baneris leidinys

vasiliauskasAsta GVILDIENĖ

Rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Raimundas Vasiliauskas informavo, kad palyginus su 2009 metais, per praėjusius metus nusikaltimų rajone žymiai padaugėjo, prokuratūros darbuotojų darbo krūviai išaugo dvigubai.

Nuotr. Rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Raimundas Vasiliauskas informavo, kad palyginus su 2009 metais, per praėjusius metus nusikaltimų rajone žymiai padaugėjo.
 
Tai atsispindi ir rajono apylinkės prokuratūros praėjusiųjų metų ataskaitoje, kur užfiksuoti net 797 ikiteisminiai tyrimai dėl įvairių nusikalstamų veikų: 755 ikiteisminiai tyrimai pradėti Šakių rajono policijos komisariate, 10 - apylinkės prokuratūroje, 23 - VSAT prie Lietuvos Respublikos VRM Pagėgių rinktinėje.

Per 2010 metus rajono ikiteisminio tyrimo įstaigose buvo priimti 282 nutarimai atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, kai tuo tarpu 2009 metais tik 143, t.y. 97,2 proc. daugiau nei 2009 metais.

Praėjusiais metais apylinkės prokuratūroje buvo išnagrinėti 129 skundai ir prašymai: 90 - ikiteisminio tyrimo klausimais, 5 - dėl viešojo intereso gynimo, 10 - kitais klausimais. 64 skundai ir prašymai prijungti prie ikiteisminio tyrimo baudžiamųjų bylų. Per 2009 metų tą patį laikotarpį buvo išnagrinėti 23 skundai ir prašymai:  7 - ikiteisminio tyrimo klausimais, 2 - dėl viešojo intereso gynimo, 12 - kitais klausimais.    
 
Didžiausią dalį sudaro vagystės

Pasak vyriausiojo prokuroro, didžiausią praėjusiųjų metų nusikalstamų veikų dalį sudarė vagystės. Per paskutinius keletą metų pastebėta jų augimo tendencija. 2010 metais užregistruotos 244 vagystės, t. y. 30 vagysčių daugiau, negu 2009 metais. 2008 metais buvo užregistruotos 199 vagystės.

Vagysčių ištyrimo rodiklis, palyginus jį su visų nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliu, - mažas. 2010 metais - 33,2 proc. 2009 metais – 27,6 proc., 2008 metais – 26,1 proc. Iš pateiktų skaičių galime pastebėti  vagysčių ištyrimo augimą, kuris lyginant su 2009 metais padidėjo 5,6 proc., nepaisant to, kad praėjusiais metais rajone padidėjo ir šių nusikalstamų veikų skaičius.

Metų pabaigoje padaugėjo nužudymų    

Praėjusiais metais Marijampolės apskrities VPK Šakių rajono policijos komisariate iš užregistruotų 19 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ištirta 16. Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ištyrimo rodiklis  - 84,2 proc. 2009 metais buvo ištirti 24 sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, ištyrimo rodiklis – 100  proc.

Pasak R. Vasiliausko, praėjusiais metais šių veikų ištyrimas sumažėjo todėl, kad rugsėjo - spalio mėnesiais užregistruoti du nužudymai. Šios nusikalstamos veikos dar neištirtos dėl objektyvių priežasčių - tyrimų sudėtingumo ir didelės tyrimo apimties, tačiau visose bylose įtariamieji yra nustatyti. Lapkričio mėnesį užregistruoti 3 sunkūs nusikaltimai: nužudymas, sunkus sveikatos sutrikdymas, neteisėtas disponavimas narkotinėmis medžiagomis ir jų realizavimas.  

Pavieniai atvejai

2010 metais rajono apylinkės prokuratūroje buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartos. Vienas ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų disponavimo ir realizavimo dar nėra baigtas, tačiau, pasak vyriausiojo prokuroro, artimiausiu metu bus išspręstas.

Šakių rajone yra fiksuojami tik pavieniai narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo atvejai ir nedideliais kiekiais, todėl, pasak R.Vasiliausko, rajone nėra veikiančių organizuotų grupuočių, užsiimančių šia nusikalstama veikla. Ypatingas dėmesys kreipiamas į narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams, moksleiviams prevenciją – reguliariai vyksta tiek rajono policijos komisariato, tiek prokurorų susitikimai su moksleiviais, kurių metu skaitomos paskaitos apie narkotinių medžiagų žalą, organizuojami moksleivių konkursai.

Kontrabanda

Pastaruoju metu daugiausia nusikalstamų veikų padaroma VSAT Šilgalių užkardos  teritorijoje. Pagal geografinę padėtį ten patogu per Šešupę perkelti kontrabandą iš Rusijos Federacijos nes Jurbarko rajono pasienio ruože jau yra įrengtos vaizdo stebėjimo sistemos.

Vertinant šios kategorijos nusikalstamų veikų skaičiaus augimą, pasak R.Vasiliausko, yra tikslinga Šakių rajono apylinkės prokuratūroje, į šiuo metu neužimtą prokuroro etatą paskirti specializuotą prokurorą, kuris atliktų aptariamos kategorijos nusikalstamų veikų ikiteisminių tyrimų kontrolę bei vieną ar dvi dienas per savaitę dirbtų pasienio užkardų patalpose. Šiame pasienio ruože būtina sustiprinti valstybės sienos kontrolę ir kaip įmanoma greičiau įrengti modernias valstybės sienos apsaugos sistemas.

Pasak vyriausiojo prokuroro, asmenys, užsiimantys kontrabanda, dažniausiai yra ne Šakių, o Tauragės, Vilkaviškio, Marijampolės, Jurbarko ar Kauno rajonų gyventojai. Dėl to, būtinas veiksmų koordinavimas bei keitimasis informacija ir su šių rajonų teisėsaugos institucijomis.

„Bendrai vertinant į Lietuvos Respubliką įvežamos kontrabandos kiekius, Šakių rajono teritorijoje per Šešupę perkeliama kontrabanda sudaro labai mažą dalį, to, kas įvežama vilkikais per pasienio kontrolės punktus. Tam turėjo įtakos sugriežtinta krovinių kontrolė muitinėse. Eilės pasibaigė, kai iš dešimties automobilių pradėta patikrinti aštuonis“, - pasakojo R.Vasiliauskas. - Šių metų snieginga žiema nutraukė kontrabandos perkėlimus per Šešupę.  Gamtos sąlygos neleidžia prieiti prie pakrančių. Paskutinis kontrabandos atvejis užregistruotas praėjusių metų spalio 12 dieną.“

Nukentėjo nepilnamečiai

Per 2010 metus užregistruoti 23 pranešimai apie nusikaltimus, kuriuose nukentėjo nepilnamečiai. Iš jų 22 pranešimai apie nusikaltimus dėl fizinio smurto ir vienas - dėl seksualinės prievartos.  Nesant nusikalstamos veikos požymių 17 – oje bylų priimtas nutarimas nutraukti tyrimą.

Pasak vyriausiojo prokuroro, nepilnamečiai dažniausiai smurtauja vieni prieš kitus, nesvarbu, kokio jie amžiaus bebūtų. Patys nepilnamečiai dažniausiai neturi jokios motyvacijos dėl savo įžūlaus elgesio, negali paaiškinti, dėl kokių priežasčių naudojo smurtą prieš savo bendraamžius.

„Daugiausiai smurto atvejų yra nustatoma švietimo įstaigose, čia dažniausiai smurtaujama psichologiškai. Moksleiviai vieni kitus prasivardžiuoja įvairiausiais žodžiais, o po to kyla muštynės, - sako R.Vasiliauskas. - Blogą pavyzdį rodo ir suaugusieji, pamokydami vaikus konfliktus spręsti kumščiais, nes ir patys dažnai tai daro vaikų akivaizdoje.“

Krūvis auga, o darbuotojų mažėja

Rajono apylinkės prokuratūroje, vadovaujant vyriausiajam prokurorui, praėjusiais metais dirbo keturi prokurorai, raštinės vedėja, kompiuteristas, vairuotojas ir valytoja. Nuo 2010 metų vasaros prokuratūroje pradėjo dirbti prokurorė – stažuotoja. Vienas prokuroro etatas laisvas nuo 2009 metų.

Nors prokuratūros darbuotojų darbo krūvis didėja ir būtinas vienas prokuroro padėjėjo etatas, kuris sumažintų prokurorų techninio darbo krūvį, kiti apylinkės prokuratūros darbuotojų etatai naikinami: jau panaikintas kompiuteristo etatas, numatoma naikinti ir vairuotojo etatą.     

Nauji nuostatai

Nuo šių metų vasario 1 dienos įsigalioja nauji Prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatai, pagal kuriuos ikiteisminiai tyrimai dėl sunkių ir labai sunkių, organizuotų, finansinių ir korupcinių nusikaltimų bus atliekami ne rajonų apylinkių, o apygardų prokuratūrose.

Taip tikimasi išsklaidyti dažnas žmonių abejones dėl galimo vietinių prokurorų šališkumo. Generalinis prokuroras Darius Valys pranešime spaudai teigė, kad naujais nuostatais siekiama, jog itin svarbius nusikaltimus visuomenei tirtų didžiausią patirtį ir aukščiausią kvalifikaciją turintys prokurorai.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos