Visuomenės sveikatos biuras įgyvendina užsibrėžtus darbus

Visuomenės sveikatos biuras Šakiuose oficialiai užregistruotas praėjusių metų rugpjūčio 5 dieną. Šiuo metu įstaigoje dirba trys darbuotojai: biuro vadovas Viktoras Lebedžinskas, buhalterė Jūratė Mockevičienė ir nuo gruodžio 15 dienos visuomenės sveikatos specialiste dirbanti Agnė Dvilaitytė. Nors biuras oficialiai įregistruotas Bažnyčios gatvėje 4 (Šakių rotušė), šiomis dienomis jo darbuotojai jau baigia išsikraustyti į naujas patalpas - Bažnyčios gatvės 39a pastatą, kur anksčiau buvo įsikūrę rajono higienistai.
“Įstaiga įrodė, kad gali veikti, dirbti ir kai ką padaryti”,- kalbėjo laikraščiui “Draugas” V. Lebedžinskas. Per pirmąjį Visuomenės sveikatos biuro gyvavimo pusmetį finansavimas buvo skiriamas iš dviejų šaltinių. Per 15 tūkst. litų buvo skirta iš savivaldybės biudžeto rezervų, per 75 tūkst. litų davė Sveikatos apsaugos ministerija. “Ministerija pasižadėjo, kad duos du trečdalius lėšų, atsižvelgiant, kiek duoda savivaldybė. Turėjo duoti per 30 tūkst. litų”, - sakė V. Lebedžinskas. Tik intensyvių derybų dėka buvo išprašyta, jog ministerija skirtų per 75 tūkst. litų.
Visi gauti pinigai, anot V. Lebedžinsko, jau įsisavinti. Kaip buvo planuojama, jau išleistas leidinys “Sveikata visiems”. Tai informacinis leidinys, kuriame sudėti visi rajono gydymo įstaigų ir organizacijų kontaktai. “Nors ir buvo daug skeptikų, bet tie, kurie knygutę pamatė, liko patenkinti. Nė iš vieno negirdėjau, kad būtų pasakęs, jog šis leidinys nereikalingas”,- kalbėjo V. Lebedžinskas.
Leidinio tiražas – 2 tūkst., jis bus dalinamas nemokamai rajono gyventojams. Sausio pabaigoje leidinuką planuojama pristatyti seniūnijose. Vieno leidinio savikaina, pasak V. Lebedžinsko, nesiekė 5 litų. Visuomenės sveikatos biuras už gautas lėšas dar įsigijo tarnybinį automobilį - 2004 metų “Citroen Xsara Pikaso”, kainavusį 15,1 tūkst. litų.
Visuomenės sveikatos biuras už 20 tūkst. litų įsigijo intelektualinio turto, kuris, anot V. Lebdžinsko, yra svarbus biuro veiklos vystymui. Trejiems metams įsigyta visuomenės stebėsenos programa ir 2009-2013 metų Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos priežiūros strategija. Yra sudaryta autorinė sutartis su šios srities mokslininke, Kauno medicinos universiteto profesore Jadvyga Petrauskiene. Strategija numatys, kokiomis kryptimis reikėtų dirbti, kokios yra didžiausios rajone visuomenės sveikatos problemos. Strategija bus svarstoma ir tvirtinama savivaldybės tarybos posėdžiuose.
Stebėsenos programą rašo VĮ Sveikatos vadybos centras. Stebėsenos programą vykdantys specialistai numatys, ką konkrečiai reikia rajone stebėti. Pavyzdžiui, Klaipėdoje aktuali AIDS problema, didmiesčiuose narkomanija. Anot V. Lebedžinsko, rajone labiausiai kol kas išryškėja girtuokliavimas, ypač kaimo vietovėse. Taip pat aktuali problema lėtinių nespecifinių plaučių ligų susirgimai, tokių kaip tuberkuliozė. Ši liga šiuo metu lyg ir pamiršta, bet egzistuojanti problema.
Jau sudaryta bendradarbiavimo sutartis bendram projektui dėl vaikų ir moksleivių laikysenos ir eisenos sutrikimų su akcine bendrove “Ortopedijos technika”. Kartu su rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriumi buvo suorganizuotas susitikimas su rajono mokyklų ir darželių vadovybe. Jiems projekto vykdytojai pristatė aktualias ir opias vaikų laikysenos problemas, vyko taisyklingos laikysenos pamokėlės.
2009 metais bus sudarytas vaikų laikysenos tikrinimo grafikas. Švietimo įstaigose lankysis gydytojas ortopedas – traumatologas ir ortopedas – technikas. Pasak V. Lebedžinsko, patikrinus vienos švietimo įstaigos lankančius vaikus, pirminiai rezultatai buvo prasti. Iš patikrintų daugiau nei 40 vaikų tik 13 buvo visiškai sveiki. Kiti vaikai turėjo laikysenos sutrikimų.
Visuomenės sveikatos biuro pagrindinė veikla – visuomenės sveikatos prevencija. V. Lebedžinsko nuomone, kuriamos programos yra labai svarbios, jos reglamentuotos ministrų įsakymais, tad ir privalomos. Kitų Europos šalių, tokių kaip Olandija, patyrimas rodo: per 12 metų sugebėta maždaug per pusę sumažinti išlaidas, skirtas sveikatai, tai yra gydymui, vaistams.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip atsikratote žaliosiomis atliekomis?

klausimelis 04 16Dalė iš Griškabūdžio:

Lapus, daržovių atliekas kompostuojame. Po to kompostą naudojam ant daržo. Nugenėtas medžių šakas patys susismulkinam ir naudojam kaip kurą. Žinau, kad žaliąsias atliekas galima vežti į tam skirtas aikšteles. Bet kai kaime gyveni, tai nereikia niekur vežti. Be to, tokių atliekų nedaug ir susidaro. Nupjauta žolę dedu apie medelius, krūmus. 

klausimelis 04 16 2

Ilma iš Šakių:

Šiuo metu gyvenu bute. Tad dėl žaliųjų atliekų tvarkymo ir rūpesčių neturiu. Jeigu tvarkomės, pasigrėbiam apie daugiabutį, tai sukraunam į krūvas, kurias po to išveža seniūnija. Be abejo, žinom, kad reikia atsakingai ir gamtoje elgtis poilsiaujant, todėl ir laužą tik tam skirtose vietose kūrenam, dar ir šiukšles, kitų paliktas, surenkam.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.