baneris leidinys

karveGiedrė PLEČKAITYTĖ

Penktadienį Lietuvos žemės ūkio ministerijos iniciatyva pirmą kartą šalyje buvo suorganizuotos ekskursijos į dvi stiprias rajono žemės ūkio bendroves. Griškabūdžio ir Voniškių bendrovės pasirinktos kaip pavyzdinės bendrovės šalyje, sėkmingiausiai ir geriausiai įsisavinusios Lietuvos Kaimo plėtros 2007 – 2013 programos priemonių lėšas.

Nuotr. Pastaraisiais metais Voniškių žemės ūkio bendrovėje dedamos didelės investicijos į gyvulių gerovės sąlygų gerinimą. Šios bendrovės pienas yra itin aukštos kokybės, iš jo gaminamas sūris „Liliputas“.

Penktadienį Griškabūdžio ir Voniškių žemės ūkio bendrovėse Žemės ūkio ministerija respublikinei, regioninei bei vietos žiniasklaidai suorganizavo pažintinį seminarą „Gerosios praktikos pavyzdžiai Lietuvos Kaimo plėtros 2007 – 2013 metų programos priemonėms“. Seminaro organizatoriai tikino, kad minėtosios rajono bendrovės yra sėkmės pavyzdžiai, rodantys, kaip reikia dirbti ir įsisavinti jau dešimtmetį į Lietuvą plaukiančias Europos Sąjungos paramos fondų lėšas. Beje, Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 metų programos priemonėmis šalies ūkio subjektai naudojosi išties sudėtingomis ekonominio sunkmečio sąlygomis. Tačiau tai nesustabdė ūkininkų pastangų iš dalies europiniais ir savais pinigais modernizuoti ūkius.
 
Įgyvendino keturis projektus

Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė verčiasi augalininkyste bei gyvulininkyste. Tačiau didžiausias dėmesys šioje bendrovėje skiriamas pieno gamybai. Pasak pirmininko Petro Puskunigio, bendrovėje auginama 731 galvijas, 667 – melžiamos karvės, iš jų 280 - šviežiapienės karvės. Pasinaudojus parama, pieno ūkyje buvo įdiegta naujausia, moderniausia technika: pieno šaldytuvai, kompiuterizuota gyvulių stebėsenos sistema. Kaip teigė pirmininkas, bendrovė įgyvendino keturis projektus. „Pastaraisiais metais investavome 7,5 mln. litų, iš jų 3,5 mln. litų gavome paramą – tai paramos intensyvumas yra 46,3 proc.“, - sakė P. Puskunigis. Pieno gamyboje besispecializuojantis ūkis tapo moderniu ir konkurencingu. Beje, už litrą pieno, kurį parduoda akcinei bendrovei „Žemaitijos pienas“, bendrovė gauna 96 ct.

Be to, per paramos priemonių įgyvendinimą bendrovė nupirko kombainų, traktorių, smulkintuvų. Nemažai tiek savų, tiek paramos pinigų investavusi bendrovė pradėjo gaminti skystą mėšlą, kuris talpinamas aštuonių ir trijų tūkst. kubinių metrų rezervuaruose. Taip skystas mėšlas išlaikomas iki laukų tręšimo pradžios.  

Svarbiausia - įvertinti riziką

Jau dvidešimt metų gyvuojanti Voniškių žemės ūkio bendrovė, vadovaujama Henriko Braškio, valdo kiek daugiau nei 1400 ha žemės ūkio naudmenų. „Bendrovės gyvavimo pradžioje pagrindinės investicijos buvo dedamos į augalininkystę. Pagal projektus į gyvulininkystę pradėjome eiti nuo 2005 metų. Tais metais pradėjome statyti pirmąją 275 melžiamų karvių fermą su melžykla ir buitinėmis patalpomis. Vėliau rekonstravome kitą pastatą – buvusią kiaulidę. Pastatėme tris rezervatus, kur  galime talpinti dešimt tūkst. kubinių metrų skysto mėšlo, kurį panaudojame laukų tręšimui. Taip sumažinome mineralinių trąšų poreikį“,- pasakojo pirmininkas H. Braškys. Voniškių žemės ūkio bendrovė įgyvendino net 10 mln. litų vertės įvairius projektus. Tačiau paramos bendrovė gavo, anot pirmininko, kiek daugiau nei 3 mln. litų. „Augalininkystė gavo 1 mln. 100 tūkst. litų, gyvulininkystė – 2 mln. litų paramą. Našta pačiam ūkiui buvo labai didelė, nes visi darbai buvo daromi bendrovės pinigais. Visos statybos vyko ūkio lėšomis ir už paimtas paskolas. Paramą ėmėme naujausiai technologinei įrangai ir technikai įsigyti“,- sakė H. Braškys.

Bendrovės pirmininkas pasakojo, jog paskutiniu metu buvo pastatyta veislinių telyčių ferma. Už jos stūksantis dar vienas senas pastatas, pasak pirmininko, artimiausiu metu bus perstatytas ir įrengta veršingų telyčių ir užtrūkusių karvių ferma. „Kai numatytus planus įgyvendinsime iki galo, galėsime laikyti apie 500 karvių, dabar turime 385 karves“,- sakė H. Braškys. Pasak jo, pernai bendrovė labai daug investavo į visą gamybos sektorių, ypač į gyvulininkystę. „Statėme karvidę, pirkome įrangą. Vykdėme didelį paramos projektą, kurio vertė virš 3 mln. litų, bet paramos negavome. Taip, kad ėmėme kreditą ir viską vykdėme rizikuodami savo ūkiu. Pernai be PVM buvo investuota apie 7 mln. litų. Tai galite įsivaizduoti, kaip rizikingai šiandien gyvename“,- kalbėjo pirmininkas, pridurdamas, kad visada viską būtina apskaičiuoti. Voniškių žemės ūkio bendrovės pienas tiekiamas UAB „Lukšių pieninė“, kur iš jo gaminamas sūris „Liliputas“. „Kame čia reikalas, kad parduotuvėse brangsta pienas ir mėsa. Mums ateina pranešimas, kad nuo šio mėnesio pirmos dienos pieno litro kaina mažinama dviem centais. Nesuprantu viso to.“,- pastebėjo H. Braškys. Nepaisant visų gyvenimiškų vingrybių, pirmininko teiraujamės, ar verta siekti ES paramos? „Jeigu apskaičiuoji, kad užsibrėžtus planus įgyvendinsi, tai parama žymiai paspartina darbų vykdymą. Gaunamos paramos pinigai vis tik yra dyki. Be jokios abejonės verta siekti ES paramos“,- patikino pirmininkas H. Braškys.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos