baneris leidinys

vasiliauskasAsta GVILDIENĖ

Sausio 1 dieną šalies rajonų apylinkių  prokuratūros dar praėjusiais metais žadėtų didelių sistemos pokyčių nesulaukė. Prokuratūros sistemos reformą, kuri priartintų Lietuvos prokuratūrą prie Europos modelio, nuspręsta atidėti iki gegužės 4 dienos. Po šios dienos apylinkių prokuratūrų nebeliks. Jos taps apygardų skyriais. Nors šių pokyčių būtinybė šiandien vertinama prieštaringai, tačiau pertvarkos įstatymas jau priimtas.

Nuotr. Šakių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras R.Vasiliauskas stebisi, kaip augant nusikalstamumui ir didėjant reikalavimams, mažinamas darbuotojų skaičius.

Pasak Lietuvos generalinio  prokuroro Dariaus Valio, prokuratūros sistemos reformą lėmė tai, kad mūsų šalis tarp kitų Europos valstybių pasižymi didžiausiu prokurorų skaičiumi, tenkančiu 100 tūkst. šalies gyventojų, ir yra 11 vietoje pagal prokurorus aptarnaujančio personalo gausą, tačiau užbaigiamų ikiteisminių tyrimų skaičiumi atsilieka.

Prokurorų darbas skiriasi

Šakių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro Raimundo Vasiliausko teigimu, nereikėtų pamiršti vieno esminio Lietuvos ir Europos valstybių prokurorų darbo skirtumo. „Tokiose Europos šalyse, kaip Vokietija, kiekvienas prokuroras turi savo padėjėją, turintį aukštąjį teisinį išsilavinimą, kuris atlieka visą techninį darbą ir sugeba paruošti teisinio dokumento projektą, kurį prokurorui belieka tik pasirašyti. Pas mus septyniems prokurorams yra skiriamas vienas padėjėjas. Įvertinant jo techninį darbą, daryti tam tikras analizes ir kitus numatytus veiksmus, jis realiai gali padėti tik vienam arba dviem prokurorams“, - konstatavo faktą R.Vasiliauskas.
 
Taigi, galima sakyti, kad mūsų šalies prokurorai trečdalį dienos išnaudoja vien tik techninio darbo atlikimui:  informacijos suvedimui į informacinę prokuratūros sistemą, rezultatų fiksavimui atitinkamuose žurnaluose, kontrolės bylų pildymui, ko kitose Europos valstybėse tikrai nėra.

Neliks apylinkių prokuratūrų

Pasak vyriausiojo prokuroro, visa prokuratūros sistemos reformos esmė – palikti generalinę ir penkias apygardų prokuratūras, o aplinkines apylinkių prokuratūras padaryti jų padaliniais. Todėl, neišvengiamai padidės ir sustiprės Kauno apygardos prokuratūra, nes prie jau esamų 11 prokuratūrų čia bus prijugtos dar ir Kėdainių, Varėnos rajonų apylinkių bei Druskininkų miesto prokuratūros.

Bet įvertinkim ir tokius, atrodo, visai vien atstumo požiūriu nelogiškus atvejus, kaip iki šiol Vilniaus apygardos prokuratūrai pavaldžių Visagino ir Ignalinos rajonų apylinkių prokuratūrų prijungimą prie Panevėžio apygardos prokuratūros.

Raštinės vedėjos taps specialistėmis

R.Vasiliausko teigimu, iki gegužės 1 dienos visoms apylinkių prokuratūrų raštinių vedėjoms turi būti įteikti įspėjimo apie atleidimą iš darbo lapeliai. Po reformos tokios pareigybės neliks. Jos vadinsis specialistėmis. Pasikeis ne tik darbo specifika, bet sumažės ir atlyginimo koeficientas. Paradoksalu, bet didinant darbo krūvį, atlyginimas mažės. „Situacija taps komplikuota, nes galbūt dirbti tokiomis sąlygomis niekas nebenorės, - svarstė vyriausiasis prokuroras. – Vairuotojas jau atleistas, o nuo kovo mėnesio neteksime ir  raštinės vedėjos.“

Prokurorų atlyginimai bus didesni

Atlygio už darbą atžvilgiu, reforma sąlygų prokurorams nepablogins. Seimo nutarimu, nuo gegužės 4 dienos bus padidinti prokurorų darbo užmokesčio koeficientai. „Tačiau yra tokių dalykų, kurie gali pabloginti darbo sąlygas, - teigė R.Vasiliauskas. – Skyrių prokuratūrose dirbančius prokurorus, esant tarnybiniam būtinumui, be jų sutikimo bus galima kuriam laikui komandiruoti dirbti į kitą rajoną. Ko iki šiol nebuvo.“

Daug specialistų jau paliko prokuratūras, daug išeis po įspėjimo apie atleidimą iš pareigų lapelių įteikimo. Pasak vyriausiojo prokuroro, paskaičiavus, kad visiems jiems bus išmokėtos šešių mėnesių atlyginimo dydžio išeitinės ir kompensacija už nepanaudotas atostogas, kyla klausimas, kiek tai kainuos mokos fondui?

Pareigūnus atitolins nuo žmonių

Kitas žingsnis – suformuotų prokuratūrų skyrių sujungimas. Nors viskas dar labai miglota, tačiau projekte numatyta, kad Šakių ir Jurbarko prokuratūros bus sujungtos į vieną, taip kaip ir, pavyzdžiui, Marijampolė su Vilkaviškiu, Lazdijai su Varėna ir Druskininkais. Tokie sujungimai turės ir savo minusų - žmonėms nebus taip paprasta patekti pas vyriausiąjį prokurorą, kuris bus vienas dviem, trims, o kai kur ir keturiems rajonams. Tiesiog vieną dieną jis dirbs viename, o kitą – kitame rajone. Vyriausiojo prokuroro manymu, tai atitolins pareigūnus nuo žmonių, ieškančių pagalbos.

Ruošia dar vieną paketą

Generalinis prokuroras  D.Valys pažymėjo, kad bus ruošiamas dar vienas Prokuratūros įstatymo pakeitimų paketas, kuriame, surinkus iš teritorinių prokuratūrų pastabas ir pasiūlymus, būtų sprendžiami likusieji prokuratūrai aktualūs klausimai. Atsižvelgiant į tai, kad rudenį vyks Seimo rinkimai, generalinis prokuroras akcentavo tokio įstatymo projekto svarstymo svarbą Seimo pavasario sesijoje.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos