Jūratė klausia: Sveiki, dirbu UAB parduotuveje kurioje pardavinejam kosmetika, svaros prekes, namu ukio reikmenys, pradzioje dirbome po dvi darbuotojas, kadangi imone taupo pinigus tai kita darbuotoja vis siuntineja i kita parduotuve dirbt.. Dirbu po dvi sav. viena.. dabar jau 2 men. viena.. savitarnoje.. vagys ne karta isnese prekiu prie akiu.. iskvietus apsauga (saugo policija) jie jau buna pabege. Informuoti buvo imones vadovai. Kameru nestato nes jiems per brangu.. Trukumas per 13men. sudaro 1145lt. Ar gali darbdavis reikalauti atlyginimo uz trukumus? Sutartyje parasyta, kad matirialiai atsakingos, bet darbuotojui nebuvo sudarytos normalios darbo salygos patiketu vertybiu saugumui uztikrinti. Vienai darbuotojai stovint prie kasos aparato, tikrai nespes apziureti kas saleje darosi.. Aciu.

Atsakymas: Gerbiama Jūrate, materialinė atsakomybė atsiranda dėl teisės pažeidimo, kuriuo vienas darbo santykio subjektas padaro žalą kitam subjektui, neatlikdamas savo darbo pareigų arba netinkamai jas atlikdamas. Pagal LR Darbo kodekso 255 str. darbuotojas privalo atlyginti visą padarytą žalą, jei su juo buvo sudaryta visiškos materialinės atsakomybės sutartis; Paaiškiname visiškos materialinės atsakomybės sutarčių sudarymo tvarką. Iki 2010-12-31 visiškos materialinės atsakomybės sutartis gali būti sudaroma su darbuotojais, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su materialinių vertybių saugojimu, priėmimu, išdavimu, pardavimu, pirkimu, gabenimu, ir dėl priemonių, perduotų darbuotojui naudotis darbe. Konkrečių darbų ir pareigų sąrašas nustatomas kolektyvinėje sutartyje, o kai jos nėra, – darbo tvarkos taisyklėse, suderinus su darbuotojų atstovais. Ši sutartis įforminama raštu. Joje turi būti nustatyta, už kokias materialines vertybes darbuotojas prisiima visišką materialinę atsakomybę ir kokius įsipareigojimus prisiima darbdavys, užtikrindamas sąlygas, kad žala neatsirastų.

Nuo 2011-01-01 visiškos materialinės atsakomybės sutartis sudaroma su darbuotojais, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su materialinių vertybių saugojimu, priėmimu, išdavimu, pardavimu, pirkimu, gabenimu, ir dėl priemonių, perduotų darbuotojui naudotis darbe. Konkrečių darbų ir pareigų sąrašas nustatomas kolektyvinėje sutartyje. Ši sutartis įforminama raštu. Joje turi būti nustatyta, už kokias materialines vertybes darbuotojas prisiima visišką materialinę atsakomybę ir kokius įsipareigojimus prisiima darbdavys, užtikrindamas sąlygas, kad žala neatsirastų.
 
Tais atvejais, kai dėl kartu dirbamo darbo neįmanoma atriboti atskirų darbuotojų atsakomybės, gali būti sudaroma visiškos materialinės atsakomybės sutartis su darbuotojų grupe. Šiuo atveju žalą atlygina visi sutartį pasirašę darbuotojai. Kiekvieno jų dalis atlyginant žalą nustatoma proporcingai jų dirbtam laikui, per kurį susidarė žala, jei sutartyje nenustatyta kitaip.

Taigi, šiuo konkrečiu atveju reikia skaityti Jūsų sutartį ir išsiaiškinti tiek darbuotojo, tiek darbdavio pareigas ir atsakomybę. Tokio pobūdžio ginčai yra žinybingi teismui.

 

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos