baneris leidinys

mobili laboratorija tyrimai
Rajono gyventojai džiaugėsi galimybe mobilioje diagnostinėje laboratorijoje pasitikrinti sveikatą, nes taip sutaupo ir pinigus, ir laiką. D. Pavalkio nuotr.

Spalio 24–lapkričio 8 d. rajono miestų ir miestelių gyventojai galėjo pasinaudoti proga ir pasitikrinti savo sveikatą mobilioje diagnostinėje laboratorijoje. Nors nemokami kraujo tyrimai dėl prostatos vėžio ir jo ankstyvosios diagnostikos daugiausiai buvo siūlomi vyrams, tačiau kitus tyrimus galėjo pasidaryti ir moterys.
 
Taip įgyvendinamas projektas „Išsaugokime vyrus“, kuriuo siekiama paskatinti rizikos grupės vyrus pasitikrinti sveikatą ir atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą bei atkreipti visuomenės dėmesį į prostatos vėžio ir jo ankstyvosios diagnostikos problemą. Prostatos vėžys kasmet nustatomas 3 tūkst. vyrų, bent tūkstantis iš jų savo diagnozę sužino per vėlai, kai vėžio gydymas tampa labai komplikuotas. Šis onkologinis susirgimas kasmet nusineša 500–600 Lietuvos vyrų gyvybių.
Geriausias būdas juos išgelbėti – ankstyvoji prostatos vėžio diagnostika. Per aštuonerius metus mobilioje diagnostinėje laboratorijoje „Medicina practica“ buvo paimti 35 tūkst. 466 PSA tyrimai. Iš jų – 4 tūkst. 24 vyrams buvo nustatytos padidintos PSA reikšmės. Tai sudaro 11,35 proc. visų pasitikrinusių.

Autobuse įrengtoje kraujo laboratorijoje buvo atliekami ir kiti nemokami tyrimai. Nors pirmenybė buvo teikiama vyrams, tačiau pasidaryti bendrą kraujo, gliukozės, cholesterolio, laisvo tiroksino bei kreatinino tyrimus galėjo ir moterys. Kaip paaiškėjo, kraujo tyrimus pasidarė 854 savivaldybės gyventojai – 391 moteris ir 463 vyrai. Kol kas dar neaišku, kiek PSA tyrimų yra tokių, dėl kurių vyrams reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistus.

Su atliktais kraujo tyrimų rezultatais rajono gyventojai galėjo lankytis ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais. Kaip teigė Ilona Šeflerienė, atsakinga už šią akciją mūsų rajono savivaldybėje, sveikatos priežiūros įstaigose nekilo jokių problemų, išskyrus vieną atvejį Kriūkų ambulatorijoje.

Apie tą patį atvejį kalbėjo ir rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Skaizgirys, į kurį ir kreipėsi žmogus, nežinodamas, ką daryti. Pasak tarybos nario, „juk ne koks kalvis tuos tyrimus darė“, o medicinos laboratorija, todėl netikėti rezultatais nėra jokio pagrindo. Tiek T. Skaizgirys, tiek ir I. Šeflerienė mano, kad tai panašu į politikavimą, nes projekto iniciatoriai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, o gydytojas priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai.

Paklaustas apie tokį įvykį, Kriūkų ambulatorijos gydytojas Mečislovas Švabas patikino, kad „tai grynas išmislas“, nes per 42-ejus jo darbo metus tokių atvejų, kad jis nepriimtų paciento, nėra buvę. Pasak gydytojo, kai buvo paklaustas, ar gali šalia ambulatorijos stovėti mobili diagnostinė laboratorija, jis nesutikęs, nes čia įžvelgęs politikavimą, tačiau su kraujo tyrimų rezultatais į jį kreipėsi tik viena pacientė, kuriai teigė viską išsamiai paaiškinęs.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos