baneris leidinys

bacevicius
VĮ Valstybinių miškų urėdijos Šakių regioninio padalinio vadovas Gintaras Bacevičius sako, kad nors rajono padalinys yra mažas tiek pagal gamybos apimtis, tiek pagal plotą, tačiau praėję metai pagal pasiektus rodiklius miškininkams buvo geri. D. Pavalkio nuotr.

Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Surėmus pečius Valstybinių miškų urėdijos Šakių regioninio padalinio darbuotojams ir specialistams, praėję metai užbaigti itin sėkmingai – padalinys įvertintas kaip vienas iš geriausių, įvykdžiusių savo užsibrėžtus tikslus. Tačiau prognozuojama, kad dėl smukusios medienos kainos šiais metais miškininkams teks kai kur pataupyti.
 
„Palyginus su kitais padaliniais, esame mažiausi ir pagal teritoriją, ir pagal gamybos apimtis, tačiau pernai pagal daugelį rodiklių buvome vieni pirmųjų“, – sako VĮ Valstybinių miškų urėdijos Šakių regioninio padalinio vadovas Gintaras Bacevičius.
Šakių padalinys tarp geriausiųjų buvo pagal gautas pajamas už vieną kubinį metrą medienos. Taip pat pirmavo pagal medienos ruošos uždavinių įvykdymą bei miško atkūrimo darbus, kai užsibrėžti tikslai buvo įgyvendinti visu 100 procentų.

„Nors 2020 m. prognozuojami sunkesni dėl atpigusios produkcijos, bet turint tokią komandą, manau, skausmingi jie nebus“, – tikisi padalinio vadovas.

Sunkesni laikai miškininkus užklupo dėl to, jog pernai pradėjo smukti medienos kaina – jeigu praeitais metais vidutinė apvalios medienos kaina už kub. m buvo 54 eurai, tai šįmet prognozuojama tik 36 eurai. Atpigo ne tik apvali mediena, bet atskiri asortimentai, kur kainos kritimas atskiroms rūšims buvo nuo 1 iki 60 procentų.

Anot padalinio vadovo, medienos kaina priklauso nuo dviejų veiksnių: ekonominio, t.y. viso to, kas vyksta pasaulinėje rinkoje, ir ekosistemos nukrypimų, tokių kaip dabar kaimyninių šalių spygliuočių miškuose vykstantis vabalų suaktyvėjimas (tai turi įtakos visuotinai paplitusiam miškų kirtimui ir medienos pigimui).

„Baltarusijoje, Vokietijoje, šiek tiek ir Lenkijoje bei kitose Europos Sąjungos šalyse siaučia vabalai žievėgraužiai, kurie masiškai naikina pušų ir eglių miškus. Medžius stengiamasi nukirsti, kol jie dar nenudžiūvo, kad būtų reali nauda iš to medžio, todėl prigaminta daugiau medienos negu buvo paklausos, o kaimyninės šalys daug įtakoja ir mūsų rinką“, – susidariusią situaciją aiškina G. Bacevičius.

Žievėgraužis tipografas – vienas pavojingiausių miško medžių kenkėjų ir yra nusitaikę į spygliuočių mišką, jį sunaikina. Vienintelis būdas kovoti su šiais kenkėjais – nedelsiant kirsti šviežiai užpultus medžius.

Pasak G. Bacevičiaus, gyventojams kritusi kaina yra geras dalykas, nes krenta ir malkinės medienos kaina, ir kuro, kuriuo kūrenamos katilinės, tačiau miškininkams dėl to artimiausiu metu reikės susiveržti diržus arba didinti miškų kirtimą... Pastarosios minties padalinio vadovas net nesvarsto – priešingai, šįmet žadama iškirsti mažiau miškų negu pernai. Jeigu pernai buvo iškirsta 130 tūkst. kub.m, tai šiais metais žadama iškirsti tik 120 tūkst. kub. m medienos.

„Atsižvelgiame į visuomenės lūkesčius – mažinti kirtimus, mažinti plynus kirtimus, tausoti medieną, taip pat laikytis mokslininkų nustatyto medienos kirtimų dydžio, kurio dar toli gražu neviršijame“, – sako padalinio vadovas.

Miškininkams svarbu ne tik kirtimai, bet ir miškų atsodinimas – paprastai iškirstą mišką privaloma atsodinti per trejus metus nuo jo iškirtimo, tačiau realiai Šakių rajone jis būna atsodinamas per porą metų, be to, dar stengiamasi ir įveisti naujo miško – ten, kur jo nebuvo, o tai paprastai būna 2–3 ha per metus.

Kadangi šiais metais sumažės pajamų, tad ir Šakių padaliniui teks taupyti, o taupyti žadama ten, kur darbus galima atidėti, bet miškui žalos nebūtų padaryta. Pirmiausia žadama taupyti kelių remonto darbams, retinimo kirtimams ir panašiems darbams, kuriuos galima atlikti ir po poros metų. Kelius prižiūrėti miškininkai žada ir toliau, tačiau susilaikys nuo investicijų į jų remontus. Pasak G. Bacevičiaus, nebus atidedami tie kapitaliniai remontai, kuriems lėšas skiria kiti šaltiniai. Šiais metais už 150 tūkst. eurų žadama daryti kapitalinį remontą Plokščių girininkijoje, kur bus sutvarkyta 1,2 km kelio. Pinigus skiria Kelių direkcija. Dar 70 tūkst. eurų Šakių padaliniui žadama skirti iš Aplinkos ministerijos Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos. Už šias lėšas bus padaryta apie 10 km remonto darbų miškų keliuose.

Pernai Šakių regioninis padalinys sutvarkė 17 km kelių Klevinių bei Lekėčių girininkijose, kur buvo padarytas paprastasis remontas. Dar 15 km miško kelių remonto darbų buvo atlikta iš nuosavų lėšų. Plokščių girininkijoje už Europos Sąjungos lėšas buvo nutiesta 0,8 km naujo kelio.

Nuo 2019 m. Šakių regioninis padalinys vėl prekiauja nukirstu mišku, kai malkas gaminasi patys gyventojai. Tokiu būdu 2018 m. Šakių rajone iš viso mediena nebuvo pardavinėjama, o pernai vėl atnaujintas šis būdas ir gyventojams parduota 600 kub. m medienos. Šiais metais numatyta parduoti iki 2 tūkst. kub. metų.

Nepaisant ekonominių trukdžių, Šakių padalinys žada atsinaujinti savo techniką – užsimojęs įsigyti naują medvežę, kurios pirkimas jau dabar vykdomas, tiesa, galbūt ji padalinį pasieks tik kitais metais. Žadama atsikratyti senos, nereikalingos perteklinės technikos – senų traktorių, miškovežių ir kitų atliekamų dalykų. Be to, Valstybinių miškų urėdija žada nupirkti ir Šakių rajonui skirti penkis naujus automobilius, kurie atnaujintų seną automobilių parką. Taip pat žadama tvarkyti Šakių girininkijos pastatą, kuris prieš porą metų buvo suremontuotas iš vidaus, o dabar būtų investuojama į jo išorę. Dar viena investicija – medienos ruošos ir prekybos padalinyje keisti kietojo kuro katilą į dujinį. Dabar, anot padalinio vadovo, susidaro didžiulės sąnaudos, nes įmonei reikia išlaikyti penkis kūrikų etatus, o pakeitus į dujinį katilą, investicijos atsipirktų vos per porą metų. Žadama peržiūrėti ir optimizuoti rekreacinių objektų skaičių padalinyje iki 29 (šiuo metu yra prižiūrimi 38 rekreaciniai objektai). Įmonė žada daugiau investuoti ten, kur yra žmonių pamėgtos ir gausiai lankomos vietos – Novaraisčio ornitologinis draustinis, Lekėčių šaltinis, arčiau kelių esančios pavėsinės.

Apžvelgę praėjusius metus, miškininkai turi ir kuo pasidžiaugti – labiausiai juos džiugina, kad didėja žmonių sąmoningumas, mažiau šiukšlinama miškuose. Beje, Šakių padalinys priėmė sprendimą atsisakyti šiukšlinių miške, kad jų turinio po mišką neišnešiotų žvėrys ir paukščiai. Taip pat džiugina ir tai, kad pernai rajone kilo tik trys miškų gaisrai (išdegė 0,6 ha ploto), o ir vagysčių iš miškų šiais laikais yra mažiau, nors vieną kitą ilgapirštį girininkams pernai dar teko nutverti.

Kalbant apie padalinio darbuotojus, vadovas G. Bacevičius sako, kad jokių esminių pokyčių tikrai neplanuoja, nebent atsisakys perteklinių etatų, kaip ir pernai, kada iš aštuonių valytojų liko dirbti penkios. Specialistų mažinti neketinama. Šiuo metu Šakių padalinyje trūksta tik vieno specialisto, bet tai tik dėl to, jog eigulys išėjo dirbti į kitą padalinį, nes pakilo karjeros laiptais. Iš viso Šakių regioniniame padalinyje kartu su specialistais dirba 99 darbuotojai, iš kurių 43 specialistai. Dar 30–40 darbuotojų kasmet įdarbinama sezoniniams miško sodinimo ir priežiūros, sodmenų išauginimo ir priešgaisrinės apsaugos darbams.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos