baneris leidinys

kudirka javapjute
Sintautų krašto ūkininkas Egidijus Kudirka sako, kad javapjūtė beveik baigta. Šiemet džiugina ir didesnis javų derlius, tačiau grūdų supirkimo kainos gerokai žemesnės nei pernai. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Pastarosios dienos itin palankios doroti javų derlių. Kalbinti žemdirbiai sako – javapjūtė ritasi į pabaigą, o javai rajono laukuose užderėjo įvairiai: vieni žemdirbiai sako, kad derlius vidutinis, kiti džiūgauja, mat žieminių kviečių prikūlė ir dešimt tonų iš hektaro. Jau pradėta ir žieminių rapsų sėja.

Pirmiausiai kalbiname grūdų supirkėjus. „Linas Agro“ Pietų Lietuvos regiono vadovas Giedrius Bakas tvirtino, kad rajone jau baigtos doroti žieminės kultūros, nedaug likę nupjauti ir vasarinių javų.

„Galiu tvirtinti, kad šiųmetis derlius yra net labai geras. Žieminių rapsų derlius siekė 3–4 tonas iš hektaro, žieminių kviečių prikuliama nuo 7 iki net 9 tonų iš hektaro. Kas dėl kokybinių rodiklių, daugiausiai kviečių pristatyta antros klasės, 27 proc. – trečios klasės. Kviečių kokybė yra vidutinė. Pirmos ir ekstra klasės kviečių yra nedaug“, – informavo G. Bakas. Regiono vadovas atskleidžia, kad žieminių kviečių supirkimo kainos vyrauja nuo 230 iki 200 eurų, rapsų – 450–420 eurų už toną.

Vienuolika metų ūkinkaujantis, 140 ha žemės dirbantis Sintautų krašto ūkininkas Egidijus Kudirka daugiausiai laukus apsėjo žieminiais kviečiais (70 ha), rapsais (35 ha). Pasak trečiadienį kalbinto ūkininko, jau sudorotas beveik visas derlius, liko nukulti vos hektarą avižų. Trečiadienį E. Kudirka išvažiavo į laukus jau sėti žieminių rapsų, užsėjo 10 ha.

„Derlius šiemet didesnis, – atskleidžia pašnekovas. – Savo ūkyje kviečių prikūliau ir daugiau nei 9 tonas iš hektaro. Tiesa, dominuoja daugiausiai antros klasės kviečiai. Grūdų kokybė prastesnė, nes kai brendo, trūko saulėtų dienų. Rajone kai kurie žemdirbiai žieminių kviečių prikūlė ir apie dešimt tonų.“

Pasak E. Kudirkos, palyginus su pernai metais, javų supirkimo kainos krito.

„Tačiau didesnis šiųmetis javų derlius kompensuoja supirkimo kainų kritimą. Tad pajamos iš hektaro gaunasi panašios kaip pernai, kai buvo aukštos grūdų supirkimo kainos“, – tikina E. Kudirka.

Koks byra šiųmetis derlius, teiraujamės Šakių seniūnijos ūkininkoVidmanto Martinaičio, kuris sako, kad derlius jau nuimtas, belikę pupos laukuose. Girėniškis daugiausiai augina žieminių kviečių (180 ha), rapsų (70 ha). Pašnekovas atskleidžia, kad visgi šiemet dėl šalnų buvo prastesnis rapsų derlingumas – 3 t/ha, žieminių kviečių – 7,6–7,8 t/ha.

„Žiūrint į kaimyninius rajonus, ačiū Dievui, pas mus nei krušų, nei škvalų nebuvo. Galima sakyti, kad šiųmetis derlius neblogas. Trečiadienį pradedam sėti rapsus“, – darbų rūpesčiais dalinasi V. Martinaitis.

Kitame rajono kampelyje, Kudirkos Naumiesčio krašto laukuose, kaip ir kiti žemdirbiai, šiomis saulėtomis dienomis pluša Edmundas Račkauskas, daugiausiai auginantis žieminių kviečių (180 ha) ir rapsų (80 ha).

„Žieminių kviečių derlingumas ir kokybė nebloga – antra klasė, derlingumas apie devynios tonos iš hektaro. Tačiau rapsų derlingumas žemas. Pusė rapsų rudenį išvis nesudygo, dalį laukų atsėjom. Vasarinių rapsų pjūties dar nepradėjom. Iš vasarinių kultūrų gero derliaus nesitikiu, sausra padarė savo“, – apie ūkio darbus pasakoja E. Račkauskas.

Pašnekovas neslepia apmaudo dėl kritusių javų supirkimo kainų.

„Už žieminius rapsus dvigubai nukritęs, už kviečius ir toliau sėkmingai krinta. Šią sekundę 210 eurų už toną, kai pernai maždaug buvo 330 eurų“, – tokiomis mintimis dalijosi naumiestietis.

Teigiamai javapjūtės rezultatus vertina ir žemės ūkio bendrovių (ŽŪB) agronomai. Griškabūdžio ŽŪB agronomas Viktoras Šnipas teigė, kad javapjūtė eina į pabaigą. Bendrovė daugiausiai sėjo žieminių kviečių – apie 500 hektarų. Trečiadienį buvo pabaigti doroti vasariniai kviečiai, liks nukulti pupas bei vasarinius rapsus. Bendrovės agronomas šiųmetį derlių apibūdina kaip vidutinį. Trečiadienį bendrovės technika išriedėjo sėti rapsų.

Tuo tarpu Lukšių ŽŪB žieminius rapsus sėti pradėjo dar rugpjūčio 11 d., sėją jau įpusėjo. Ar patenkinti derliumi, teiraujamės ūkio agronomo Jono Bako. Jo tvirtinimu, trečiadienio rytą likę nukulti tik 300 ha vasarinių salyklinių miežių (sėjo 470 ha), o žieminės kultūros jau nupjautos. Iš jų daugiausiai buvo žieminių kviečių ( 1114 ha), rapsų (541 ha). Pupos (137 ha) bus kuliamos rugsėjį.

„Derlius šiemet labai neblogas, didesnis nei pernai tiek žieminių kviečių, tiek rapsų. Žieminių kviečių derlingumas per devynias tonas, rapsų – per 4,5. Pataikėm su kviečiais į antrą klasę, tad kokybė prastesnė nei pernai. Vasarinių salyklinių miežių prikūlėm apie 7 tonas“, – derliaus rezultatus vardijo lukšietis.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos