Žemdirbiai už savo gyvenimą kovos protesto akcijomis

Darius MIKELIONIS

Kovo 31-ąją šalies, tarp jų ir Šakių rajono, žemdirbiai organizuoja mitingą Vilniuje. Pasak Žemės ūkio rūmų atstovo Šakiuose R.Valiuko, žemdirbiai taip ir nesulaukė iš Vyriausybės jokių teigiamų žingsnių žemdirbių situacijai gerinti. Tačiau tuo pačiu pasiryžę mitinguoti žemdirbiai baiminasi, kad naujoji mitingų organizavimo tvarka neleis jiems savo valios išreikšti taip, kaip nori. Neatmetama galimybė, kad mitingai vyks visoje Lietuvoje tuo pačiu metu.

Praėjusią savaitę šalies žiniasklaida išplatino tokį pranešimą: pieno perdirbėjai kalba apie ateinančius gerus laikus – šiemet planuojamas pelnas. Neoficialiai skaičiuojama, kad visas pieno perdirbimo sektorius pernai patyrė apie 50 mln. litų nuostolių. Pasak Vilkyškių pieninės vadovo Gintaro Bertašiaus, jo atstovaujamos įmonės nuostolius pernai lėmė didelės pieno žaliavos kainos, o kainoms kritus, produkciją teko pardavinėti pigiau nei savikaina.
Deja, tačiau tokie vienos iš pieno perdirbimo įmonių atstovo teiginiai visiškai prieštarauja pieno gamintojams – žemdirbiams. Kovo 6-ąją, susirinkę į tradicinį kasmėnesinį Šakių rajono žemdirbių pasitarimą, kelios dešimtys rajono žemdirbių pritarė šalies žemdirbių organizacijų planams kovo 31-ąją rengti protesto akciją Vilniuje.
Pasak susitikime kalbėjusio rajono mero Juozo Bertašiaus, šiandien situacija prasta tiek pieno, tiek augalininkystės, tiek mėsos gamybos sektoriuose. “Grūdų supirkimo kainos, kaip manėme rudenį, ne kilo, o net ir krito; pieno litras dabar jau kainuoja žemiau savikainos, kai kuriuose rajonuose jo net nesuperka; mūsiškę mėsą jau baigia nukonkuruoti atvežta iš Lenkijos pigesnė mėsa. Ne ką geresnės ir ateities prognozės”,- kalbėjo rajono žemdirbiams meras.
Jam antrino ir Žemės ūkio rūmų atstovas Šakiuose Rimantas Valiukas: iš patikimų šaltinių jis esą sužinojęs, jog stambieji grūdų supirkėjai net nekalba apie didesnes nei kad yra dabar būsimo derliaus grūdų supirkimo kainas; trąšų pardavėjai ne tik kad nemažina kainų, bet ir ketina neduoti savos produkcijos žemdirbiams kreditan. O bankai “užlenkę” tokias palūkanas, kad žemdirbiai net nesvajoja pasinaudoti jų paslaugomis.
Visa tai, anot R.Valiuko, verčia imtis ryžtingų veiksmų. Tuo labiau, kad Vyriausybė, nors ir buvo žadėjusi, neįgyvendino nė vieno iš žemdirbių reikalavimų, kuriuos jie surašė į rezoliuciją vasario mėnesį vykusio Lietuvos pienininkų suvažiavimo Jonavoje metu. Pasak R.Valiuko, jokie visų lygių žemdirbiškų organizacijų atstovų bandymai ką nors pakeisti žemdirbių naudai nedavė rezultatų. Po suvažiavimo Jonavoje Vyriausybei buvo duotas 10 dienų terminas reaguoti į rezoliucijoje išdėstytus reikalavimus. Praėjo mėnuo, ir jokios Vyriausybės reakcijos.
Pasak R.Valiuko, dar neaišku, kokiu principu vyks planuojami mitingai ar protesto akcijos. Jo teigimu, žemdirbių veiksmus suskubo sumenkinti ir Vyriausybė bei Seimas – priimta tvarka, kuri mitinguoti prie svarbiausių valstybinių institucijų leidžia ne didesniam nei 300 žmonių būriui ir tik tam tikru atstumu nuo pastatų. Neatmetama galimybė, kad mitingai ar streikai kovo 31-ąją gali apimti ne tik Vilnių, bet ir visą Lietuvą, laikantis tų 300  mitinguotojų “kvotos” nurodymų. Dar kovo 12-ąją mažiausiai vienas autobusas šalies žemdirbių ketina išvykti į Čekijos sostinę Prahą. Ten planuojamas naujų ES bloko narių, daugiausia buvusio Rytų bloko valstybių, žemdirbių protesto mitingas prieš ES vadovybė, kad ši nelauktų 2013 metų ir jau nuo kitų metų suvienodintų išmokas žemdirbiams. Dabar jos tarp buvusio Rytų bloko valstybių ir ES senbuvių skiriasi ne vieną kartą.
Žemdirbiai neatmeta ir tokios galimybės, kad savo protestus Lietuvoje jie planuos kartu su ketinančiais protestuoti Vidaus reikalų ministerijos pavaldumo įstaigų pareigūnais. Šiuo metu, anot R.Valiuko, dar tik ruošiama būsimų protesto akcijų strategija. Artimiausiu metu turėtų paaiškėti, kur, kada ir kaip vyks protesto akcijos.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Miškasodis: kiek tai prasminga ir reikalinga?

klausimelis 04 23Rimas iš Gelgaudiškio:

Nemažai esu medžių per gyvenimą pasodinęs, nors ne miškininkystėje dirbu. Esu gelgaudiškietis, todėl rūpi Gelgaudiškio miško likimas. Mačiau, kaip žūsta miškas. Bet toks gyvenimas. Mums gal ir atrodė, kad reikėjo anksčiau sergančius medžius pjauti. Faktas, kad yra išnykę didžiuliai miško plotai, bet tam yra specialistai. Nuomonės gelgaudiškiečių išsiskyrė: vieni šaukia, kodėl mišką išpjovė, bet jau miškas buvo miręs. 

klausimelis 04 23 2

Danutė iš Gelgaudiškio:

Džiaugiuosi, kad vyko miškasodžio akcija. Nesu anksčiau dalyvavusi ir medžių ne itin daug pasodinusi. Dėl miškų kirtimo išties daug nuomonių, yra prieštaraujančių plyniems miško kirtimams. Manau, jeigu jau medžius kokios kirvarpos graužia, būtina šalinti, bet po to reikia ir atsodinti. Dalyvavau, nes man rūpi, kad vaikai ir proanūkiai turėtų kur žemuogių ar grybų pasirinkti, augtų kuo sveikesnėje aplinkoje.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.