Skaitytojas Jonas K. iš Šakių rajono: „Seniūnija atsiunčia apmokėjimui sąskaitas, kuriose įtraukiamos sumos už neatliktus darbus, todėl sąskaitas apmokėdamas tas sumas minusavau. Seniūnija padavė mane į teismą, kuris išdavė įsakymą dėl nesumokėtos sumos išieškojimo. Po kurio laiko antstolių kontora be jokio įspėjimo  areštavo banke mano sąskaitą, iš kurios nurašė teismo priteistą sumą ir dar kažkokias vykdymo išlaidas. Ar teisingai pasielgė antstolių kontora?“

Atsakymas. Iš tikrųjų dažnai priekaištaujama antstoliams, kad skolininkas nieko nežinojo apie savo prievolę, nes negavo antstolio laiško. Tai iš principo neteisingas priekaištas, nes teigimas nieko nežinojus apie skolą neatitinka objektyvios tikrovės, nes iki antstolio veiksmų dar buvo teisminis procesas. Mokėti už antstolio veiksmus tenka tik tada, kai nepasinaudojama galimybe atsiskaityti be antstolio įsikišimo ir jam tenka imtis priverstinio vykdymo veiksmų.

Be to įstatymas numato atvejus, kai antstolių įspėjimas apskritai nereikalingas, pvz. pagal LR Civilinio proceso kodekso (CPK) 661 straipsnį raginimas nesiunčiamas vykdant skubius sprendimus, išieškant alimentus vaiko išlaikymui, vykdant preliminarius teismo sprendimus, taip pat vykdant teismo įsakymus bei hipotekos teisėjo nutartis dėl skolininko turto realizavimo.
  
CPK neįpareigoja antstolių siųsti raginimų skolininkams ir tais atvejais, kai sprendimo vykdymo terminai yra nurodyti įstatymuose arba vykdomajame dokumente. Tačiau pagal Sprendimų vykdymo instrukciją antstoliai nuo 2005 metų vasario mėnesio 10 dienos privalo raštu pasiūlyti skolininkams per 5 dienas sumokėti administracines baudas, kurių dydis neviršija 200 litų. Įvykdžius šią sąlygą, išvengiama didesnių sprendimo vykdymo išlaidų.

Kai kada kyla neaiškumų, kodėl vykdant teismo sprendimus raginimai atsiskaityti geruoju siunčiami, o vykdant teismo įsakymus – nesiunčiami. Paaiškiname, kad teismo įsakymai priimami supaprastinto proceso tvarka. Tokiu teisiniu reguliavimu siekiama, kad greitesnius procesinius sprendimus būtų galima greičiau ir įgyvendinti. Kol skolininkui neįteiktas teismo įsakymo nuorašas, toks įsakymas negali būti vykdomas. Tačiau kartu su teismo įsakymo nuorašu skolininkui siunčiamas pranešimas, kuriame siūloma sumokėti kreditoriui priteistas sumas ne vėliau kaip per 20 dienų ir apie tai raštu pranešti teismui, o nesutinkant su kreditoriaus reikalavimais – raštu pareikšti prieštaravimus. Teismo pranešime skolininkas taip pat informuojamas, kad, neįvykdžius šių reikalavimų, teismo įsakymas įsiteisės ir kreditoriaus prašymu bus išduotas dokumentas priverstiniam išieškojimui vykdyti.

Laikoma, kad skolininkas sutinka su teismo įsakymu, jeigu nepareiškė prieštaravimų ir neginčijo savo prievolių teisme, bet nepasinaudojo galimybe atsiskaityti per 20 dienų, todėl nebėra reikalo dar kartą jam apie tai pranešti.
 
Papildomai paaiškiname, kad pagal  CPK 282 straipsnį skubiai vykdomi tokie sprendimai, nuo kurių priklauso silpnesnės ginčo šalies socialinių interesų apsauga. Skubus vykdymas pradedamas ir tada, kai delsimas gali padaryti išieškotojui didelę žalą arba žlugdyti patį teismo sprendimą, paversdamas jį neįvykdomą arba labai sunkiai įvykdomą. Tokiais atvejais ne tik nesiunčiamas joks įspėjimas apie priverstinį vykdymą, bet ir nelaukiama, kol teismo sprendimas ar nutartis įsiteisės. Skubiai vykdomi sprendimai dėl išlaikymo priteisimo vaikams, dėl darbo užmokesčio priteisimo, dėl iškeldintų iš gyvenamųjų patalpų asmenų įkeldinimo, nutartys dėl bankroto bylų iškėlimo. Skundai aukštesnės instancijos teismui šių sprendimų vykdymo nesustabdo. 

Pasitaiko atvejų, kai žmonės sąmoningai nepriima antstolių siunčiamų raginimų geruoju vykdyti teismų sprendimus. Pagal įstatymus atsisakymas priimti raginimą  laikomas jo įteikimu Jeigu skolininkas nepraneša antstoliui apie savo gyvenamąją vietą arba slapstosi, raginimas įvykdyti sprendimą paskelbiamas vietos laikraštyje ir yra laikoma, kad raginimas tokiu būdu įteiktas. Vėliau, pradėjus skolos išieškojimo procesą, skolininkui tenka atlyginti už viešą raginimo skelbimą bei kitus antstolio veiksmus, kurių teko imtis ieškant skolininko ar jo lėšų.

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos