Ajurvedinis masažas – ir kūnui, ir sielai

masazasAsta GVILDIENĖ
 
Įvairiausių masažo kabinetų didžiuosiuose miestuose apstu, tačiau nedideliuose provincijos miesteliuose niekas tokių paslaugų neteikia. Jei gydytojas paskirs, neturėsi galimybės išmėginti net klasikinio – gydomojo masažo teikiamų malonumų. Todėl vis labiau laukiami į Šakius užsukantys įvairių masažo rūšių specialistai, tarp jų ir ajurvedinio masažo meistras Giedrius Čeponis, šia veikla užsiimantis daugiau nei penkerius metus.
 
Nuotr. Giedriaus teigimu, ajurvedinio masažo metu didesnis dėmesys skiriamas ne tiek fiziniam, kiek dvasiniam kūnui – negalavimo priežasčių ieškoma giliau.
 
Šakiuose gimęs ir augęs, pirmą kartą su masažu iš arčiau Giedrius susipažino besimokydamas Kauno kūno kultūros akademijoje, kurią baigęs tarnavo Lietuvos kariuomenėje. Jam teko pabuvoti ir karščiausiuose pasaulio taškuose – dalyvavo taikos palaikymo operacijoje Irake. Čia jis, trumpomis poilsio valandėlėmis, studijuodamas Vedų šventraščius, suprato, kad, grįžęs į Lietuvą, turi tapti būtent ajurvedinio, o ne klasikinio masažo specialistu. Kauno vedų centre jis sutiko mokytoją, kuris jį ir išmokė šio masažo paslapčių.

Kuo gi skiriasi ajurvedinis masažas nuo klasikinio? Giedriaus teigimu, esminis skirtumas tas, kad ajurvediniai masažai labai subtilūs. Šio masažo metu didesnis dėmesys skiriamas ne tiek fiziniam, kiek dvasiniam kūnui – negalavimo priežasčių ieškoma giliau. Ajurvedinio masažo specialistai, kaip ir reiki meistrai, pirmiausiai šalina neigiamos energijos sankaupas septyniuose nematomuose žmogaus kūnuose ir išlaisvina energijos tėkmę, kuri panaikina negalavimus ir fiziniame lygmenyje.

Daugelis masažo technikų gyvuoja daugiau kaip du tūkstančius metų. Klasikinis – gydomasis masažas malšina skausmus, uždegiminius procesus, mažina raumenų įtampą, padidina jų darbingumą, stiprina sąnarius ir sausgysles. Atpalaiduojamasis (relaksacinis) masažas ypač veiksmingai atpalaiduoja visą kūną, slopina nervinę įtampą, harmonizuoja. Japoniškojo masažo metu (taškinio ir manualinio masažo derinys) giliai veikiami biologiškai aktyvūs taškai, atliekama sąnarių korekcija. Jis taikomas įvairioms ligoms gydyti ir bendrai organizmo būklei gerinti. Reiki masažas atstato žmogaus energetinį lauką, natūralią organizmo pusiausvyrą, sustiprina imuninę sistemą, vidaus organų darbą, atstato kraujotakos ir medžiagų apykaitos procesus.  

Yra daug masažo rūšių, kurių dar nepaminėjome, tačiau Giedrius perspėja, kad labai svarbu pasirinkti tinkamą specialistą ir nepakliūti į nekvalifikuoto masažuotojo rankas. Todėl, prieš atliekant masažo kursą, pirmiausiai reikėtų įvertinti specialisto kvalifikaciją, jei įmanoma, pasidomėti jo gyvenimo būdu. Daugelis net nepagalvojame, kad, rodos, toks nekaltas dalykas kaip masažas gali pakenkti.  Netinkamai atliktas masažas gali paūminti esamus negalavimus, sukelti alergiją, netgi neigiamai paveikti žmogaus bioenergetiką.

Daugelis negalavimų, tarkim, galvos ir nugaros skausmai, nemiga, nuovargis, depresija atsiranda dėl nejudraus gyvenimo būdo, streso, sutrikusios energijos, kraujotakos ar medžiagų apykaitos. Anksčiau problemų dėl judėjimo turėdavo tik seni žmonės, dabar – vis jaunesni. Pasak Giedriaus, masažas – vienas iš reabilitacijos metodų, padedančių pašalinti įvairių negalavimų priežastis ir gerai jaustis.

 „Masažuotojas – tai ne gydytojas, - sako Giedrius. -  Mūsų kelio niekas kitas nenueis – tik mes patys. Viskas priklauso nuo mūsų pačių pastangų, mūsų dvasinės praktikos. Ir visai nesvarbu ar melsiesi, ar medituosi, ar kartosi mantras. Svarbu, kad tai darysi reguliariai, kol pajusi tą skonį, kol suprasi, kad veikia.“

Masažas yra skirstomas į bendrąjį, t. y. viso kūno, ir į dalinį (skirtingų kūno dalių, tarkim, kojų, rankų, nugaros, veido ir kt.). Paprastai masažuojamas visas kūnas – toks masažas veiksmingiausias. Jis gerina viso organizmo funkcijas, stiprina imuninę sistemą, malšina skausmą, gerina raumenų tonusą ir kraujotaką, taip pat mažina įtampą ir stresą. Pašnekovo teigimu, dažnai net neprisilietęs prie žmogaus, tik pakalbėjęs su juo, gali suprasti, kur ir kokių  problemų jis turi.

Atliekant ajurvedinius masažus naudojamos ir pagalbinės priemonės. „Muzika, apšvietimas, kvapai masažą daro veiksmingesnį, padeda žmonėms atsipalaiduoti ir pažvelgti į savo vidų. Būtent tada žmogus pradeda girdėti save, savo sielą, gali pajusti, ko iš tikrųjų nori, pasikeičia gyvenimo vertinimas, net gali gauti atsakymą, kodėl susirgo ir ką turėtų keisti, - pasakojo pašnekovas. – Skausmas – tai ženklas, kad mumyse ne viskas gerai ir reikia susirūpinti savo sveikata, o ne iš karto griebtis vaistų, kurie jį užslopina, bet neišgydo.“

Pagal ajurvedą fiziškai sveikas, bet nelaimingas žmogus nėra visiškai sveikas. Ji moko, kaip būti sveikam, kaip prisipildyti gyvybinės energijos ir jaustis laimingam. Ajurvedos mokslas prasideda nuo paprasčiausio dienos režimo. Pagal ajurvedą, kaip ir lietuviškąją liaudies mediciną, keltis reikėtų pusę valandos prieš patekant saulei, o gultis – jai nusileidus, t. y. apie 21–22 val. Mat nuo 21 val. iki vidurnakčio ilsisi smegenys, atkuriami jų centrai, o po to ilsisi tik kūnas. Šią Rytų išmintį yra patvirtinusi ir Vakarų medicina. Atsikėlus saulei tekant, energijos gaunama kur kas daugiau.

Žemę gaubiančios energijos keičiasi tam tikrais intervalais. Todėl atsikelti ankstų rytą, apie 4–5 val., ypač šiltuoju metų laiku, labai naudinga, nes tuo metu į žemę plūsta džiaugsmo energija. Pakilę 5–6 val., gauname sveikatos ir harmonijos energijos, 6–7 val. dar gauname energijos, padedančios pasipriešinti ligoms, o pabudę vėliau tarsi kopiame į kalną, nes priešinamės gamtos ritmams. Per dieną energiją iššvaistome, o vakarėjant jos visai sumažėja. Tačiau yra daugybė būdų šiai energijai išsaugoti ir palaikyti. Vienas iš jų - ajurvedinis masažas.

Ateityje Giedrius planuoja pravesti keletą seminarų, kurių metu pamokytų, kaip patiems pasidaryti masažą. „Keistis reikia nuo savęs. Pasikeisime mes – pasikeis ir aplinkiniai. Džiaugiuosi, kad šiandien žinau, kaip galima padėti žmonėms, savo kraštiečiams, - teigė pašnekovas. – Tačiau ne mažiau svarbu, kokį gyvenimą gyvena pats žmogus - ar įstengia atsikratyti pykčio, agresijos, apkalbų, ar į savo gyvenimą įsileidžia daugiau šviesos. Chaotiškas gyvenimas mus įsuka į laiko sūkurį, iš kurio sunku išsivaduoti. Sustoti ir susivokti padeda ajurvedinis masažas.“

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip atsikratote žaliosiomis atliekomis?

klausimelis 04 16Dalė iš Griškabūdžio:

Lapus, daržovių atliekas kompostuojame. Po to kompostą naudojam ant daržo. Nugenėtas medžių šakas patys susismulkinam ir naudojam kaip kurą. Žinau, kad žaliąsias atliekas galima vežti į tam skirtas aikšteles. Bet kai kaime gyveni, tai nereikia niekur vežti. Be to, tokių atliekų nedaug ir susidaro. Nupjauta žolę dedu apie medelius, krūmus. 

klausimelis 04 16 2

Ilma iš Šakių:

Šiuo metu gyvenu bute. Tad dėl žaliųjų atliekų tvarkymo ir rūpesčių neturiu. Jeigu tvarkomės, pasigrėbiam apie daugiabutį, tai sukraunam į krūvas, kurias po to išveža seniūnija. Be abejo, žinom, kad reikia atsakingai ir gamtoje elgtis poilsiaujant, todėl ir laužą tik tam skirtose vietose kūrenam, dar ir šiukšles, kitų paliktas, surenkam.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.