akcija2024 568px

jonutis
Gegužę vykusio susitikimo su rajono sveikatos įstaigų vadovais metu Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro direktoriaus pavaduotojas Andrius Jonutis (antras iš kairės) kalbėjo apie galimybes plėstis, tačiau, panašu, dar nežinojo, kad savivaldybės sprendimai ne jų naudai priimti kovą, tad apie juos sužinoję nutarė iš rajono trauktis. (D. Pavalkio nuotr.)


Gintarė MARTINAITIENĖ 
 
Trejus metus Šakiuose veiklą vykdęs Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras nuo spalio 1 d. mūsų krašte nutraukia veiklą. Kas nutiko, kad, dar gegužę vykusiame susitikime kalbėję apie plėtrą, dabar jie traukiasi? Visgi pacientai pokyčių nepajus ir vilniečių vieta tuščia neliks – Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (PASPC) subūrė savo komandą ir taip pat teiks pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.

Praėjusį penktadienį posėdžiavusi savivaldybės taryba priėmė sprendimą nutraukti nuomos sutartį su Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centru nuo spalio 1 d. šalių susitarimu.  Nutraukus sutartį patalpos perduodamos Šakių PASPC, mat šios įstaigos patalpose ir buvo vykdoma minėto centro veikla.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras veiklą Šakiuose pradėjo 2020 m. rugsėjį. Jų atėjimas įnešė ir tam tikros sumaišties, nes Šakių PASPC nutraukė sutartį su vietinių medikų Audriaus ir Laimos Starkauskų įstaiga (buvęs Psichikos sveikatos centras, dabar Šakių sveikatos klinika – red. past.), kuri iki tol vienintelė rajone teikė psichiatrijos paslaugas, ir dalis jų pacientų bei finansavimas už juos atiteko vilniečiams.

Dar šių metų gegužę prie rajono valdžios vairo stojus naujajai valdžiai į mero kabiną buvo sukviesti rajone sveikatos paslaugas teikiančių įstaigų vadovai. Susitikime dalyvavo ir Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro direktoriaus pavaduotojas Andrius Jonutis teigęs, jog turi ambicijų ir planų plėstis mūsų rajone. Tad kyla klausimas – kas per keletą mėnesių pasikeitė?

Telefonu apie priežastis paklaustas A. Jonutis teigė nenorintis situacijos komentuoti, bet prasitarė, kad jų pasitraukimą lėmė savivaldybės sprendimai.

„Pagrindinis sprendimas, kodėl traukiamės, – nėra galimybės daryti dienos stacionaro. Savivaldybė pasirinko Starkauskų įstaigą“, – sakė Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro atstovas.

Kaip žinia, suaugusių psichiatrijos dienos stacionaro paslauga yra įtraukta į sveikatos centro, kurį savivaldybė nutarė steigti, sudėtį. Jau komitetų posėdžiuose savivaldybės gydytoja Edita Zubrickienė informavo, kad procesas įsibėgėjęs – Starkauskų įstaiga teikia paraišką šių paslaugų plėtrai rajone.

Tačiau, anot A. Jonučio, stacionarias paslaugas būtų galėję teikti tiek jie, turintys šioje srityje patirtį, tiek ir šakiečių įstaiga.

„Galėtų ir dvi. Pavyzdžiui, Panevėžyje savivaldybė pakvietė ir Panevėžio miesto polikliniką, kurie turi psichikos sveikatos centrą, ir mus, kurie irgi turime psichikos sveikatos centrą. Ten bus du dienos stacionarai ir du centrai“, – apie kitokį požiūrį ir kitokius sprendimus nei Šakiuose teigė A. Jonutis, pripažinęs, kad iš finansinės pusės veikla Šakiuose nebuvo pelninga, bet jis džiaugiasi, jog su jų įstaigos atėjimu žmonės turėjo galimybę rinktis, kur šias paslaugas nori gauti.

„Smagu, kad parodėme, jog ir mažuose miesteliuose žmonės gali rinktis, nebuvo monopolijos“, – teigė A. Jonutis.

Apie tai, kad būtent savivaldybės pozicija lėmė vilniečių įstaigos pasitraukimą, Finansų ir rajono plėtros komitete užsiminė vicemeras Darius Jakavičius. Tiesa, gana aptakiai, tad jau vėliau paprašytas patikslino, kad sprendimai buvo priimti ankstesnės valdžios. Kalbant konkrečiau, galima paminėti, kad dar vasarį tiek Šakių sveikatos klinika, tiek vilniečių centras raštiškai savivaldybės administracijai dėstė pageidaujantys teikti dienos stacionaro paslaugas. Dar vasario pabaigoje Sveikatos apsaugos ministeriją tuometinis administracijos direktorius Dainius Grincevičius informavo, kad abi rajone veikiančios įstaigos nori plėstis, tačiau jau kovo mėnesio raštuose ministerijai dėl suaugusių psichiatrijos dienos stacionaro steigimo liko tik Šakių sveikatos klinika.

Visgi kalbant ne apie stacionarias, o pirminio lygio psichikos paslaugas, rajono pacientai ir toliau turės galimybę rinktis, mat į situaciją reaguodamas Šakių PASPC subūrė savo komandą.

„Nuo spalio 1 d, o realiai nuo 2 d., nes pirmadienis, startuojame su pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugomis. Susikomplektavusi komanda, dokumentai sutvarkyti, kabinetai įrengti“, – teigė Šakių PASPC laikinoji vadovė Laura Rusakevičienė, patvirtinusi, kad jų komanda ir dirbs tose patalpose, kur iki šiol dirbo vilniečiai, mat pastatas tas pats.

Dalis specialistų, pasak L. Rusakevičienės, dirbusių vilniečių centre, lieka dirbti, papildomai reikėjo susirasti vaikų ir paauglių bei suaugusių psichiatrus.

„Seniai galvojome, tad plečiant paslaugų spektrą ir norint užtikrinti paslaugas pacientams reikia šių paslaugų, tad tai ir lėmė, kad buriame savo komandą“, – teigė laikinoji įstaigos vadovė, pripažinusi, kad laiko laukti ir svarstyti nelabai buvo, nes oficialiai apie vilniečių centro pasitraukimą jos vadovaujama įstaiga sužinojo tik rugpjūčio antroje pusėje.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos