baneris leidinys

bulves3Giedrė PLEČKAITYTĖ

Itin lietingas rugpjūtis nerimą kelia ne tik grūdinių kultūrų, bet ir daržovių augintojams. Dėl praėjusią savaitę, o ypač šeštadienį, gausiai iškritusio lietaus šalies daržovių augintojų derlius, nesulaukęs brandos, pradėjo pūti tiesiog lysvėse.

Nuotr. Savo reikmėms bulves bei kitas daržoves auginantys rajono gyventojai derliaus nuėmimo darbus pradėjo dar rugpjūčio pradžioje.

Panašu, jog šiemet derlius iš daržų bus pradėtas imti kur kas anksčiau nei kitais metais. Dar rugpjūčio pradžioje žmonės, auginantys bulves bei kitas daržoves savo reikmėms, kalbėjo apie derliaus nuėmimą. Susirūpinusieji derliaus likimu sakė, jog neverta daržuose palikti supūti nors dar ir nesubrendusių bulvių. Po praėjusią savaitę itin gausiai iškritusio lietaus ir sunkiai džiūstančių tarplysvių sunerimo ir stambieji daržovių augintojai.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos narys, Šakių seniūnijos Striūpų kaimo ūkininkas Alvydas Drevininkaitis sakė, kad šiuo metu jo bulvių laukuose vietomis yra jau visai nekasamų bulvių. „Kur buvo įmanoma, ten nuleidome vandenį, bet vietomis apskritai nėra kur jam nubėgti“,- sakė ūkininkas. Ilgametę patirtį daržininkystėje turintis ūkininkas kalbėjo, kad per ilgą jo darbinę praktiką šiemet laukai taip skęsta pirmą kartą. „Pernai, pas kai kuriuos ūkininkus irgi buvo nugėrę bulvių, bet pas mane nieko nenugėrė. Apskritai, kad taip pastoviai lytų, dar nėra buvę“,- teigė A. Drevininkaitis. Tačiau nepaisant gamtos išdaigų ūkininkas pasidžiaugė gana gerai užderėjusiomis bulvėmis. „Mes kasame ankstyvesnes bulves, tai derlius tikrai neprastas. Bulvės tikrai gražios“,- sakė ūkininkas. Be to, ūkininkas pridūrė, jog nuo drėgmės pertekliaus kenčia burokėliai ir morkos. „Nėra dar taip buvę, kad taip daug nugertų. Lauko vagų galai apsemti. Morkoms jau viskas, galiukai jų nupuvę“.
 
Griškabūdžio krašte bulves auginantis ūkininkas Algis Sarpalius taip pat nesidžiaugia vyraujančiai orais. Dėl didelių lietų šiuo metu neįmanoma įvažiuoti ir į jo laukus. „Turiu didelį užsakymą, bet neįmanoma įvažiuoti į laukus“, - sakė ūkininkas. Tačiau ir jis patikino, jog iki šių liūčių bulvių derlius buvo labai geras, tačiau koks derlius bus, kai reikės bulves kasti, lieka neaišku.  

Kriūkų seniūnijos Jokūbonių kaimo ūkininkas Martynas Laukaitis, paklaustas, kaip jų krašte laikosi bulvės, atsakė, kad bulvėse vandens tikrai daug. Todėl ir šiame krašte įvažiuoti į laukus neįmanoma. Ūkininkas patikino, jog jo ūkyje nugėrė apie penkis procentus visų auginamų bulvių. Jis mano, kad bulvių derlius yra vidutinis – nei geras, nei blogas.

Panašu, jog šiemet Panemunės kraštuose bulves auginantys ūkininkai dėl liūčių nukentėjo mažiausiai. Kidulių seniūnijos Papiškių kaime su vyru ūkininkaujanti Janina Česnakienė sakė, kad jie jau pasiruošę bulviakasiui ir, kai tik leis orai, skubės į laukus kasti bulvių.  „Mūsų bulvės auga priesmėlyje. Kai pjovėme bulvių virkščias, tai duobėse gulėjo vanduo. Dirva dar nespėjo sugerti vandens, todėl ir laukiame sausesnių orų“,- sakė ūkininkė. Ji tikino, kad priesmėlyje augintos bulvės laikosi geriau nei sunkesnėse dirvose. „Šiemet nukastos bulvės irgi apsivėlusios smėliu, bet po kiek laiko tas smėlis nudžius ir nubyrės. Molis taip lengvai nenubyra, jį reikės nuaižyti. Pernai mūsų bulvės buvo kaip nuplautos – sausos, švarios“, - teigė moteris.

Kalbėti apie bulvių supirkimo kainas, kaip žinia, dar ankstoka. Jų tikroji supirkimo kaina paaiškėja tuomet, kai derlius atsiduria bulvių aruoduose. Tačiau šiuo metu urminė šių daržovių supirkimo kaina siekia 70 - 80 centų už kilogramą. Ūkininkas A. Drevininkaitis įsitikinęs, jog artimiausiu metu ši kaina tikrai kris. „Žmonės pradės masiškai kasti bulves. Perteklines bulves puls parduoti, nes bijos, kad nesupūtų. Manau, kainos būtinai kris, bet vėliau vėl išaugs. Jeigu tokia kaina išliktų, tai tikrai neblogai būtų“,- teigė ūkininkas.

Valstybinių institucijų sukurto tinklalapio produktukainos.lt duomenimis, praėjusią savaitę kilogramas bulvių mažmeninėje prekyboje kainavo 1,33 - 1,6 Lt, pernai tuo pačiu metu – 1,43 - 1,52 Lt. Lietuviškos morkos praėjusią savaitę kainavo 1,58 - 2,14 Lt, pernai tuo pačiu metu – 1,49 Lt. Kilogramas lietuviškų svogūnų kainuoja 1,98 Lt.

Kai vieni žmonės gana sudėtingomis gamtos sąlygomis augina, puoselėja daržoves, tai kiti nueina tiesiog lengviausiu keliu – jas pavagia, taip pasirūpindami atsargomis žiemai. Neseniai svogūnų nerado laukuose prie Griškabūdžio juos auginę šeimininkai. Ilgapirščiai pasisavino beveik 100 kg gražių, didelių svogūnų.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos