,  ir vakare, prieš einant miegoti. Nepamirškite: nugara turi būti tiesi, nes tik tiesiai sėdėdami galėsite giliai įkvėpti. Svarbu stebėti savo kvėpavimą. Kaip kvėpuoti? Giliai įkvėpkite ir pajuskite, kaip oras pripildo plaučius, sulaikykite kvėpavimą, suskaičiuodami mintyse iki dešimties, ir iškvėpkite. Kvėpuojant negiliai ir paviršutiniškai, plaučiai nefunkcionuoja taip, kaip turėtų. Reikia kvėpuoti taip, kad dirbtų viršutinė, vidurinė ir apatinė plaučių dalis. Kvėpuojant turi dalyvauti diafragma. Kai įkvepiame, ji slenka žemyn ir pilvas išsipučia. O kai iškvepiame diafragma pakyla į viršų ir pilvas sumažėja. Giliai įkvėpdami įsivaizduokite, kad su oru įkvepiate ir sveikatą, sėkmę, dvasios ramybę, o iškvėpdami įsivaizduokite, kad pašalinate nerimą, savo baimes ir ligas. Jei tai darysite reguliariai – pajusite ryškius pokyčius. Ši kvėpavimo technika suaktyvina diafragmą, pagilina kvėpavimą ir nuramina įaudrintą protą.

Šiuo metu labai populiarus liekninamasis kvėpavimas, dar vadinamas „bodyfleksu“, kurį atliekant „sudeginami“ kūno riebalai. Tai specialūs kvėpavimo pratimai, susiję su raumenų tempimo ir pasipriešinimo pozomis. Čia taip pat pirmoji ir svarbiausia taisyklė - taisyklingas ir gilus kvėpavimas. Į kūno vietą, kuri įtempta arba suspausta, priteka daugiau kraujo, o su juo  ir deguonies. Taigi galima deginti riebalus konkrečioje vietoje ir kartu ten stiprinti raumenis. Taisyklingas kvėpavimas padės atsikratyti ir celiulito. Juk celiulitas - tai tie patys riebalai, tik su medžiagų apykaitos atliekomis. Dėl diafragminio kvėpavimo pagreitėja kraujotaka, tempimo pratimai kraują nukreipia į konkrečią vietą ir padeda ten sudeginti celiulitą.

Taisyklingo kvėpavimo pratimai rekomenduojami sergant astma, alergija, sąnarių, širdies ir kraujagyslių ligomis. Giliai kvėpuojant gerėja savijauta ir dingsta nemiga, organizmas gamina daugiau raminamai veikiančių hormonų – atsipalaiduoja ir kūnas, ir siela.

Asta Gvildienė

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos