akcija2024 568px

Rugpjūčio 4 d. Kaune vyko išplėstinis Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Šakių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Rimantas Valiukas. Pasak jo, ūkininkų dalyvavo negausiai, nes šiuo metu žemdirbiams svarbiausias darbas – javapjūtė.

LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis kalbėjo, kad pieno ūkių situaciją ypač blogina prastas javų derlius, nes daugumai ūkininkų augalininkystė šiek tiek kompensuodavo pieno ūkio nuostolius. Jis situaciją pieno rinkoje apibūdino kaip ypač blogą: birželio pieno kainų vidurkis – 16,8 ct už litrą, bazinis – 14,4 ct, pieno gamyba krito 5,2 proc., iki liepos iš gamybos pasitraukė apie 8 tūkst. smulkių ūkių, neliko 16 tūkst. karvių.
 
Šiemet pienininkams padalyta 18 mln. eurų nacionalinė parama, Europos Komisija pažadėjo 13,3 mln. eurų ir dar tiek pat turi skirti valstybė. Ligi šiol kaina už pieną Lietuvos ūkininkams mokama mažiausia visoje ES, išmoka už hektarą – taip pat.
„Tai kaip mums gyventi? Kaip investuoti? Padėtis labai bloga. Jeigu karves ir melšime, tai užsidarysime dėl technikos, kurios neturėsime iš ko atnaujinti“, – kalbėjo LPGA tarybos pirmininkas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas teigė, kad neseniai kalbėjęs su kai kuriais perdirbėjais, kurie minėjo, kad iki kitų metų pieno kaina gali padidėti 4 ar net 5 centus. Jo nuomone, tam įtakos gali turėti ne pasikeitusi pieno rinkų situacija, o pokyčiai pieno gamybos sektoriuje – pieno gamyba mažėja, be to, jau dirba „Pienas LT“ gamykla, o kai ji pradės dirbti visu pajėgumu, gali atsirasti žaliavos stygius.

Pieno gamintojai dar vasario LPGA rezoliucijoje reikalavo 25 eurų išmokų už toną kvotinio pieno, o išmokėta po 15 eurų. Pasak posėdyje dalyvavusios žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, šiuo metu neįmanoma to įvykdyti, nes yra patvirtintas reglamentas: „Čia nėra taip, kad nuėjai, susitarei ir tau pakeitė. Reglamentas keičiamas kas kelerius metus“, – aiškino V. Baltraitienė.

Ji dar kartą akcentavo, kad mažieji ūkiai turi patys perdirbti pieną arba kooperuotis.

LPGA tarybos posėdyje buvo priimta dar viena rezoliucija su reikalavimais Vyriausybei ir atsakingoms valdžios institucijoms, kad būtų palengvinta krizės našta pieno ūkiams. Vienas iš reikalavimų – už 2016 m. kompensuoti 80 mln. eurų nuostolius, kuriuos pieno gamintojai patyrė dėl nuo jų nepriklausomų politinių sprendimų.

Dalyvavęs posėdyje, diskutavęs su kitų rajono žemdirbiais, išklausęs valdžios požiūrį Rimantas Valiukas sakė, kad pieno krizė gilėja, jis įsitikinęs, kad nevaldomi yra pieno perdirbėjai ir prekybininkai, kurie ne vieną rajono žemdirbį išstūmė iš pieno gamybos. Jis mano, kad reikia kalbėtis ir kalbėtis su pieno perdirbėjais. Pasak R. Valiuko, artimiausiu metu ministrė žadėjo susitikti su stambiaisiais perdirbėjais, kad, pieno gamintojams gavus 26 mln. eurų paramą, šį kartą perdirbėjai nesumažintų pieno supirkimo kainos.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos