Kęstutis L. iš Šakių: „Galvoju įsteigti savo individualią įmonę. Ar galėsiu joje įsidarbinti pagal darbo sutartį, ar turėsiu darbo stažą išeinant į pensiją?

Atsakymas.  Pagal LR Darbo kodekso 93 straipsnį darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.

Darbo sutartis – tai toks dviejų atskirų šalių susitarimas, kuriuo ir viena, ir kita šalis įgyja tam tikras teises viena kitos atžvilgiu bei prisiima sau tam tikras pareigas kitos šalies atžvilgiu, t.y. vienos šalies teisė yra pareiga kitai šaliai, o šalies pareiga suteikia kitai šaliai teisę. Darbo sutarties sudarymo būtina prielaida yra dviejų šalių - darbuotojo ir darbdavio buvimas. Vienas ir tas pats fizinis asmuo tuo pat metu ir viena, ir kita šalimi  būti negali.
 
Taigi fizinis asmuo (šiuo atveju – individualios įmonės savininkas) pats su savimi (šiuo atveju – kaip su individualios įmonės vadovu) sudaryti  darbo sutartį  ir atlikti kitus su tuo susijusius veiksmus (sutartį įforminti, užregistruoti ir pan.) teisės požiūriu objektyviai negali, o tokios tariamai sudarytos sutarties įforminimas, užregistravimas ir pan. jokių teisinių santykių bei teisinių pasekmių nesukuria.

Praktikoje šias nuostatas bandoma apeiti , kai  individualios įmonės savininkas paveda sudaryti darbo sutartį  tarpininkui (kokiam nors trečiajam asmeniui).  Kadangi atstovas visada veikia ne savo, bet atstovaujamojo (šiuo atveju fizinio asmens - savininko kaip darbdavio) vardu, todėl ir tokioje situacijoje teisinis rezultatas nesikeičia, nes  fizinis asmuo, įgaliojantis trečiąjį asmenį būti jo kaip tariamai vienos sutarties šalies atstovu, įgalioja šį atstovą sudaryti sutartį su tariamai kita sutarties šalimi, kai ta kita sutarties šalis yra tas pats fizinis asmuo, t.y.  individualios įmonės savininkas sudaro sutartį pats su savimi.

Dėl darbo stažo paaiškiname, kad socialinio pensijų draudimo stažas yra dviejų rūšių: 1) įgytas dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu; 2) įgytas dirbant savarankiškai.

Savarankišką stažą įgyja asmenys, kurie draudžiasi socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai gauti: a) asmenys, kurie vykdo individualią veiklą, turėdami verslo liudijimus; b) asmenys, apsidraudę savanoriškuoju valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai gauti.

Stažui, įgytam dirbant savarankiškai, taip pat prilyginami savarankiškai dirbančių individualių įmonių savininkų, tikrųjų ūkinių bendrijų narių, komanditinių ūkinių bendrijų tikrųjų narių, taip pat asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, ūkininkų ir jų partnerių draudimo valstybiniu socialinio pensijų draudimu laikotarpiai, kuriais šie asmenys iki 2009 m. sausio 1 d. privalomai draudžiasi valstybiniu socialiniu pensijų draudimu tik pagrindinei pensijos daliai gauti.

Į savarankišką stažą įskaitoma tiek mėnesių, už kiek yra įmokėta socialinio draudimo įmokų.

 

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos