baneris leidinys

kupstaitisSiekiant padidinti visuomenės susirūpinimą tvariu miškininkavimu, darnia miškų plėtra ir miškų išsaugojimu, Jungtinių Tautų generalinė asamblėja 2011-uosius metus paskelbė Tarptautiniais miškų metais. Pagrindinė tema – „miškai žmonėms“. Jungtinės Tautos pažymi, kad tvarus miškininkavimas gali prisidėti prie darnaus mūsų planetos vystymosi, skurdo mažinimo. Apie tai, kokia padėtis rajono miškuose, papasakojo VĮ „Šakių miškų urėdija“ urėdo pavaduotojas Romas Kupstaitis.

Nuotr. VĮ „Šakių miškų urėdija“ urėdo pavaduotojas R. Kupstaitis tikino, kad šiandien Lietuvoje miškų ūkis klesti.

Urėdija dirba pelningai

VĮ „Šakių miškų urėdija“ pelningai užbaigia jau keletą pastarųjų metų. Pavyzdžiui, 2007 metais buvo pasiektas 1345413 lt., 2008 - 15643 lt., pakankamai sunkiais 2009 - 54014 lt. ir 2010 metais - 723567 lt. įmonės pelnas. Urėdija ne vienerius metus baigia sumokėdama visus valstybei priklausančius mokesčius, 86,1% įvykdydama privalomuosius miško atkūrimo, apsaugos ir tvarkymo darbus vietoj planuotų 83,7 %., taip pat įvykdydama visus jai keltus steigėjo, bei visuomenės reikalavimus ir negaudama nei cento iš valstybės biudžeto. Pasak VĮ „Šakių miškų urėdija“ urėdo pavaduotojo Romo Kupstaičio, urėdija sėkmingai vykdė ir vykdo Lietuvos Vyriausybės nustatytus Lietuvos miškingumo didinimo programos bei Lietuvos ąžuolynų atkūrimo programos keliamus uždavinius. Kasmet įveisia po 20 ha naujų bei atkuria, įveisia, išugdo ir paverčia ąžuolynais po 36,1 ha miškų.
 
Sėkmingai pradėti ir 2011 - Tarptautiniai miškų metai. Kaip teigė R. Kupstaitis, pakankamai sudėtingos prasidėjusios žiemos sąlygos kažkiek sulėtino gamybos tempus. Juos privaloma išvystyti dar ir dėlto, kad 2011 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustatė vietoj dabar mokamų  10 % mokesčių nuo žaliavinės medienos ir nenukirsto miško pardavimo pajamų (977305 lt. per metus) dar ir papildomus 5 %  mokesčių nuo minėtų pajamų į valstybės biudžetą. Žinoma, šie papildomi mokesčiai atsilieps ateities investicijoms, miškų urėdijos kelių, kurių VĮ Šakių miškų urėdija turi apie 1000 km, kuriais pastoviai naudojasi tiek privačių miškų savininkai, tiek visa visuomenė, priežiūros darbams, taip pat tiltų, melioracijos įrenginių, rekreacinių objektų statybai, privačių miškų savininkų mokymui ir konsultavimui. Vien per šių metų sausio mėnesį sniego valymui nuo kelių, kvartalinių linijų valymo gelbstint žvėrelius nuo baltojo bado, urėdija  išleis apie 50000 lt. Tai pinigai, kuriuos VĮ „Šakių miškų urėdija“ turi užsidirbti pati racionaliai naudodama jai patikėtą valstybės turtą - mišką.

Brandūs miškai išliks?

Valstybė turėtų pasirinkti, ar gyventi mūsų vaikų ateities sąskaita. Jau dabar dalis vyresniosios kartos miškininkų garsiai kalba, kad iškirsime brandžius miškus ir ateinančioms kartoms jų nebelis. Pasak R. Kupstaičio, VĮ „Šakių miškų urėdija“ miškininkai drąsiai teigia, kad to tikrai nebus, nes dar vis kertame peraugusius brandžius lapuočių medynus. Mat pagal Valstybinio miškotvarkos instituto skaičiavimus, brandūs miškai naudojami griežtai prisilaikant tolygaus miško naudojimo principo. „Žinoma, jeigu valstybė beatodairiškai kels mokesčius nuo pajamų, o miškų ūkis, kaip ūkio šaka, turės dirbti pelningai, galime artėti netolygaus miško naudojimo pagal amžiaus klases link. Visuomenė, o tuo pačiu ir Vyriausybė, manau, supranta, kad miško teikiama ekonominė nauda yra daug kartų mažesnė už ekologinę, gamtosauginę ir socialinę. Miškininkų didžiausia pasiekta vertybė ta, kad visi valstybiniai miškai per patį trumpiausią laiką iškirtus biržes visiškai atkuriami (100%). Didinti mokesčius be neigiamų pasekmių miškui, manau, neįmanoma“,- teigė R. Kupstaitis.

VĮ „Šakių miškų urėdija“ miškininkai visada stengėsi ūkininkauti taip, kad ateinančios kartos rastų daugiau ir geresnių miškų. VĮ „Šakių miškų urėdija“ 25755 ha valstybinių miškų teritorijoje yra dešimtys kaimų, šimtai vienkiemių ir nuo to, pasak R. Kupstaičio, kaip miškininkai ūkininkaus, priklauso juose gyvenančių žmonių gerovė.

Miškų ūkis klesti

2010 metais ir anksčiau daugelis reformatorių taikėsi išardyti šį, visai visuomenei darniai dirbantį, sukurtą miškų valdymo modelį. „Šiandien valstybinis miškų ūkis Lietuvoje klesti ir miškininkai gyvena neblogai. Jeigu visose ūkio srityse būtų tokia tvarka, Lietuvoje gyventume ne blogiau nei Švedijoje“,- pastebi R. Kupstaitis. Deja, reformatoriai neapsisprendžia, kaip sužlugdyti darniai veikiantį mechanizmą. Lietuvos laisvosios rinkos institutas siūlo privatizuoti valstybinius miškus, Ūkio ministerija norėtų pertvarkyti miškų urėdijas į akcines bendroves, Vyriausybė nori gauti į valstybės biudžetą papildomus šimtus milijonų pajamų, tik ar tai šiandien būtina. VĮ „Šakių miškų urėdija“ evoliucijos, o ne revoliucijos keliu per pastaruosius keletą metų valdydama, tą patį 25755 ha valstybinių miškų  ir dar apie 12000 ha prižiūrėdama privatizacijai skirtų valstybinių miškų ir privačių miškų plotą, nuo 12 girininkijų sumažėjo iki 9 girininkijų, nuo dirbusių anksčiau daugiau nei 60 iki 44 miškininkų, nors deleguojamų urėdijoms valstybės funkcijų miškininkams tik daugėja. VĮ „Šakių miškų urėdija“ miškininkai mano, kad kiek miškininkus reformatoriai „bereformuotų“, jų indėlis į Lietuvos valstybės aruodą yra pakankamai svarus ir griauti sėkmingai veikiančios sistemos, ypač 2011 - Tarptautiniais miškų metais, tikrai neverta ir jokios čia miškininkų bendruomenės atrofijos tikrai nėra.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos