baneris leidinys

testavimas pedagogai
Penktadienį pritrūkus vietų atlikti testą mobiliajame patikros punkte kai kurios pedagogės vyko į kitus miestus, kitos liko ant ledo, užtat pirmadienį, pavėlavusios dieną atlikti testą, „Varpe“ dvi pedagogės buvo „nuimtos nuo darbo“. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Nors rajono pradinukai mokyklose kontaktiniu būdu mokosi nuo kovo 22 d., o norėdami dirbti pedagogai turi profilaktiškai testuotis, aiškėja, kad skirtingose rajono mokyklose tvarka nėra vienoda. Kai kur testų reikalaujama ir iš pirmą skiepą jau gavusių, kitur užtenka 60 dienų galiojančio antikūnų testo, o štai „Varpe“ testo pirmadienį neturinčios mokytojos vos prasidėjus pamokoms buvo „nuimtos nuo darbo“. Tad ar tikrai nėra perteklinių reikalavimų ir kas pedagogus pykdo labiausiai, domimės ir mes.

Panašu, tuos pačius teisės aktus skirtingų įstaigų vadovai skaito ir taiko skirtingai, o tai tarp pedagogų kelia šiokią tokią sumaištį. Vienose mokyklose griežtai reikalaujama profilaktinio testavimo tiek iš tų pedagogų, kurie jau gavę pirmą vakciną ir laukia antrosios, tiek iš atsisakiusių skiepytis ar net nuotoliniu iš mokyklos dirbančių, kitose užtenka, jog mokytojai pasidaro 60 dienų galiojantį antikūnų testą.

„Mes tiesiog nesuprantam, kas nustato tvarką: direktorius, savivaldybė, ministerija ar dar kažkas? Juk mes pasišnekame su kolegom. Ir mūsų rajone vienur vienaip, kitur kitaip. Piktina tas balaganas“, – sakė viena Šakių „Varpo“ mokyklos mokytoja.

Išsamiau apie mokykloje taikomus reikalavimus prašome papasakoti ir kitą mokytoją, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Varpo“ profesinės organizacijos vadovę Aidą Celskytę. Ji patvirtina sklandančius gandus, kad chaoso netrūksta. Štai net jai pačiai tenka reguliariai testuotis, nors ji pamokas veda nuotoliniu būdu, tačiau iš savo kabineto mokykloje.

„Kalbėjau su kolegėmis iš kitų rajonų, pas juos taip nėra, o aš, kad papulčiau į savo kabinetą mokykloj ar net galėčiau ateiti į kabinetą pasiimti priemonių, turiu darytis testą ir tai įvardija kaip kontaktą, bet aš nesuprantu, su kuo aš kontaktuoju?“ – retorinį klausimą kelia pedagogė.

Domimės, o kaip yra kitose mokyklose? Štai Lukšių Vinco Grybo gimnazijos direktorė Nijolė Šapolienė atskleidžia, kad jos vadovaujamoje įstaigoje testų reikalaujama tik iš kontaktiniu būdu dirbančių, o tokių pedagogų, kurie nuotolines pamokas vestų iš mokyklos – iki 15, tačiau direktorei pakanka daryto antikūnų testo (galioja 60 dienų, o testuotis reikia kas 7–10). Žinoma, jei antikūnų testas rodo nepakankamą jų kiekį, prašoma testo, o tokių atvejų irgi yra – štai Sintautuose (laikinai įstaigai vadovauja N. Šapolienė) viena mokyklos darbuotoja, nors ir skiepyta, bet antikūnų beveik neturi, tad ji reguliariai testuojasi, nors džiaugsmu gal labai ir netrykšta. Be to, Lukšių gimnazijoje iš 89 kolektyvo narių tik 11 buvo paskiepyti „AstraZeneca“, tad kiti jau turi ne po vieną, o po dvi vakcinos dozes ir apskritai šioje įstaigoje nekyla jokių problemų.

„Aš paprasčiau žiūriu, matyt, per tiek metų labai griežtai dirbti nemoku“, – sako N. Šapolienė ir pripažįsta, jog nereikalauja ne todėl, kad nežinotų, bet dėl to, kad žmoniškai žiūri ir elgiasi taip, kaip norėtų, jog tokioje situacijoje būtų elgiamasi su ja pačia. Juk rašte, sako direktorė, parašyta, jog profilaktiškai testuotis reikia nuolat su žmonėmis kontaktuojantiems. Tai nereiškia, kad testų reikia klasėje su kompiuteriu ar vadovėliu kontaktuojantiems pedagogams.

Yra ir daugiau mokyklų, kur žiūrima ne taip griežtai, bet visai kitokios nuotaikos „Varpe“, kur griežtai reikalaujama testuotis kas 7–10 dienų, tačiau problemų kilo ne tiek dėl būtinybės testuotis, kiek dėl to, kad praėjusį penktadienį Šakių mobiliajame patikros punkte tiesiog neužteko vietų, tad kelios mokytojos testuotis vyko į kitus miestus.

„Pasakė, kad nušalins nuo darbo, tai mynė ir į Jurbarką, ir į Marijampolę. Galėjo tas dvi dienas, kol pasidarys testą, vėl leisti į nuotolį, bet neleido. Bet jos sutinka testuotis, tik laikų Šakiuose nėra“, – pasakojo A. Celskytė, įvardijusi, kad buvo keltas klausimas ir dėl to, ar negalėtų vykti testavimas tiesiog mokykloje, gal ir pats punktas galėtų dirbti ne iki 14 val., kaip dabar, o ilgiau, kad pradinių klasių mokytojoms būtų patogiau rasti tinkamą laiką.

Buvo, kas užsiregistravo testui antradieniui, tačiau pirmadienį, kada vaikai į mokyklą grįžo po atostogų, nuo jo atlikimo jau buvo praėję 10 dienų, tad vos pradėjusios vesti pamokas dvi mokytojos buvo išprašytos iš mokyklos ir „nuimtos nuo pamokų“.

„Varpo“ mokyklos direktorius Mindaugas Venckūnas kategoriškas ir patikina, kad jokių išlygų nebus.

„Prieš savaitę aš informavau, bet gal galvojo, kad bus galima nesilaikyti, kad bus leista dirbti. Taip, porą mokytojų teko nuimti nuo pamokų, jas teko vaduoti kitiems, neišleidome ir į nuotolį, nes kodėl vaikai turi kentėti, jei mokytoja nesusižiūri“, – sako M. Venckūnas ir priduria, kad apskritai testuotis yra sudarytos visos sąlygos, jei reikia, duodamas net mokyklos transportas, o testus reikia atlikti ne dažniau kaip septynios ir ne rečiau kaip 10 dienų, tad jeigu testas atliekamas 11 ar 12 dieną, tai traktuojama kaip mokytojo neatsakingumas.

Jis įsitikinęs, kad testai reikalingi ir nuotoliniu iš mokyklos dirbantiems pedagogams, nes mokytojai vis tiek praeina koridoriumi, nueina iki tualeto ir pan., o griežta tvarka reikalinga dėl bendro saugumo, nors ir pripažįsta, kad karštų diskusijų su kolektyvu dėl testavimo būta.

Panašiai situaciją komentuoja ir savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų vadovas Redas Juškaitis. Anot jo, niekas nekaltas, kad pedagogai testuotis nusprendė paskutinę atostogų dieną, tad logiška, kad pritrūko vietų. Jis pataria planuotis laiką ir registruotis iš anksto, nes tai galima daryti visą savaitę.

„Čia jau jų atsakomybė. Kai nenori, ieškai įvairiausių pasiteisinimų“, – sako jis.

Be to, nuo šiol punktas dirbs ir šeštadieniais, padidintas ir testų kiekis, o į mokyklas nuspręsta nevažinėti, nes tam reikėtų papildomų apsaugos priemonių ir pan., tad nuspręsta geriau punkte dirbti vieną dieną papildomai, t.y. šeštadienį.

R. Juškaitis, kalbėdamas apie skirtingą situaciją mokyklose dėl reikalavimo vienur reguliaraus testo, kitur 60 galiojančio antikūnų testo, sutinka, kad anksčiau būta tam tikros dviprasmybės, nes ministro įsakyme būta nurodymo, kad  testuotis nereikia tiems, kurie turi antikūnų, bet nebuvo išskirta, kaip antikūnai turi susidaryti – persirgus ar po skiepo. Specialistai aiškino esą pirmo skiepo formuojamas imunitetas per mažas, tad ir buvo, kad vieni vadovai teisės aktą taikė vienaip, kiti kitaip.
„Yra sprendimas ir pakeitimas, kad po pirmos vakcinacijos atliktas serologinis tyrimas nėra tinkamas. Nebus užskaitoma, kad turi antikūnų, jei jie yra tik po pirmo skiepo. Sprendimą išsiųsime visoms mokykloms, kad tvarka būtų vienoda“, – trečiadienį ryte patikslino R. Juškaitis ir svarstė, kad gegužę, kai pedagogai, paskiepyti „AstraZeneca“ vakcina, gaus antrą skiepą, neliks ir problemos, nes baigsis ir testavimas.

Tai reikštų, kad dabar reguliariai testuotis nereikėtų tik Covid-19 persirgusiems ar du skiepus gavusiems pedagogams. Visgi pedagogai neslepia, kad menkinančio požiūrio į juos yra ir visuomenėje formuojamas įvaizdis – esą jie nei skiepų nori, nei testų – juos šiek tiek žeidžia.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos