akcija2024 568px

jucaitis2
Nors bulvių skutimo ceche automatizuota įranga, tačiau reikia ir darbo rankų. Daugiausiai dirba moterys, kurių pagrindinis darbas – pašalinti iš bulvių akutes. (L. Poškevičiūtės nuotr.)


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kol bulvių augintojai dėl itin šiltų orų dar neskuba doroti derliaus, apie iššūkius bei norimus pokyčius kalbiname bulvių skutimo cechą Sintautuose įkūrusį ūkininką Vytautą Jucaitį. Jau dešimtmetį sintautiškis pardavinėja savo užaugintas bulves, jau paruoštas maisto gamybai.
 
Žvelgiant statistiškai, šalyje mažėja bulvių plotai. Jei prieš penkerius metus bulvės buvo auginamos 12 387 ha plote, tai pernai bulvėmis užsodinta tik 9 620 ha, šiemet – 9 842 ha.

Tiesa, mūsų rajone bulvės – antroji lietuvių duona – nesitraukia iš laukų. Šiemet Šakių rajono savivaldybės ūkiuose buvo užsodinta 1 147 ha, o pernai 1 168 ha. Palyginimui – prieš penkerius metus buvo deklaruota tik 935 ha bulvių laukų, daugiausiai 2022 m. – 1 233 ha.

Sintautiškis ūkininkas V. Jucaitis bulvėmis šiemet užsodino apie 30 ha (iš viso dirbamos žemės plotai užima apie 200 ha). Pasak pašnekovo, bulvių skutimo cechas ūkyje buvo įrengtas 2014 m., o bulvininkystės patirtį perėmė iš tėvų. Pasak pašnekovo, cechą įsirengė be jokių Europos Sąjungos ir valstybės paramų.

„Tik iš savo lėšų. Šiemet dukra teikė paraišką gauti paramą jaunojo ūkininko įsikūrimui, surinkom 55 atrankos balus, tačiau nepraėjom, nes pirmumo balus gavo ūkininkai kitose šalies vietose su nenašiom žemėm. Nors ministerija tvirtina, kad remia mažus ir smulkius ūkius, tačiau anaiptol, paramos, deja, neduoda, – įsitikinęs pašnekovas. – Tuomet kaip tam jaunam žmogui įsikurti tame kaime?“

Taigi beveik prieš dvidešimtmetį V. Jucaitis buvusiose senose kolūkio dirbtuvėse pradėjo įrenginėti bulvių skutimo cechą, sako, kad po truputį lipdė, atsivežė iš Danijos bulvių skutimo įrangą.

„Tiesiog auginom bulves, o norėjosi ne vien jas užauginti ir parduoti. Į šį verslą atėjom ir pradėjom skusti nuo visai mažo kiekio. Su nedidele bulvių skutimo mašina. Po truputį augom, plėtėmės“, – sako ūkininkas ir priduria, kad šiandien šalyje yra ir nemenka šio verslo konkurencija.

Ūkyje darbai automatizuoti, tačiau žmogaus rankų prireikia – šiuo metu bulvių skutimo ceche dirba 10 darbuotojų, daugiausiai moterys. Pašnekovas neslepia, šiųmetės sąlygos bulvėms buvo sudėtingos. Daugiausiai ūkininkas augina `Laura`veislės bulves, ypač tinkančias perdirbimui, skrudinimui.

V. Jucaitis bulves užaugina pats, jas iš laukų veža į cechą, dalį sandėliuoja, dalis bulvių iškart plaunamos, skutamos, fasuojamos. Iš ūkio jau nuskustas bulves parduoda perdirbimui – bulvių kubelių gaminimui, virimui bei kitų bulvinių patiekalų gamybai. Per dieną ūkyje apdorojama ir maisto gamybai paruošiama apie 3–3,5 t bulvių.

Pasak pašnekovo, darbas ceche praktiškai nenutrūksta ištisus metus, anksčiau, kai buvo didelis skustų bulvių poreikis, žmonės dirbdavo net dviem pamainomis.

Ūkininkas pasakojo, kad nori bulvių skutimo cechą plėsti – įsigyti šaldymo, vėsinimo, sandėliavimo įrangą, kad būtų galima ištisus metus rinkai tiekti kokybišką produkciją. Be abejo, įsigyti ir modernesnę bulvių skutimo liniją.

„Kai šiemet tokie karščiai, kaip tas bulves laikyti be šaldytuvo? Kol kas neturim ir bulvių laistymo įrangos, nuo laistymo labai priklauso ir derliaus kokybė. Manau, šiandien be europinių paramų jau neišsiversi“, – svarsto V. Jucaitis ir sako, kad ūkyje daug sunaudojama tiek elektros, tiek vandens.

V. Jucaitis turi ambicijų ateityje visą ūkyje užaugintą bulvių derlių perdirbti vietoje.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos