Kristina A. K. iš K.Naumiesčio, Romas S. iš Šakių: „Gyvenime pasitaiko atvejų, kai pažįstami, draugai ar giminės prašo paskolinti pinigų. Skolindamiesi visada pasižada skolą gražinti, pasirašo ir duoda skolos raštelius. Tačiau esame girdėję, apie vekselius, kurie neva patikimesni. Kaip yra iš tikrųjų?“

Atsakymas. Vekselis yra vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui. Nesudėtinga surašymo tvarka ir forma vekseliai primena paprastus skolos raštelius, tačiau vekseliai turi didesnę teisinę galią ir yra daug veiksmingesni.

Skolinant pažįstamiems, draugams ar giminaičiams vietoj skolos raštelio naudingiau pasirašyti paprastąjį vekselį. Jeigu pinigai negrąžinami sutartu laiku, vekselis padeda išvengti bylinėjimosi procedūrų ir teismo išlaidų, o skolos raštelis viso labo yra tik pagrindas kreiptis į teismą.

Atkreiptinas dėmesys, kad skolos raštelis turi atitikti tam tikrus reikalavimus, kuriuos ne visi žino, pvz. skolos raštelyje turi būti nurodytos ne tik paskolos sąlygos, bet ir patvirtinta, kad paskolos davėjas sumokėjo paskolos gavėjui pinigus raštelio pasirašymo dieną.
 
Vekselį, kaip ir skolos raštelį, galima ranka surašyti ant paprasto popieriaus lapo – svarbiausia, kad jame būtų visi septyni rekvizitai, kuriuos įtvirtina Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo 77 straipsnis, tai: a) žodžiai “paprastasis vekselis”; b) besąlyginis įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą; c) mokėjimo terminas; d) mokėjimo vieta; e) asmens pavardė, kuriam turi būti sumokėta; f) vekselio išrašymo vieta ir data; g) paprastąjį vekselį išrašiusio asmens (vekselio davėjo) parašas.

Šios išvardintos sąlygos yera labai svarbios, nes  trūkstant kurio nors rekvizito notaras neišduos vykdomojo įrašo skolai išieškoti. Vekselyje nereikėtų rašyti nebūtinų rekvizitų, pvz. asmens kodų, nes rašant daug skaičių  neretai padaroma klaidų.

Tuo atveju, jei vekselyje žodžiais ir skaitmenimis įrašyta pinigų suma nesutampa, pagal įstatymą galioja žodžiais įrašyta suma. Kai vekselyje pinigų suma įrašyta žodžiais arba skaitmenimis daugiau nei kartą ir šios sumos skiriasi, galioja mažiausia suma.

Turint vekselį, nebereikia kreiptis į teismą, kad skola būtų išieškoma priverstine tvarka, nes tai neginčytinas skolos dokumentas. Suėjus mokėjimo terminui, kreditorius per keletą dienų turi išsiųsti vekselio davėjui pranešimą, kad jis privalo sumokėti skolą. Jeigu ir po to neatsiskaitoma, ilgai nedelsiant reikėtų kreiptis į notarą, kuris išduoda vykdomąjį įrašą skolai išieškoti. Tokį dokumentą pateikus antstoliui, pradedamas priverstinis skolos išieškojimas.

Vis dėlto, skolinant dideles pinigų sumas patartina naudotis ne vekseliu, o sudaryti oficialią notarinę pinigų paskolos sutartį, kurioje būtų numatytas paskolos sugrąžinimo užtikrinimas turto įkeitimu.

 

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos